» World of Warcraft TCG » Artykuły » Źródło wszystkich źródeł

Źródło wszystkich źródeł

Źródło wszystkich źródeł
Zasady gry World of Wacraft Trading Card Game są złożone, a całkowite ich opanowanie wymaga pewnego okresu czasu. Nie jest to wiedza, którą można nabyć i całkowicie zrozumieć z dnia na dzień, jednak by móc zacząć cieszyć się grą WoW TCG nie jest obowiązkowa całkowita znajomość zasad. Poznanie pewnej podstawowej bazy informacji na ten temat jest wystarczająca, by móc już aktywnie uczestniczyć w tym karciankowym świecie. Dlatego, gdy rozpoczyna się naukę gry, nie trzeba zagłębiać się w przepastne księgi. Zamiast tego wystarczy przeczytać tak zwany Rulebook, który znajduje się w takich produktach jak Class Starter Deck lub Champion Deck i zawiera w sobie istotne podstawy. Innym sposobem na rozpoczęcie nauki jest gra z osobą, która już opanowała większość zasad i jest w stanie wyjaśnić to, co dzieje się w trakcie rozgrywanej gry. Samo rozpoczęcie swojej przygody z WoW TCG nie wymaga wielkiego wysiłku i można go łatwo połączyć już z zabawą.

Od czasu do czasu, wraz z rozgrywaniem kolejnych gier coraz to innymi kartami, pojawiają się sytuacje, w których nie wiemy jak dana karta działa lub jak przebiega dany proces w grze. Nie wszystkie problemy są wyjaśniane w podstawowej instrukcji dodawanej do produktów dla początkujących, a znajomi gracze również mogą nie znać odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące gry. W takim momencie, by poznać prawdę, gracze muszą sięgnąć po kolejne źródła wiedzy. Wielu lubi w takim przypadku zdobywać odpowiedzi na nurtujące pytania na rożnych karciankowych forach. Tam zadają swoje pytania i oczekują na satysfakcjonujące odpowiedzi.

Zadawanie pytań poprzez forum internetowe jest prostym sposobem na to, by uzyskać odpowiedź bez zbyt dużego wysiłku z własnej strony. Metoda ta jednak posiada pewne wady. Przede wszystkim zadawane pytania przez forumowiczów często nie rozwiązują sedna problemu. Przykładowo, gdy gracz zapyta się czy karta X targetuje kartę Y, to można założyć, że uzyska odpowiedź pozytywną. Z jednej strony gracz w większości przypadków uzyska szybko poprawną odpowiedź i możliwe, że będzie on z tego zadowolony. Jednak czy jego wiedza na temat procesu targetowania jest pełna po tej krótkiej odpowiedzi? Otóż nie jest. Gracz wie, że dana karta może targetować, ale nadal nie wie i nie jest w stanie zrozumieć po tej odpowiedzi, jak działa cały proces targetowania karty. W związku z tym istnieje wielka szansa, że ten sam gracz zada takie samo pytanie dotyczące tylko innej karty, mimo tego, że odpowiedź będzie często taka sama. Gdyby wiedział, że jedynie karty ze słowem "target" są kartami, które targetują, nie musiałby zadawać kolejnych pytań dotyczących tego samego procesu na przykładzie kolejnych kart.

Powyższy przykład może wydać się banalny, ale dobrze ukazuje problem działu pytań na forach internetowych. Są one dobre, by poznać niejasności związane z działaniem poszczególnych kart, jednak gdy przychodzi co do poznania poszczególnych procesów, które są związane z tymi kartami, wyniki są o wiele gorsze.

Inną wadą działu pytań na karcianych forach jest to, że czasem można uzyskać błędną odpowiedź. Niewielu jest graczy na świecie, a tym bardziej w Polsce, którzy maja pełną wiedzę na temat WoW TCG i przez to są w stanie szybko oraz dokładnie, przy wykorzystaniu odpowiednich źródeł, odpowiedzieć poprawnie na pytanie zadane na forum. Często zdarzają się osoby, które nie będą tak dokładne. Na drugim biegunie znajduję się osoby, które nie są pewne swoich odpowiedzi lub odpowiadają niepoprawnie, a mimo tego wciąż to robią. Błędy są częścią procesu nauki i nie ma nic złego w tym, że dany człowiek popełni w trakcie nauki gry pewne pomyłki, ale w momencie, gdy dana osoba spodziewa się odpowiedniego wyjaśnienia, niepoprawna odpowiedź jest czymś, co może wpłynąć bardzo negatywnie na jakość gry. W praktyce pełne zaufanie można mieć tylko do niewielkiej liczby osób z doświadczeniem sędziowskim oraz tych, które dokładnie przeczytały rozszerzoną instrukcję do WoW TCG. Można również liczyć na siebie.

Tak, dobrze widzicie, można liczyć na siebie, nawet jeśli sami nie mamy pełnej wiedzy na temat WoW TCG. Cryptozoic stworzyło narzędzia, które pozwalają każdemu graczowi poznać wszelkie zasady dotyczące WoW TCG. Wszystkie zasady, z których składa się ta karcianka, Cryptozoic zawarł na jednej stronie, która znajduje się tutaj.

Powyższy link prowadzi do strony, która zawiera wszystkie oficjalne dokumenty, jakie mogą się przydać fanom gry. Tutaj znajduje się instrukcja dla początkujących jak i Comprehensive Rules, który jest już rozszerzoną wersją i zawiera wszystkie zasady rozgrywki. Poza tym regularnie dołącza się tak zwane FAQ, które zawierają dodatkowe wyjaśnienia zasad, które pojawiły się po raz pierwszy w danym dodatku. Strona zawiera również dokumenty związane z prowadzeniem turniejów, sposobem ich prowadzenia oraz karami, które nakłada się na graczy za dane wykroczenia.


Może wydawać się to przytłaczającą dawką informacji, ale jest to tylko złudzenie. Byłoby tak, gdyby gracz był zmuszony przed rozpoczęciem gry poznać wszystko, co jest zawarte w tych dokumentach. jak już wspomniałem wcześniej, nie jest to potrzebne, by móc zacząć grać. Jednak, jeśli graczowi zależy na rozwoju, to te dokumenty są kluczem do sukcesu. Nawet w tym przypadku nie trzeba za jednym razem przeczytać wszystkiego, co jest dostępne, tylko podejść do tego w sposób etapowy.

Zazwyczaj w trakcie gry pojawiają się kolejne niejasności dotyczące specyficznego tematu, np. fazy ataku, chainu lub czegoś innego. W takim przypadku warto wtedy odszukać właśnie w Comprehensive Rules rozdziału, który omawia dany problem. Gdy problem sprawia nam karta z najnowszego dodatku, warto spróbować odszukać ją w FAQ tego dodatku. Istnieje duża szansa, że będzie tam wyjaśnione działanie tej karty. Dodatkowo wyjaśnienie to będzie z pewnością poprawne. Z czasem w ten sposób gracz może pokonywać kolejne etapy czytania, aż w końcu jego poziom wiedzy na temat gry znacząco wzrośnie.


Ci bardziej leniwi gracze mogą zadać pytanie typu "Dlaczego warto czytać te dokumenty, skoro przede wszystkim zależy mi na grze, a nie na nudnym czytaniu". Przede wszystkim, im lepsza jest znajomość zasad, tym przyjemność z gry jest większa, bo dobra znajomość zasad wpływa na tempo oraz płynność gry. Zrozumienie działania procesów jak np. combat, a nie tylko działanie poszczególnych kart powoduje, że okres nauki gry znacznie się skróci.


Jeśli ktoś marzy o wygrywaniu większych turniejów, to doskonała znajomość zasad może być wielkim sojusznikiem. Dobrym przykładem na to jest Mistrz Ameryki Północnej z 2011 roku, Tim Batov, który zdołał zdobyć tytuł dzięki temu, że on i jego zespół zdołał złożyć bardzo nietypową combo talię opartą na mechanice mountów oraz karcie Krazal the Eggregator. Bez dokładnej znajomości zasad WoW TCG grupa graczy, z Timem Batovem na czele, nie byliby w stanie złożyć takiej talii i wygrać wielkiego turnieju. Ta wiedza jest kolejnym czynnikiem, który może dać nam przewagę nad innymi graczami.


Oficjalne dokumenty ze strony wowtcg.com są przydatnym narzędziem dla każdego gracza. Są one również najlepszym i najpewniejszym źródłem informacji dotyczących zasad gry. Cryptozoic dba, by informacje były jak najlepiej uporządkowane, tak by każdy gracz mógł sprawnie z nich korzystać. Jest kilka sposobów na poznawanie WoW TCG. Źródeł jest wiele, ale tym, który zawiera wszystko jest ta strona.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.