The Spoils: Wprowadzenie

Kilka słów na temat karcianki The Spoils.

Autor: Oficjalna Polska Strona The Spoils

The Spoils: Wprowadzenie
The Spoils TCG to nowa kolekcjonerska gra karciana wydana przez Tenacious Inc. Artykuł ten ma za zadanie przybliżyć Wam zarówno jej zasady, jak i grę samą w sobie. W The Spoils obaj gracze kontrolują Frakcję (Faction) i rozpoczynają z kartą ją reprezentującą w grze. Karta The Tournament Faction definiuje podstawowe możliwości i ograniczenia podczas gry.
Tekst alternatywny
Karta ta określa liczbę Influence. Jest to liczba "życia" – może przybywać i ubywać w trakcie gry w wyniku działania innych kart – zredukowana do 0 oznacza przegraną gracza. Na karcie znajdują się także informacje dotyczące rozpoczęcia gry – ilość Resource (zasobów) i ilość kart na ręce, z którymi gracz rozpoczyna grę. W przeciwieństwie do innych karcianek kolekcjonerskich w The Spoils nie ma faz, a wiele standardowych ruchów definiowanych jest przez kartę Frakcji. Dla przykładu karta The Tournament Faction ma dwie zasady determinujące co dzieje się w każdej turze. Zasada Restore dotyczy odnawiania zasobów i użytych kart. Natomiast zasada Develop mówi o dociąganiu kart i zagrywaniu zasobów. Dlatego używając karty swojej Frakcji możesz odnowić wszystkie swoje zasoby i użyte karty, aby móc użyć ich ponownie w następnej turze podczas, gdy gracz posiadający inna kartę Frakcji może stosować inne zasady. Po odnowieniu zasobów i użytych kart gracz może wykonać akcje: w dowolnej kolejności i dowolną ilość razy. Karty Resource (zasobów) pozwalają zagrywać inne karty z ręki – 5 rodzajów zasobów z charakterystycznymi ikonami i kolorami umożliwiają "zapłacenie" odpowiedniego kosztu zagrania karty.
Koszt karty zaznaczony jest w jej lewym górnym rogu. Znajduje się tam cyfra oznaczająca ilość Resource (zasobów), które musisz użyć, aby ją wywołać oraz ikony oznaczające minimalną ilość określonych Resource jakie gracz musi mieć w grze (tzw. Treshold - Próg). Na przykład, jeśli chciałbyś zagrać kartę Rudo Mangod musiałbyś użyć 5 kart Resource, lecz minimum 3 Resource z ikoną Rage musiałyby być w tym momencie w grze (lecz nie muszą być w puli zasobów, którymi „płacisz” za zagranie karty).
Ważne: jako Resource możesz użyć dowolnej karty wykładając ją w polu swoich zosobów artem do dołu. Tak wyłożoną kartą możesz zapłacić numeryczny koszt innej karty, ale musisz pamiętać, że jest ona neutralna - nie ma wymaganej przez próg ikony. W grze oprócz Resource występują jeszcze 4 typy kart:
Characters (Postacie): Karty Postaci używasz aby atakować swojego przeciwnika i bronić się przed jego atakami. Karty te mają w prawym górnym rogu 3 cyfry. Oznaczają one: Postacie nie mogą atakować w turze, w której zostały wprowadzone do gry. Od chwili wprowadzenia karty Postaci można używać ich zdolności.
Tactics (Taktyki): Karty Taktyki mają jednorazowy efekt i mogą być uzyte w odpowiedzi na zagrywkę przeciwnika.
Items (Przedmioty): Karty Przedmiotów pozostają w grze i wywołują ciągły efekt w grze.
Locations (Lokacje): Karty Lokacji mają podobny efekt jak karty Przedmiotów, z tą różnicą, że mogą być atakowane. Cyfra w prawym górnym rogu karty - Structure – symbolizuje „odporność” Lokacji. Jeśli otrzyma ona obrażenia równe liczbie Structure, zostaje zniszczona. Obrażenia zadane Lokacjom pozostają na nich podczas kolejnych tur. Trades (Profesje) - w The Spoils gracze mogą wybierać pomiędzy 5 profesjami - każda z nich wyjątkowa i charakteryzująca się innymi zdolnościami:
Arcanist – Alchemik Jako zasoby wykorzystują Obssesion (Obsesje). Większość z nich posiada zdolność COVERT (Ukryty). Podchodzą niezauważeni i zmuszają przeciwników do odrzucania kart z ręki. Równie sprawnie potrafią generować tokeny oraz przeszukiwać bibilotekę przeciwnika i przejmować kontrolę nad kartami przeciwnika.
Banker – Bankier Jako zasoby wykorzystują Greed (Chciwość). Są defensywni, z dużą ilością kart blokujących przeciwnika. Jako profesja mają zdolność nabywania i wydawania dużej ilości Influence. Bankierzy lubią dobierać dużo kart i mają wiele zdolności bezpośredniego usuwania postaci przeciwnikowi.
Gearsmith – Konstruktor Jako zosoby wykorzystują Elitism (Elityzm). Lubią używać reduktorów kosztu kart do zdobycia przewagi. Charakteryzują się największą ilością Przedmiotów oraz kart tworzących tokeny Postaci.
Rouge – Złodziej Jako zasoby wykorzystują Deception (Oszustwo). W grze Złodzieje starają się wykorzystać Discard Pile (stos odrzuconych kart) przeciwko swojemu oponentowi. Ułatwiają sobie zdobycie przewagi poprzez przeszukiwanie bibiloteki kart przeciwnika.
Warlord – Wojownik Jako zasoby wykorzystują Rage (Furia). Są szybcy, silni i ofensywni. Wojowników jest wielu, dążą do szybkiej konfrontacji i zdobycia przewagi. Posiadają jedną z najlepszych postaci – Dragon Tank – który niszczy jednego przeciwnika na turę. Zaciekawiony? Dasz się wciągnąć w futurystyczny świat nowej gry karcianej The Spoils?