» World of Warcraft TCG » Talie » Potwory z Atlanty #3

Potwory z Atlanty #3

Potwory z Atlanty #3
Gdy kilka tygodni temu pisałem tekst opisujący talię opartą na bohaterze Augh, którym grał Christian Pfeiffer w trakcie DMF Antwerpia, prześladowało mnie jedno pytanie - czy ten typ talii jest w stanie znów pojawić się wśród czołowych talii kolejnych turniejów? Nietypowy spis Augha oraz niecodzienny format, jaki rozgrywany był w Belgii w trakcie DMFa dawał powody do tego, by wierzyć, że może to być jednorazowy sukces talii, która zdołała zaskoczyć grupkę graczy ten jeden jedyny raz.

Byłem ciekaw, czy ten pygmy jeszcze będzie w stanie zaskoczyć kogoś w trakcie DMF Szanghaj lub na Mistrzostwach Śwaiata WoW TCG w Atlancie. Wyniki z Shanghaju i Atlanty pokazały, że Augh nie powiedział jeszcze swojego ostatniego słowa. Przyjrzyjmy się najnowszej wersji talii opartej na tym bohaterze, autorstwa Charlesa Williamsa - kolejnego gracza, który zdołał pierwszego dnia tegorocznych Mistrzostw Świata osiągnąć perfekcyjny wynik pięciu zwycięstw z rzędu w częsci Core.


Hero: Augh

Allies:
2x Child of Agamaggan
1x Commander Ulthok
2x Gnash
4x Pygmy Pyramid
4x Child of Tortolla
4x Pygmy Firebreather
2x Harpy Matriarch
3x Neferset Champion
4x Gilblin Deathscrounger
4x Jadefire Scout

Abilities:
4x Boundless Rage
4x Monstrous Frostbolt Volley
3x Frost Blast
4x Overload
4x Flame Lance
3x Mana Agate
3x Crushing Strike

Equipment:
3x Bottled Knowledge
2x Bottled Spite


Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą, warto w tym momencie wyjaśnić na czym opiera się powyższa talia. Otóż cała siła tutaj tkwi w połączeniu monster ally'ów z Boundless Rage oraz następnie z Monstrous Frostbolt Volley. Dzięki temu połączeniu kart, gracz jest w stanie zadać dwa potężne ciosy, które albo poważnie zranią przeciwnika, albo go wykończą. Jest to główny sposób pokonania wroga i na tym opierała się już aughowa talia z Antwerpii. Mimo, że główne założenie talii Charlesa Williamsa jest takie samo, różni się ona w wielu elementach od talii granej przez Christiana Pfeiffera.

Przede wszystkim dzisiejszy spis jest o wiele bardziej agresywną wersją. Dowodem na to jest chociażby obecność Jadefire Scouta. Talia posiada również o wiele więcej ally'ów z kosztem 2. Obecność tylu tańszych ally'ów oznacza, że grając tą talią możemy liczyć na to, że uda się zadać dzięki samym atakom o wiele więcej obrażeń niż w przypadku talii z DMF Antwerpia.

Pewne wybory w powyższym spisie mogą dziwić. Child of Tortolla na przykład nie jest ally'em, którego chcielibyśmy widzieć w typowej aggro talii. Z pewnością walory defensywne Child of Tortolla są najbardziej widoczne - ally ten na pewno pomaga w powstrzymywaniu Grglmrgla przed wczesnym aktywowaniem flipa. Drugą, mniej widoczną zaletą żółwia jest to, że jest on kartą, która idealnie pasuje do Boundless Rage i Monstrous Frostbolt Volley.

Główną wadą comba związanego z Boundless Rage i Monstrous Frostbolt Volley jest związana z tym, że można całkiem łatwo powstrzymać takie zagranie zanim przyniesie jakikolwiek efekt. W momencie, gdy gracz nakieruje Monstrous Frostbolt Volley na swojego ally'a wzmocnionego wcześniej przez Boundless Rage, należy użyć karty instant jak Flame Lance lub Banish Soul, by całkowicie uchronić się przed zadanymi obrażeniami przez te karty. Dodatkowo, takie zagranie powoduje, że to osoba grająca Aughiem ponosi ogromną stratę w postaci utraty trzech kartoników, bez uzyskania jakichkolwiek korzyści z tego. Dlatego, gdy gracz przygotowuje teren pod aktywowanie tego comba, musi zachować dużą ostrożność oraz nie ryzykować, że całe zagranie zostanie zneutralizowane przez jedną kartę.


Dzięki keywordowi Spellshield, który posiada Child of Tortolla, gracz ma pewność, że przeciwnik nie będzie w stanie powstrzymać gracza przed udanym użyciem Boundless Rage i Monstrous Frostbolt Volley. Nie trzeba się obawiać, że Rime and Freezin' lub [/wow]Blackout Truncheon[/wow] powstrzyma ogarniętego przez bitewny szał żółwia przed zadaniem śmiertelnego ciosu. Jeśli tylko uda się obronić Child of Tortolla przed atakami wrogich ally'ów, mamy pewność, że w aktualnym formacie Core uda się uderzyć przy użyciu Boundless Rage i Monstrous Frostbolt Volley.

Innym ally'em, który dobrze współdziała z Boundless Rage, jest Neferset Champion. Keyword Sentinel daje możliwość podwojenia korzyści z zagrania Boundless Rage na tym ally'u, dzięki możliwości zaatakowania Championem aż dwa razy wciągu tej samej tury. Poza tym warto zauważyć, że dzięki możliwości protectorowania Neferset Champion jest kolejnym ally'em, który w początkowej fazie gry jest przydatny w obronie przeciwko agresywniejszym taliom.


Dzięki szerokiemu arsenałowi kart zwalczających wrogich ally'ów talia jest przygotowana do walki z wrogim numer jeden aktualnego formatu Core, czyli murlociem o imieniu Grglmrgl. Flame Lance i Forst Blast skutecznie zwalczają wszelkich ally'ów jakich ten zielony Hunter może wystawić we wczesnym etapie gry. Później można zachować sporą kontrolę nad armią przeciwnika dzięki Bottled Spite, Gnash i przede wszystkim Monstrous Frostbolt Volley. W przypadku tej ostatniej karty należy tylko uważać na to kiedy i którego ally'a wybieramy do wykorzystania przy zagraniu tej umiejętności, ponieważ Concussive Barrage jest jedną z tych kart, które mogą pokrzyżować plany grającego Aughem.


Jedną z ciekawszych kart do tego typu talii jest z pewnością Strife. Nie jest to karta, która będzie kluczowa przeciwko Grglmrgl, ponieważ w tym przypadku powinno nam zależeć na powstrzymywaniu murloca przed zadaniem 8 punktów obrażeń, a nie pomaganiu mu w osiągnięciu tego celu. Strife jednak może być bardziej przydatny w przypadku pojedynków z innymi, wolniejszymi taliami. Z racji tego, że spis Charlesa Williama z pewnością należy do grupy agresywniejszych talii i dlatego dodatkowe 3 punkty ataku z innymi efektami ma sens. Na dodatek, Strife pozwala nam wykorzystać Augha do zagrania Monstrous Frostbolt Volley. Tę taktykę z resztą wykorzystał gracz o imieniu Hui Xiang, który doszedł do top 16 turnieju w trakcie DMF Shanghaj właśnie dzięki własnej wersji Augha ze Strifem.


Trzykrotne wejście Augha do prestiżowych finałów trzech kolejnych turniejów z pewnością jest sygnałem, że talia ta posiada znaczny potencjał i jej sukces nie jest oparty już jedynie na zaskoczeniu. Sam pomysł na talię można również dostosować do własnych upodobań. Z jednej strony można postawić na większą kontrolę poprzez dodanie lub zwiększenie ilości takich ally'ów jak Commander Ulthok czy Pythisss, Herald of Frost. Z drugiej strony natomiast, jeśli jest się graczem, który lubi ofensywę, to można zbudować armię składającą się z Jadefire Scout, Child of Agamaggan i Neferset Champion. Obojętnie jaką drogę wybierzemy, Boundless rage i Monstrous Frostbolt Volley będzie działać doskonale ze wszystkimi monster ally'ami.

Frakcja Monster w Core stała się równorzędnym wyborem i posiada wszelkie argumenty, by stanąć do walki z Alliance i Horde, i wygrać. Warto już teraz zastanowić się, którą stronę konfliktu się wybierze, ponieważ dużymi krokami zbliża się moment, w którym trzeba będzie wybrać talię, która pozwoli uzyskać kwalifikację na Realm Championship. Kolor zielony jest tylko jedną z trzech możliwości. W kolejnych artykułach przyjrzę się pozostałym frakcjom i podzielę się swoją opinią na ich temat.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.