Jak rozpocząć swój własny Battleground

Autor: Krzysztof 'Irius' Figas

Jak rozpocząć swój własny Battleground
Nieraz pewnie zastanawialiście się jak rozpocząć swoją przygodę z WoW TCG, jeśli w swoim miejscu zamieszkania nie macie organizowanych żadnych turniejów. Pewnie myślicie, że jest to bardzo trudne i skomplikowane. Nic bardziej mylnego! Dosłownie każdy może zacząć to robić. I nie jest to wcale zbyt czasochłonne.

Pierwszym krokiem jest zebranie grupy znajomych, którzy będą chcieli grać w turniejach. Minimalna ilość graczy w takim przypadku to 4, więc wcale nie trzeba wielu osób na start, a gdy już rozgrywki okażą się sukcesem, przyciągną one kolejne osoby.

Drugim krokiem jest wyrobienie sobie uprawnień sędziowskich oraz TO (Tournament Organizer). Aby zostać sędzią, trzeba przejść test na tej stronie. Jest to krótki i prosty egzamin z wiedzy na temat WoW TCG. Nie zrażajcie się od razu – nawet jeśli test się nie powiedzie, to po 7 dniach można przystąpić do niego ponownie. Jeśli chodzi o uprawnienia TO – wymagany jest kolejny sprawdzian, tym razem na tej stronie. Przed przystąpieniem do rozwiązywania polecam lekturę zasad oraz tabeli kar.


Jak już się uporamy z testami, zostajemy oficjalnie "licencjonowanym" organizatorem turniejów. Organizowane przez nas rozgrywki mogą już być sankcjonowane. Co to znaczy? Wszyscy gracze oraz sędziowie (no bo przecież sędziowie nie zawsze mogą grać) za takie turnieje dostają punkty honoru. Za udział w turnieju dostaje się 20 punktów, a następnie otrzymuje się punkty za każdą rundę turnieju, w której brało się udział – 4 punkty za wygraną, 2 punkty za przegraną lub 3 punkty za sędziowanie. Punkty te kumulują się i za ich zdobywanie rośnie ranga. Cztery razy do roku są rozsyłane nagrody za honor. Opłaca się więc grać w sankcjonowanych turniejach, ponieważ jeśli będzie się grało wystarczająco dużo, to otrzymuje się potem karty foil. Wszystko na temat tego programu można przeczytać na tej stronie. Aby móc sankcjonować turnieje, niezbędny jest program Cryptozoic Tracker. Jest on bardzo przydatny – pozwala zapisywać graczy wraz z ich numerami CZE ID, tworzy pairingi na turniejach, a nawet pody i przydziela miejsca w przypadku turniejów w formacie Draft. Można go ściągnąć z tej strony. Jest łatwy w obsłudze i bardzo pomaga przy organizacji rozgrywek.


Kolejnym sposobem, aby uczynić turnieje jeszcze bardziej atrakcyjnymi, jest dołączenie do programu Battlegroundów. Aby to zrobić, trzeba niestety w pobliżu mieć sklep sprzedający WoW TCG. W przeciwnym wypadku nie możemy tego zrobić. Jeśli macie to szczęście i taki sklep niedaleko się znajduje, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, który można znaleźć tutaj. Są w nim wymagane szczegółowe dane sklepu, tak więc zanim zabierzecie się za wypełnianie formularza, najpierw musicie porozmawiać z właścicielami. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to sklep zostanie dołączony do programu Battlegroundów. Pozwoli to nie tylko otrzymywać raz w miesiącu specjalną paczkę z kartami foil, Token of Justice oraz specjalną matą do gry, ale również uczestniczyć w Holiday Celebration, Sneak Preview, Release Celebration, a nawet Realm Qualifiers! Jest to ogromny krok do przodu, żeby turnieje stały się dużo ciekawsze i zaczęły przyciągać więcej osób. Warto namawiać swoich znajomych i przyjaciół do tego, żeby na nie przychodzili, a także żeby zapraszali swoich kolegów i koleżanki. W ten sposób rozgrywki będą coraz większe, różnorodność talii będzie kwitła i gra będzie sprawiała dużo więcej radości.

Aby "awansować" w hierarchii organizatorów turniejów, można dołączyć do specjalnej grupy – Champions of the Black Flame. Można ich nazwać grupą elitarną – 4 razy do roku dostają specjalne karty foil, mają dostęp do ekskluzywnych preview kart z nowych dodatków, w ostatnim czasie Championi mają dostęp do organizacji specjalnych turniejów, a nawet mogą rozmawiać bezpośrednio z pracownikami Cryptozoicu. Tutaj wymagania są już nieco większe niż we wcześniejszych przypadkach. Po pierwsze, trzeba mieć ukończone 18 lat, tak więc jeśli nie jesteś pełnoletni, niestety Championem zostać nie możesz. Po drugie, sklep, w którym organizujesz turnieje, musi być włączony do programu Battlegroundów. Po trzecie, trzeba składać comiesięczne raporty ze stanu grającej grupy. Często zawierają one również dodatkowe pytania, jak na przykład o wrażenia z kart z nowego dodatku. Wymagana jest tutaj w miarę przyzwoita znajomość języka angielskiego. Po czwarte, przynajmniej raz w miesiącu należy prowadzić "demo", czyli zaprezentować produkt Cryptozoicu nowym graczom i zachęcić ich do kupna. Na początku brzmi to groźnie. W rzeczywistości wystarczy, że raz w miesiącu zrobisz specjalne spotkanie dla nowych graczy, którzy w ogóle nie potrafią grać, a chcieliby się nauczyć i to wystarczy. Po piąte i ostatnie: żeby złożyć podanie o dołączenie do Champion of the Black Flame trzeba zasankcjonować co najmniej jeden Battleground, a im więcej tym lepiej, bo podanie będzie wtedy wyglądać atrakcyjniej.

Jak sami widzicie, wymagania, czas i wysiłek, które trzeba poświęcić, żeby móc dołączyć i utrzymać się w tej grupie są dużo większe niż te stawiane przy wcześniejszych szczeblach kariery, ale za to dostaje się dużo większe wynagrodzenie. Ostatnio specjalną kartą dla Championów był Vylokx EA AA (Extended Art, Alternative Art), który wygląda naprawdę niesamowicie.



Podanie oraz więcej informacji można znaleźć tutaj.


Jak sami widzicie, organizowanie własnych turniejów wcale nie jest takie trudne, a dróg rozwoju jest wiele. Bycie organizatorem wymaga trochę wysiłku i zaangażowania, ale uśmiech znajomych, wywołany możliwością grania w ulubioną grę, powinien być wystarczającą nagrodą za poniesione trudy.