» Artykuły » Graliśmy w Miasteczka – Tiny Towns

Graliśmy w Miasteczka – Tiny Towns


wersja do druku

Zbuduj własne miasteczko

Redakcja: Shadov

Graliśmy w Miasteczka – Tiny Towns
Podczas tegorocznego Pyrkonu oficyna All In Games nie tylko zapowiedziała polską edycję gry Miasteczka – Tiny Towns, lecz również prezentowała ją na swoim stoisku. O co chodzi w tytułowych miasteczkach? Sprawdziliśmy!

Miasteczka to debiutancka produkcja Petera McPhersona opublikowana za granicą nakładem Alderac Entertainment Group. W omawianym tytule od 1 do 6 graczy zapełnia planszetki złożone z 16 kwadratowych pól różnymi budowlami. Na koniec gry otrzymamy za nie upragnione punkty zwycięstwa. Istnieje również wariant dla grup większych niż sześć osób, lecz wymaga kolejnych egzemplarzy gry.

Na początku wystarczy uformować pulę zasobów (szkło, cegła, drewno, kamień i pszenica) i wyłożyć kilka kart budynków. Każdy z nich można wznieść na planszy po uprzednim skompletowaniu odpowiedniej konfiguracji wspomnianych materiałów. Brzmi banalnie, o co więc tyle krzyku?

Aby nie było za łatwo dochodzą dwie istotne kwestie. Niezbędne surowce ułożono na kartach budynków (m.in. farmy, tawerna, kaplica, fabryka) we wzory widoczne na drugim zdjęciu. I dokładnie takie kształty należy odzwierciedlić na swojej planszy za pomocą kostek symbolizujących materiały. Trzeba przy tym pamiętać, że pole mieści tylko jeden zasób, a podczas przenoszenia układów na plansze wzory mogą być nie tylko obracane, ale także odbijane niczym przy użyciu lustra.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Nasuwa się zatem pytanie, jak pozyskiwać niezbędne materiały. Otóż pierwszy gracz wybiera pożądany zasób, a pozostali… muszą pobrać taki sam i znaleźć dla niego wolne miejsce. Następnie każdy ma okazję do ukończenia prac nad budynkami, o ile tylko posiada odpowiednie kombinacje, po czym znacznik budowniczego trafia do kolejnej osoby, która wskaże wszystkim przyszły budulec.

Już samo zapełnianie planszy według powyższych reguł bawi i często stawia przed dylematem czy lepiej wybrać materiał dla siebie, czy może taki, który pokrzyżuje szyki przynajmniej niektórym rywalom. Niemniej nie byłoby to tak przyjemną pożywką dla mózgu, gdyby nie specjalne właściwości budynków i system punktacji. Umiejętne zabudowywanie swojej planszy i odpowiednie umieszczanie surowców, aby nie krępować sobie późniejszych ruchów to sedno zabawy. Samo zapchanie poletka to za mało. Kaplica przynosi punkty za wybudowane chałupy, o ile zamieszkują je nakarmieni ludzie. Z kolei do zaspokojenia głodu czterech domostw konieczna jest farma, zaś dodatkowe oczka można zdobyć dzięki otoczeniu studni wspomnianymi chałupami. A to tylko zależności wynikające z podstawowego zestawu kart budynków.

Jednakże z zaimplementowanym mechanizmem pozyskiwania surowców wiążą się obawy odnośnie skalowania. W duecie można się pokusić o realne zaplanowanie swojego poletka, a przy trzech graczach jest to już trochę trudniejsze. Nie miałem okazji zagrać w większej grupie, lecz sposób przydzielania zasobów jasno wskazuje, że im więcej graczy tym trudniej o wybieganie w przyszłość.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Być może niektórym przypadnie do gustu właśnie takie lawirowanie pośród niechcianych zasobów, lecz pewnie większość budowniczych będzie z tego względu niepocieszona. Z pomocą przychodzi np. magazyn pozwalający na przechowywanie surowców, aczkolwiek podczas rozgrywki nie wykorzystuje się wszystkich kart budynków i nie zawsze będzie on na wyciągnięcie ręki. Istnieje także alternatywny sposób rozdzielania materiałów zakładający losowanie karty definiującej pobierany surowiec. W takim przypadku po dwóch wskazaniach z kart każdy gracz może dobrać trzeci zasób według własnych potrzeb. Los (dociąg) może nam wtedy spłatać figle, lecz przynajmniej nie uczyni tego żaden rywal.

Mimo powyższych zastrzeżeń czekam na polską edycję Miasteczka – Tiny Towns ze sporym zainteresowaniem. "Tetrisowe" zagospodarowanie ograniczonej – i do tego zawężającej się – powierzchni przyjemnie stymuluje do kombinowania i przynosi sporo satysfakcji ze zręcznego manewrowania na placu budowy. Warto mieć ten tytuł na oku.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 1
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Miasteczka – Tiny Towns
Seria wydawnicza: Miasteczka – Tiny Towns
Typ gry: familijna
Projektant: Peter McPherson
Ilustracje: Gong Studios, Matt Paquette
Wydawca oryginału: Alderac Entertainment Group
Data wydania oryginału: 2019
Wydawca polski: All In Games
Data wydania polskiego: 13 grudnia 2019
Liczba graczy: od 2 do 6
Wiek graczy: od 14 lat
Czas rozgrywki: 45-60 min.
Cena: 179,95 zł
Mechanika: Pattern Building
EAN: 5901406197804



Czytaj również

Miasteczka – Tiny Towns
Na kwadracie
- recenzja
Call to Adventure
Przygody nadszedł czas
- recenzja
Dead Men Tell No Tales
Z drogi majtkowie!
- recenzja
Zaginiona Ekspedycja
Przygody nadszedł czas
- recenzja
Aeon's End
Ostatni bastion ludzkości
- recenzja
Najemnicy: Parszywa Drużyna
Wyprawa po skarby Kireland
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.