Crystalicum KGK
Krzyształowe bitwy międzygwiezdne
Autor: Maciej 'Zephyel' Kowalski
Redakcja: Maciej 'Repek' ReputakowskiPolski światek karciany przeżył ostatnio powstanie z grobu jednej karcianki (The Spoils), a tymczasem wydawnictwo Wolf Fang serwuje nam reaktywację kolejnej – Crystalicum KGK. Druga edycja tej gry została zaprezentowana szerszej publiczności na Gralicji.
Rozpoznanie
Świat Crystalicum to klasyczny świat fantasy w oprawie science-fiction z małą szczyptą steampunku w wykonaniu Gnomów, w którym zamiast złotem czy papierkami, wszystko napędzane i opłacane jest Kryształami. W międzygalaktycznej przestrzeni szybują floty złożone z kosmicznych żaglowców obsadzonych po brzegi ludźmi i innymi rasami. W karciance znajdziemy wiele rodzajów postaci, które można podzielić ze względu na:
- Rasę – jest ich dosyć sporo: ludzie, Ka-Dis, Kalb, Nilay (kolejno mieszanka ludzi i kotów, ludzie-psy i ludzie-ptaki), kilka rodzajów Elfów, Krasnoludy, Orki oraz wcześniej wspomniane Gnomy, Astońskie Bestie i nowo wprowadzona rasa Puk – małych stworzeń z wielkimi uszami.
- Klasę – postać może być, na przykład, Ambasadorem, Magiem czy Szermierzem. Niektóre klasy posiadają własne funkcje, na stałe do nich przypisane. Mag pozwoli zadać nam więcej obrażeń w bitwie, a Kupiec zbierze więcej kryształów na początku każdej tury.
- Frakcję – dotyczy to nie tylko Postaci, ale i Statków. Każdy z nich może przynależeć do jednej z frakcji, takich jak Dziewięć Miast, Imperium Kryształowe lub Cesarstwo Lodowych Elfów. Może też pozostać niezależny.

Karta pochodząca z tej ostatniej talii może pełnić trzy funkcje: zostać zagrana podczas rozgrywki, użyta w walce, by dodać do wyniku widoczną na nich wartość szczęścia, albo stać się rezydencją – odrzucamy ją z ręki, lecz co turę dodaje nam Kryształy.
Rozgrywka
Rozgrywka w Crystalicum odbywa się na sześciu Światach, po których poruszają się floty graczy. Mogą się przemieszczać swobodnie jedynie po polach, które ze sobą sąsiadują. Gdy dojdzie do sytuacji, w której floty przeciwników spotkają się na jednym polu, gracze mogą rozpocząć bitwę, a każda flota decyduje, czy gra ofensywnie, czy defensywnie. Wybierając dany manewr określamy, czy będziemy się bronić czy atakować. W walce bardzo przydatne okazują się umiejętności kart – czy to atrybuty klas, czy indywidualne Statków i Postaci. Przed walką można oczywiście uciec, ale nie zawsze jest to dobrym pomysłem.
Ilość talii, rodzajów kart oraz trzydziestostronicowa instrukcja mogą z początku przerażać, lecz już po pierwszej rozgrywce będziemy znać jej zarys i czerpać coraz większą radość z gry. Oczywiście nie da się zrozumieć wszystkiego od razu, a tylko granie może rozwiać wszelkie wątpliwości.
Partia Crystalicum może zakończyć się na trzy sposoby, co bardzo urozmaica możliwości budowania talii i zaskakiwania przeciwnika. Najbardziej oczywistym jest zniszczenie Świata Ojczystego przeciwnika, czyli zadanie mu obrażeń równych, bądź większych od wartości jego Ciała – cechy podanej na karcie. Drugim sposobem jest zajęcie czterech z sześciu Światów na polu gry na jeden z dwóch sposobów – korupcją lub intrygą. Często na przeszkodzie wygrania tą metodą stoją floty przeciwnika, które są do nas raczej wrogo nastawione.
Wygrać można też poprzez zdobycie czterdziestu lub więcej punktów polityki. Możemy zwiększać ich liczbę na parę sposobów, między innymi dzięki przejmowaniu pod swoją kontrolę Światów lub wykorzystywaniu umiejętności Postaci o klasie Ambasador.
Oprawa graficzna

Co kupić?
W Crystalicum można zacząć grać, kupując jedną z gotowych talii, boosterki zwane Kryształowymi Fragmentami lub Nadmetalowy Start – podstawowy zestaw składający się z 55 kart, maty do gry, instrukcji i zestawu znaczników, co stanowi idealne rozwiązanie, gdy chcemy nauczyć się zasad. Jest też sama talia 55 startowych kart – bez instrukcji i znaczników, jeśli ktoś chce mieć więcej kart danego typu (maksymalnie w talii można mieć 3 takie same karty).
Warta uwagi jest też Edycja Kolekcjonerska, która składa się z czterech Kryształowych Fragmentów, Nadmetalowego Startu, maty (na materiale), znaczników w woreczku i paru innych gadżetów. Zapakowane jest to wszystko w ładne lakierowane pudełko z ciemnego drewna z logiem Crystalicum. Jedynymi, drobnymi mankamentami są fabryczna kostka, która wizualnie jest ładna, ale niezbyt lubi się przewracać (lepsza byłaby tu chyba zwykła k6 z rzymskimi cyframi), oraz zbyt mała, moim zdaniem, mata do gry.
Crystalicum to solidnie wykonany produkt wydawnictwa Wolf Fang, w który warto zagrać – nieważne, czy będzie to gra towarzyska, czy gra turniejowa.
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 5
Obecnie grają: 1
Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Mają w kolekcji: 5
Obecnie grają: 1
Dodaj do swojej listy:



Tytuł: Crystalicum KGK
Gra: Crystalicum KGK
Wydawca: Wolf Fang
Data premiery: 22 listopada 2010
Gra: Crystalicum KGK
Wydawca: Wolf Fang
Data premiery: 22 listopada 2010
Tagi:
Crystalicum KGK