» Antologie tekstów » Polter w CD-Action #11 (8/2012)

Polter w CD-Action #11 (8/2012)


wersja do druku

Polter w CD-Action #11 (8/2012)
Antologia tekstów Poltera, która znalazła się na płycie dołączonej do magazynu CD-Action.

CD-Action nr 8/2012

Plik można pobrać tutaj (PDF, 2,7 MB)

(Kliknij na link prawym klawiszem i wybierz opcję "zapisz element docelowy")

OświadczenieW związku z nieuprawnionym wykorzystaniem ilustracji z okładki książki "Kłamca IV" (wyd. Fabryka Słów) w materiale "Polter w CD-Action #11" przepraszamy p. Piotra Cieślińskiego (Dark Crayon) za naruszenie jego praw autorskich.

Chcielibyśmy też przeprosić wydawcę książki, wydawnictwo Fabryka Słów, oraz wszystkich, którzy mogli zostać w tej sytuacji poszkodowani.

Zapewniamy też, że ww. naruszenie nie wynikało ze złej woli członków redakcji serwisu Poltergeist.

W imieniu redakcji i Wydawcy serwisu Poltergeist
Maciej Reputakowski
Redaktor naczelny
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

1,5% podatku dla Poltera
Wspieraj PIT-em
Polterświęta 2022
Podarujmy sobie radość
Polterświęta 2021
Święta w rytmie fantastyki
Polterświęta 2020
Fantastycznie zjednoczeni
Jak wspierać Fundację?
Grosza daj Polterowi
Dlaczego Fundacja?
Nowy rozdział historii Poltera

Komentarze


tomakon
   
Ocena:
+7
Dorzucę się.
Ale od razu perm czy co jakiś czas banik na miesiąc?
W końcu Repek dostarcza sporo rozrywki i tak go całkiem za burtę wywalać?
09-07-2012 15:01
~Enc

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+4
Permban. [Mod - nie mam problemu, gdy się ze mnie kpi, ale proszę nie łamać rega.]

Repku, a odnośnie tego czy miałbyś szansę powrotu, najlepiej byłoby zapytać Borejkę. On na pewno Ci dobrze wytłumaczy znaczenie zwrotu "permban".
09-07-2012 15:03
Repek
   
Ocena:
0
No to jesteśmy umówieni, Andrzej. :)

Pozdro, EOT w tej kwestii
09-07-2012 15:10
~Enc

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
Spoko, nawet może zorganizuję jakiś crowdfundingowy projekt na IndieGoGo - IMO warto.

Tylko, tak jak Zuhar, czekam na jakiś namacalny dowód na to, że po tym jak weźmiesz kasę nie wrócisz na Poltera jako Maciej R. :)
09-07-2012 17:26
Repek
   
Ocena:
0
Raczej jako ~repek. :)
09-07-2012 17:46
~~trepek

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
~repkiem może być każdy
09-07-2012 20:22
~Dark Crayon

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+16
Do informacji wszystkich zainteresowanych:

Wydawnictwo Fabryka Słów nic nie wiedziało o wykorzystaniu powyższej ilustracji na publikacjach promujących serwis Poltergeist. W wydawnictwie o to nie pytano. Ilustracja została zatem ukradziona (wykorzystana bez pytania oraz bez stosownej informacji) i użyta w formie zarobkowej, jako że promocja serwisu mającego jakiekolwiek korzyści z umów z wydawcami (przez co rośnie też jego wartość rynkowa) jest działalnością zarobkową.

Obecnie rozmawiam z wydawnictwem Fabryka Słów oraz prawnikiem. Zastanawiamy się co można zrobić, aby powyższa sytuacja więcej się nie powtórzyła.
W razie podjęcia poważniejszych kroków sytuacja tego typu mogła by zaszkodzić firmie CD-Action, więc nie omieszkamy ich o powyższej powiadomić, by w przyszłości nie zostali wciągnięci w jakiekolwiek nieprzyjemne sytuacje wynikające z braku wiedzy lub/i niedopatrzeń redaktorów poltergeista.

Chciałem zauważyć, że jako autor i właściciel użytej grafiki zadałem pytanie o prawo do publikacji, na które odpowiedziano mi takim samym pytaniem (sugerując że brak mi zdrowego rozsądku), z sugestią bym sam zapytał w wydawnictwie czy serwis pytał o pozwolenie. Można to nazwać komedią, by nikogo nie obrażać. Mój ton był na początku koleżeński i żartobliwy, ale jestem uczulony na bufonadę. W szczególności ze strony serwisu, który raz jest serwisem informacyjnym "dla fanów i przez fanów" gdy jest potrzebne coś za darmo (lub coś zostało wykorzystane bez pytania), a innym razem "skutecznym narzędziem promocji" dla firm zewnętrznych, nawet gdy chodzi o zwykłe newsy. Promocji nie za darmo, oczywiście. Słowo określające podobne zachowania to: cwaniactwo. Nie obchodziło mnie, dopóki nie zaczęło dotyczyć mnie bezpośrednio.
Teraz jest już trochę za późno na koleżeński i żartobliwy komentarz "O, sorry/przepraszamy, wtopa. Następnym razem naprawimy".

W forumowo fandomowe długotrwałe dyskusje z efektem "kto bardziej wygadany na serwisie, ten ma rację" wdawał się nie będę. Na maile redaktora zostanie wystosowana oficjalna odpowiedź ze strony mojej, oraz ze strony wydawnictwa.

PC
10-07-2012 02:29
Repek
   
Ocena:
+3
10-07-2012 03:28
Seji
   
Ocena:
+14
Repku,

Czy z plyt dolaczonych do CDA tez juz usuneliscie plik? Na mojej wcaz jest.
10-07-2012 07:14
~Diabeł

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+10
Mnie najbardziej zastanawia jeden fakt. Czemu polter, podający się jako poważny i profesjonalny serwis, nie może podejść do takiej sprawy profesjonalnie? Naczelny zachowuje się jak buc, nawet nie umie stosownego "przepraszam napisać" (zapewne dowiem się, że to słowo padnie dopiero jak strona pokrzywdzona go zażąda), po co cała ta szopka w ogóle? Gdyby ktoś zamiast robić sobie jaja z poważnej sprawy z miejsca przeprosił i zapytał co może zrobić w ramach zadość uczynienia, wyszedłby z tego obronną ręką. A tak przykleił polterowi kolejną czarnoprową klapkę... Szkoda słów.
10-07-2012 10:20
Repek
   
Ocena:
0
@Diabeł
Gdyby ktoś zamiast robić sobie jaja z poważnej sprawy z miejsca przeprosił i zapytał co może zrobić w ramach zadość uczynienia, wyszedłby z tego obronną ręką.

To zrobiliśmy 7 lipca. Mailowo, wprost do zainteresowanych osób [tak jak się to poważnie robi]. Od tej pory czekamy - wciąż - na jakiekolwiek określenie roszczeń drugiej strony.

Pozdrawiam
10-07-2012 11:02
Jagmin
   
Ocena:
+13
Nie chcę psuć nikomu humoru, ale sprostowanie musi być publiczne, w tym samym medium w najbliższym możliwym terminie. Nie trzeba tego uzgadniać z właścicielami praw bo w tym momencie to czytelnicy są wprowadzani w błąd, a więc oni są poszkodowanymi. Wniosek pisemny o to został złożony nie raz w postaci komentarza.

Przeprosiny mailem mogą być wysyłane tylko gdy to maila dotyczy sprawa. Tu dotyczy publikacji w prasie a więc ma zastosowanie prawo prasowe. Radzę poczytać je droga redakcjo przed następnym komentarzem.

Nie chcę krakać, ale to samo tyczy się CD-Action i to oni mogą pociągnąć Poltergeist do odpowiedzialności, jeżeli ktoś ich poprosi o takie sprostowanie. Do tego nie trzeba, żadnych sądów czy prawników.

Odrębna kwestia to zadośćuczynienie właścicielom praw za bezprawne wykorzystanie ich pracy. To już nie musi być podawane do informacji publicznej. Pewnie to miałeś na myśli Repek?

W każdym razie czekamy na oficjalne sprostowanie.
10-07-2012 14:38
Repek
   
Ocena:
0
@Jagmin
Mamy tego świadomość. Jesteśmy w kontakcie zarówno z CD-A, jak i - nareszcie - z FS. Oficjalne stanowisko z naszej strony na pewno się pojawi, ale chcemy, by było ono zadowalające dla drugiej strony (przede wszystkim Piotra Cieślińskiego).

Pozdrawiam
10-07-2012 15:55
~Pepik

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+8
Czy byla zgoda na uzycie grafiki z Botaniculi? Czechow nie przepraszacie, bo nie zagrozili sankcjami?
11-07-2012 07:27
ment
   
Ocena:
+9
repku, czy przeprosiny zostaną rozreklamowane w serwisie tak, jak rozreklamowany został materiał zawierający skradzioną grafikę?
Chyba nie chciałbyś, by ktoś podejrzewał, że starasz się ukryć swoje przyznanie się do kradzieży tak, by jak najmniej osób dowiedziało się o Twoim powrocie na ścieżkę prawości?
Nie bądź taki skromny, Macieju!
11-07-2012 08:09
Fungus
   
Ocena:
+11
Ciekawe że Amanita Design za okładkę Botaniculi to już nie przepraszacie. Muszą też was prawnikiem postarszyć, bo inaczej przepraszam przez klawiaturę nie przejdzie?
11-07-2012 08:24
KFC
   
Ocena:
+6
Odwiedzaj Polter.pl - twoja grafika już tam jest!


-------------------------
*wszystkie kopyrajty dla Seji-sana, żeby nie było :P
11-07-2012 14:58
Gobas
   
Ocena:
+2
Myślałem iż na tyle duży i miałem nadzieje poważny serwis jak Polter gdy walnie fopa to zachowa sie racjonalnie. W moim odczuciu gdy się coś spier..niczy to należy przeprosić i jak najszybciej to wyjaśnić. A nie czekać aż poszkodowany sam to wyjaśni.

A fakt iż przeprosiny (skądinąd słuszne) są widoczne tylko w tym newsie, który nie jest nawet na głównej stronie (jest news o poprzednim CDA...) jest żenujący.
11-07-2012 21:57
Repek
   
Ocena:
+1
@Gobas
Artykuł jak najbardziej niebawem będzie ponownie bardzo widoczny [w tej chwili zresztą jest polecany na stronie głównej, ale oczywiście nie jest to tak widoczne - i z czasem może zniknąć], bez obaw. News pojawi się we wszystkich działach.

Pozdrawiam
12-07-2012 01:09
Szczur
    @repek
Ocena:
+5
" [w tej chwili zresztą jest polecany na stronie głównej, ale oczywiście nie jest to tak widoczne"

W którym miejscu jest _polecany_ na stronie głównej?

EDIT
Repku, masz bardzo bujną wyobraźnię, szkoda że najwyraźniej przesłania ona zbyt często rzeczywistość.
12-07-2012 15:54

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.