» Poradniki » Publikacja wieści

Publikacja wieści


wersja do druku

Jak dodawać, formatować i redagować wieści


Publikacja wieści

Niniejszy poradnik zawiera informacje, które przydadzą Ci się podczas publikacji wieści w serwisie Poltergeist.

W skład Poltergeista wchodzi wiele działów, więc ważne jest zachowanie spójności w sposobie publikowania materiałów. Dlatego właśnie prosimy o stosowanie się do poniższych wytycznych.

Zanim zaczniesz, pamiętaj o trzech rzeczach:

  • Sprawdź, czy ktoś już nie dodał podobnej wieści. Jeśli znajduje się ona w Redakcji, pomóż autorowi (autorce) ją dopracować lub zagłosuj na nią.
  • Nie przejmuj się, jeśli popełnisz jakieś błędy. Zanim Twój tekst ukaże się na stronie, zostanie poddany redakcji, która pomoże wyłapać usterki.
  • Istotne jest, aby wieści były publikowane możliwie szybko. Z tego powodu po dodaniu wieści nie będziesz mieć już wpływu na jej ostateczny kształt. Pozostali użytkownicy będą mogli nanieść na nią poprawki i zagłosować na zmienioną wersję.

Zaczynamy!

Zaloguj się

Aby opublikować wieść w serwisie Poltergeist, musisz posiadać własne konto i zalogować się. Dzięki temu system będzie mógł oznaczyć Cię jako autora (autorkę) wszystkich zamieszczonych przez Ciebie materiałów. Prosimy również o zapoznanie się z Regulaminem publikacji. Publikacja w serwisie oznacza akceptację regulaminu.

Tytuł

W to pole wpisz tytuł wieści. Powinien łączyć się z treścią wieści, a także być zwięzły i ciekawy (przyciągający uwagę). Jeżeli jednak nie masz pomysłu na chwytliwy nagłówek, postaraj się, by po prostu był jednoznaczny.

Przykłady: Peter Jackson nakręci Gwiezdne wojny?, Polacy na Marsie, Polcon już za miesiąc

Ilustracja główna

Wybierz z dysku obraz (rysunek, okładkę, zdjęcie), który będzie główną ilustracją wieści. Aby całość dobrze się prezentowała, ilustracja powinna być utrzymana w układzie pionowym (tak jak pionowe logo Poltergeista w tym poradniku) lub być kwadratowa.

Jeżeli nie posiadasz dobrego obrazu, wykorzystaj jedną z ilustracji zastępczych serwisu Poltergeist, odpowiednią dla działu, w którym chcesz opublikować wieść.

Działy

Wybierz z listy te działy serwisu, w których powinna się ukazać wieść.

Przykłady: Wieść o zmianie terminu Polconu powinna znaleźć się w dziale Konwenty, a informacja o planach ekranizacji komiksu o Supermanie – w działach Film i Komiks.

Wstęp i Rozszerzenie

Wstęp wieści powinien zamykać się w jednym akapicie tekstu.

Jeżeli wieść jest krótka, możesz ją zawrzeć w całości w tym polu. Nie powinna wówczas liczyć więcej niż 2-3 zdania. Całość tekstu będzie widoczna na stronie głównej serwisu i na stronie działu.

Jeżeli wieść jest bardziej rozbudowana, we Wstępie umieść tylko najważniejsze informacje. Postaraj się napisać Wstęp tak, by zachęcić czytelników do dalszej lektury.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

W Rozszerzeniu umieść resztę informacji, kierując się zamieszczonymi poniżej wytycznymi.

Uwaga: Nie przeklejaj treści ze Wstępu do Rozszerzenia!

Treść wieści

Zanim dodasz wieść, zastanów się, czy będzie ona ciekawa dla czytelników serwisu. Jeżeli odwiedzasz Poltergeista regularnie, nie powinno być z tym problemu. Serwis jest poświęcony szeroko rozumianej fantastyce i należy pamiętać o jego profilu tematycznym. Ostateczną decyzję o publikacji Twojej wieści podejmą jednak użytkownicy, głosując na nią lub pozostawiając w Redakcji.

Jeżeli masz wątpliwości, czy wieść zainteresuje czytelników, zapytaj o to na forum lub zwróć się do szefa (szefowej) odpowiedniego działu.

Publikując wieść, pamiętaj, że wiarygodność i precyzja informacji jest bardzo ważna. Prosimy o zamieszczanie wyłącznie wieści, których jesteście pewni i które pochodzą z wiarygodnych źródeł.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Prosimy nie publikować bez konsultacji z szefem (szefową) odpowiedniego działu:

  • Wieści o aktywności innych serwisów o profilu zbliżonym do Poltergeista.
  • Informacji o akcjach promocyjnych i innych formach reklamy.

Poniżej przedstawiamy pozostałe wytyczne publikacji i formatowania tekstu. Warto się do nich zastosować – będzie to pomoc dla osób redagujących Twoją wieść.

Akapity i śródtytuły

Treść wieści należy dzielić na akapity. Nie powinny one być zbyt obszerne, gdyż duże bloki tekstu ciężko się czyta.

Odstępy między akapitami tworzą się automatycznie, gdy na końcu linii naciśniesz klawisz Enter.

Większe partie wieści można rozdzielać również śródtytułami. Śródtytuł jest wyrównany do lewej krawędzi kolumny. Do jego wyróżnienia należy użyć Nagłówka 1.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Formatowanie

Treść wieści warto wcześniej opracować w edytorze tekstu, aby wyłapać podstawowe błędy ortograficzne.

  • Wszystkie tytuły książek, gier, komiksów, konwentów, czasopism itp. pogrubiamy. Tak samo postępujemy ze skrótami tytułów (np. LoTR lub WoW).
  • Kiedy dany tytuł pojawia się w artykule po raz pierwszy, warto dodać link do noty lub innego odpowiedniego adresu w serwisie. W takiach przypadkach oprócz sytuacji uzasadnionych (np. wymogami kontekstu) prosimy o nielinkowanie poza serwis Poltergeist.
  • Kursywy używamy do oznaczania słów i zwrotów, które nie zostały dotąd przyswojone przez polszczyznę (np. fantasy, ad rem, de facto). Wyraz dobrze przyswojony to zwykle taki, który się odmienia ("komputer, komputera, komputerowi") i tworzy wyrazy pochodne ("komputerowy").
  • W wieściach nie stosujemy podkreśleń.
  • Nicki i pseudonimy zapisujemy 'pomiędzy apostrofami' (np. Jan 'Miazgator' Kowalski).

Cytowanie

Cytaty należy "ująć w cudzysłów".

Jeśli w cytowanej wypowiedzi znajduje się inny cytat, należy »otoczyć go cudzysłowem podwójnym«.

Obszerne cytaty można umieścić w osobnym akapicie, odpowiednio go zapowiadając i używając przycisku "Cytat".

Przykład:

Jan 'Miazgator' Kowalski w wywiadzie dla PolterTV powiedział:

Uważam, że nowa formuła dodawania wieści na Polterze jest bardzo wygodna i przyjazna w użyciu. Cieszy mnie też opcja dodawania wersji przez użytkowników, dzięki czemu wieść może jeszcze szybciej znaleźć się na stronie.

Oznaczenie cytatu jest szczególnie istotne, jeśli wieść zawiera informację prasową od wydawcy lub innej osoby. Należy pamiętać, że wieść jest wypowiedzią w imieniu serwisu Poltergeist, a nie osoby, o której działalności powiadamiamy.

Dodawanie zdjęć i ilustracji

Poza ilustracją główną w artykule mogą występować inne rysunki, zdjęcia itp. Dodając je, upewnij się, że nie łamiesz prawa autorskiego. Korzystaj z materiałów udostępnianych oficjalnie przez wydawców lub dostępnych na otwartych licencjach.

Przy dodawaniu ilustracji ważne jest, by zostały one odpowiednio umieszczone w stosunku do akapitów z tekstem. Pozwala to zachować spójność w całym serwisie. Prosimy więc o publikowanie obrazów w układzie poziomym, wyśrodkowanych pomiędzy akapitami tekstu. Po wybraniu ilustracji z dysku i wgraniu jej wybieramy opcję "Wstaw obraz".

Podpis pod obrazkiem 1

W niektórych wieściach możemy chcieć umieścić w tekście więcej ilustracji. W takim przypadku przy publikowaniu obrazu można użyć opcji "Wstaw miniaturkę" i wstawić obok siebie dwa obrazy.

Podpis pod obrazkiem 2Podpis pod obrazkiem 3

Wyrównanie obrazków do lewej i prawejW wyjątkowych przypadkach w tekście można też zamieszczać ilustracje w układzie pionowym. Umieszczając taki obraz w wieści, należy:

  • Wyrównać go do lewej lub prawej krawędzi kolumny (naprzemiennie, pamiętając, że Ilustracja główna znajduje się po prawej).
  • Oblać tekstem z odpowiedniej strony.

 

Podpisy pod ilustracjami

Jeżeli dodasz pojedynczą, wyśrodkowaną ilustrację, możesz opatrzyć ją podpisem. Można go wprowadzić podczas dodawania ilustracji w polu "Podpis obrazka".

Podpis można również dodać później, klikając lewym przyciskiem myszy na ilustracji i wybierając opcję "Właściwości obrazka".

Dodawanie filmów

Więcej informacji niebawem.

Nazwa źródła

W to pole należy wpisać nazwę źródła, z którego pochodzi wieść. Nazwa powinna być możliwie precyzyjna i zapisana zgodnie z zasadami poprawności językowej.

Przykłady: Profil Wydawnictwa XYZ na Facebooku, Profil wydarzenia na Facebooku, Wydawnictwo XYZ, Oficjalna strona Jana Kowalskiego

Jeżeli wieść opiera się na pisemnej informacji przekazanej przez źródło (np. wydawcę lub organizatora imprezy), w pole należy wpisać "Informacja prasowa".

Jeżeli wieść została zdobyta przez Ciebie, np. w prywatnej rozmowie z wydawcą lub podczas konferencji prasowej, w pole wpisz "Informacja własna".

Jeżeli w tekście wieści występuje więcej źródeł, w to pole wpisujemy najważniejsze z nich. Pozostałe źródła warto wyróżnić w polu "Treść", przy odpowiednich słowach umieszczając linki do oficjalnych stron poszczególnych źródeł.

Link do źródła

W to pole należy wpisać link prowadzący bezpośrednio do miejsca, z którego zaczerpnięto wieść, wymienionego w polu "Nazwa źródła".

Jeżeli nie można podać precyzyjnego linka, w pole należy wkleić adres strony głównej źródła.

Jeżeli wieść opiera się na informacji prasowej lub informacji własnej, pole należy pozostawić puste.

Tagi

Tagi służą łączeniu materiałów w obrębie serwisu. Jest bardzo ważne, aby każda wieść została nimi oznaczona.

W tagach wpisujemy wyłącznie nazwy własne, które są istotne dla danej wieści:

  • Tytuł lub nazwę utworu, którego dotyczy wieść.
  • Autorów utworu.
  • Nazwę wydawcy utworu.
  • Reżysera, scenarzystę i aktorów występujących w omawianym filmie.

W tagach nie wpisujemy słów pospolitych, nawet jeśli wiążą się z wieścią.

Przykłady: zapowiedź, recenzja, trailer, scenariusz, przygoda, książka, konwent, konkurs itp.

Wszystkie tagi wpisujemy zgodnie z polską pisownią, czyli zaczynamy je wielką literą.

Przykład: Pod wieścią informującą o premierze nowego tomu cyklu "Pieśń lodu i ognia" należy wpisać następujące tagi: George R.R. Martin, GRR Martin, Gra o tron, Uczta wron, Wydawnictwo XYZ.

Uwaga: Jeśli w nazwie własnej, którą chcemy wpisać w tag, znajduje się przecinek, należy go pominąć! W przeciwnym wypadku system rozbije nazwę na dwa osobne tagi.

Publikacja

Dodana przez Ciebie wersja wieści może być poprawiana i redagowana przez innych użytkowników.

Gdy jedna z wersji wieści zbierze łącznie 5 głosów, pojawi się już oficjalnie na stronie. Autor wersji, która trafi na stronę otrzyma wówczas 1 punkt Reputacji.

Jeśli dodawanie wieści idzie Ci sprawnie, spróbuj też pomóc innym!

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.