» Wieści » Porządki w działach RPG-owych

Porządki w działach RPG-owych

19-04-2010 15:48 | Piotr 'Rebound' Brewczyński

Porządki w działach RPG-owych
Spostrzegawczy czytelnicy na pewno zauważyli, że w co poniektórych działach RPG-owych naszego serwisu pojawił się "stempelek" z napisem "archiwum". O co chodzi?

Cała akcja ma - w skrócie - usprawnić zarządzanie serwisem i sprawić, by prace redakcji skoncentrowały się na działaniach, które faktycznie przekładają się na jak największe zadowolenie naszych czytelników. Utrzymywanie kilkuosobowych redakcji działów, które notują kilka odwiedzin dziennie jest dla serwisu nieopłacalne nie tyle pod względem ekonomicznym, co "czasowym". Chcemy, by uszczuplenie redakcji działów "nieefektywnych" przełożyło się na poprawę jakości działów faktycznie najpopularniejszych i mogących zaoferować najwięcej ciekawej zawartości.

Ponadto, taki zabieg już zaczyna wpływać pozytywnie na szybkość podejmowania kluczowych decyzji przez administrację serwisu, a to samo w sobie jest niewątpliwie bardzo pozytywnym skutkiem.

Najprościej mówiąc, musimy coś poświęcić, by dalej się rozwijać.

Oczywiście, działy zarchiwizowane (dotyczy to kilku działów RPG-owych oraz działu Flames of War) nie tracą bezpowrotnie szansy na aktualizacje, zamieszczanie w nich wieści czy nawet reaktywację w momencie, kiedy będzie to nie tylko możliwe, ale także pożądane. Wszyscy redaktorzy pracujący w redakcjach działów zarchiwizowanych otrzymali propozycję dalszego współtworzenia serwisu (głównie przez pracę w dziale RPGO) i niektórzy z tej propozycji skorzystali. Mamy nadzieję, że ten nowy system przełoży się na wzrost jakości merytorycznej serwisu, jak również na zwiększenie jego możliwości rozwoju.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: Poltergeist


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Squid
   
Ocena:
0
Oj, szkoda działu Legendy. Nie za duże ryzyko na utratę czytelników - legendziarzy i WoDziarzy?
19-04-2010 17:49
~Kastor Krieg

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2
Uhhh... czyli, jak się obawiałem, "cała akcja" sprowadza się do zamknięcia paru działów i pozostawienia szkieletowego (czterech piszących teksty, jeden newsman, reszta od detali) zespołu w RPGOpen? Hm, najs.

Nie bardzo wierzę, żeby takie wod.polter zbierało "po kilka odwiedzin dziennie". Słusznie skądinąd, że odeszła załoga, która wypuściła jeden (JEDEN!) nie-konkursowy (własnej roboty) tekst od września zeszłego roku. Słusznie, że odszedł szef działu, który od namaszczenia 5 miesięcy temu nie dał działowi ani tekstu. Ale to nie jest powód, by zamykać dział. Trzeba było zgarnąć innych ludzi, zrobić coś zamiast. Oglądalność, mimo stazy, mam u siebie, w tej samej tematyce. Newsy o nWoDzie są ciągle, można je serwować - wzorem Asylum.

A L5K miało przecież teksty, miało aktywność, miało teksty, jakieś komcie pod nimi - też zero czytelników? Pogrom na fali braku L5L 3rd ed PL?

To nie jest one-man-show jak Oneiros, tylko dział prężnego ponoć serwisu oglądanego codziennie przez tysiące (?) ludzi. Czyżby całemu Polterowi tak drastycznie spadła oglądalność? oO'
19-04-2010 19:01
chimera
   
Ocena:
0
Masakra.

Strasznie szkoda Legendy, ale popularność systemu chyba rzeczywiście powoli zanika. Swoją drogą, mnie kolejne edycje raczej odstraszały niż przyciągały. Co nie zmienia faktu, że pierwsza edycja L5K jest moim zdaniem najlepszą grą rpg do tej pory wydaną w Polsce.

Zdumiewa mnie za to brak popularności WOD-a. Wydawało mi się, że pomimo kiepskiej mechaniki ten system w dalszym ciągu ma sporą ilość fanów w Polsce - ja sam przekonałem się do nowego "Wilkołaka".

A co z horror rpg? Aż taka nędza? Moim zdaniem to jest dopiero porażka - nikt mi nie wmówi, że w Polsce ten gatunek gier nie jest popularny, a nawet jako laik wiem, że na świecie ciągle się coś w tej dziedzinie dzieje.

A co do totalnej inercji w niektórych działach, to mogę tylko zgodzić się z moim przedmówcą.
19-04-2010 20:10
Kot
   
Ocena:
0
@Chimera: Generalnie WoDa trochę uciszyły najpierw perypetie z polską edycją, a potem klapa podręczników do Wilkołaka i Wampira...

Ja Kaer prowadziłem sam, z pomocą jedynie i partnerstwem EARTHDAWN.PL (też jednoosobowa redakcja), więc nie mam najmniejszych szans na kontynuowanie z oczywistych przyczyn...

Szkoda, ale nie ma co płakać. Trzeba coś robić nadal, choćby pod skrzydłami działu RPG ogólnego.
19-04-2010 20:41
rincewind bpm
   
Ocena:
+4
Oglądalność działu RPGO (powoli) rośnie od lat. Działy systemowe jednak były baardzo mało popularne i to niezależnie od ich aktywności. Ilość czytelników zależy od liczby fanów systemu.

"Masakra."

I mogę się z tobą zgodzić - to słowo nie odnosi się jednak do powyższych newsów, a do stanu faktycznego - dobrze określa sytuację w działach horror czy WoD. Anonimowy czytelnik mógłby odnieść wrażenie, że te działy są aktywne, a przecież nie były, więc zostały przeniesione do archiwum.

Reorganizacja wynika również z refleksji nad rynkiem gier w Polsce. Kiedyś znacznie silniejsze były systemowe podziały, byłeś przez lata warhammerowcem albo wodziarzem. Teraz (upraszczając) wszyscy grają we wszystko, a teksty szczegółowo odnoszące się do jednego systemu przyciągają większe ilości czytelników tylko w najpopularniejszych systemach.

Natomiast zamiast udawać, że mamy pierdylion rpgowych działów i setki redaktorów, lepiej dostrzec problem i zająć się rozwiązaniem, nieprawdaż :)?

Więcej o funkcjonowaniu działu RPG przeczytacie tutaj.
19-04-2010 21:00
Rebound
    Kastor
Ocena:
0
One-Man-Show to teraz znacznie bardziej opłacalna inwestycja, bo robisz kiedy chcesz, jak chcesz i - przede wszystkim - robisz bo masz ochotę. Z większymi redakcjami różnie bywa, a przy obecnym renesansie blogowym trudno jest złapać zaangażowanego szefa działu, który wpadnie dodatkowo z k10 zaangażowanych redaktorów. Taka smutna prawda.

Ilość odwiedzin w działach przemilczę, ale w niektórych wypadkach były to liczby ledwo dobijające do setki dziennie, więc na tym polu raczej i tak niewiele się zmieni.
19-04-2010 21:43
~Kastor Krieg

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@Macko
a potem klapa podręczników do Wilkołaka i Wampira...


Mogę zapytać skąd masz tego rodzaju rewelacje? Zwłaszcza o tym, jakoby Wilkołak zaliczył "klapę"? Nawet Wampir, mimo marnej prasy, swoje odsiedział na bestsellerach Rebela. Wilkołak nie schodził z nich przez długie tygodnie, nie wiem czy nie dłużej niż Klanarchia. Podręczniki zaliczające klapę raczej nawet się tam nie pojawiają, chciałbym zauważyć.

@Rebound
Ba, przecież dlatego teraz mogę sobie "urlopować" i zarabiać pracując "nine to five". Ale z drugiej strony, takie one-man-show pokazuje, że jeśli masz choć jednego oddanego redaktora, który nie płodzi potworków niepublikowalnych bez 80% korekty, to jest w stanie praktycznie sam taki dział obsłużyć. A spokojnie można zrobić to we trzech. IMO nie potrzeba do tego poganiacza i k5+5 niewolników.

Ale, owszem, za moich czasów to, panie, ludziom się pisać chciało. Czytać się chciało. A teraz planszówki, panie, nowe fale, gotowce! :/

Niby taki serwis MistrzGry.pl usiłuje coś zmienić, podpisywać umowy, płacić... Jednak ani forma prezentacji tekstów na stronie, ani płaca za tekst (wobec której cena znaczka na kopertę zawierającą podpisaną umowę stanowi jakieś 5-10% - rly!), ani też pewne dość agresywne sformułowania samej umowy, naprawdę nie zachęcają do potraktowania tego jako czegoś bardziej poważnego. Wolę już u siebie ten sam tekst zaprezentować, za darmo, ale IMO bardziej czytelnie i atrakcyjnie, nie tracąc przy tym jakichkolwiek praw i nie ryzykując odrzucenia tekstu (bez opłaty) w/g bliżej niesprecyzowanego widzimisia właściciela serwisu.

Dobry pomysł, ale nie tędy droga. Polter też często sprawia takie wrażenie. Cały czas czekam na fantastyczno/RPGowy portal wspierany przez wydawców bardziej niż randomowym egzemplarzem recenzenckim, świadomych że jest do chodząca reklama prosto w target. Nic, tylko zapłacić, zmobilizować, czerpać profit. Pozostaje liczyć na "świeżaków" na rynku.
20-04-2010 00:35
~zło wcielone

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Czy ta zmiana oznacza, że będzie więcej artykułów?

20-04-2010 01:33
ajfel
    zmiana jak rozumiem była koniecznością,
Ocena:
+5
ale nie róbcie sobie jaj mówiąc w tym kontekście o "rozwoju" serwisu.
20-04-2010 08:20
rincewind bpm
   
Ocena:
+1
"Czy ta zmiana oznacza, że będzie więcej artykułów?"

Nie ma takiego przełożenia. Natomiast przymknięte działy i tak publikowały niewielkie ilości tekstów, a np. recenzje do ED wciąż będą się ukazywać.

Różnica wynikająca z tego posunięcia to może -1 pełnojakościowy tekst miesięcznie (nie mówię o opowiadankach czy publikacjach pokonkursowych), a więc znacznie mniej, niż przypadkowe wahania.

"zmiana jak rozumiem była koniecznością, ale nie róbcie sobie jaj mówiąc w tym kontekście o "rozwoju" serwisu."

Nie była jakąś tipes topes koniecznością, bo w dowolnym momencie w przeszłości na polterze wisiało kilka martwych działów, natomiast kiedyś wypadało się z tym ogarnąć.

Mówimy o tym w kontekście rozwoju, ponieważ porządek przeprowadziliśmy przy okazji rozwoju. Natomiast ów rozwój rzeczywiście nie opiera się na tym posunięciu, które samo w sobie nie ma większego znaczenia.

Myślę, że w drugim kwartale tego roku ukaże się więcej (dobrych!) tekstów niż w poprzednim.
20-04-2010 09:24
Savarian
   
Ocena:
0
Czy teksty do systemów, których działy zniknęły będą teraz pojawiały się w RPGO?
20-04-2010 09:55
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0
Tak, jak najbardziej. Poza tym mainy zarchiwizowanych działów są w dalszym ciągu aktywne, więc wszystkie materiały do konkretnego systemu będą nadal łatwo dostępne w jednym miejscu.
20-04-2010 10:48
Gerard Heime
   
Ocena:
0
@Kastor

Prawda jest taka, że przed premierą polskiego łaka i pira (czyli tak wiosna-lato) obserwowaliśmy spadek zainteresowania WoDem i liczyliśmy (no, przynajmniej ja liczyłem) na to, że po premierze polskich podręczników coś się zacznie dziać - ale nie zaczęło.

To moim zdaniem był gwóźdź do trumny działu - stara redakcja widząc co się dzieje się po prostu rozeszła, a fanbase był (i wciąż jest) za mały by było z czego zwerbować nowych redaktorów.

A trochę szkoda bo podręczniki zostały po polsku wydane naprawdę ładnie, ładniej niż oryginały.
20-04-2010 12:17
Feniks
   
Ocena:
0
"Wszyscy redaktorzy pracujący w redakcjach działów zarchiwizowanych otrzymali propozycję dalszego współtworzenia serwisu (głównie przez pracę w dziale RPGO) i niektórzy z tej propozycji skorzystali."

Z tego co mi wiadomo to nie wszyscy :P
20-04-2010 12:26
~Kastor Krieg

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
@Gerard
Znaczy, obserwowaliście spadek zainteresowania wod.polter, czy masz na myśli coś innego? U siebie nic takiego nie zaobserwowałem, a po premierach był naprawdę spory ruch. Masa ludzi współtworzyła na Oneirosie erraty, dyskutowała. Usnęło to wszystko dopiero jak przestaliśmy publikować, ale to one-man-show, jak mówiłem. Przestałem mieć czas.

gwóźdź do trumny działu - stara redakcja widząc co się dzieje się po prostu rozeszła

I tu błąd, moim zdaniem. Bo trzeba było próbować podtrzymać tę aktywność. Zamiast tego widzę newsa "Wilkołak i Wampir dostępne od..." jeszcze na pierwszej stronie, jako trzecią (!!!) w Poprzednich wieściach.

No to co ta wieloosobowa redakcja zrobiła, żeby zainteresowanie nie zdechło? Opublikowała parę ilustracji, Piliska we wrześniu, Adriana Szyszko w listopadzie, a międzyczasie usiadła na laurach "bo masa prac konkursowych do opublikowania". Trzeba było konkursowe opublikować na raz albo dwa, w wielkich dawkach i dalej prowadzić pełną aktywność działu. Nie powiesz mi, że ludzie nie grają w nWoD. Po prostu przestali się interesować Polterem.

a fanbase był (i wciąż jest) za mały by było z czego zwerbować nowych redaktorów.

Nie fanbase za mały, a glamour pisania zbladł. Po prostu autorów w ogóle trudno znaleźć za frajer. Nie ma to jednak nic wspólnego z rzekomym "bo Wampir i Wilkołak zaliczyły klapę", jakby tego sobie życzył Macko.
20-04-2010 13:02
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0
Akurat z tym, że zaliczyły, to niestety fakt - po bardzo dobrej sprzedaży w momencie premiery (kiedy faktycznie były na Rebelu bestsellerami), potem ich sprzedaż szybko spadła, teraz jest de facto na pomijalnym poziomie.

Ciężko wyrokować jednoznacznie, co miało największy wpływ na taki stan rzeczy (mała ilość pojawiających się tekstów, zerowe wsparcie systemów przez wydawcę), ale równocześnie spadek sprzedaży dotknął też anglojęzyczne podręczniki do Świata Mroku (według informacji, jakie dostałem w tej kwestii z Rebela), więc coś jest chyba i w spadku wielkości (i/lub aktywności) środowiska fanowskiego.
20-04-2010 13:18
Gerard Heime
   
Ocena:
+2
@Kastor

Tak, piszę o wod.polter.pl. Zwiększona liczba postów to jeszcze niewiele ( u nas też był nieco większy ruch)

Zerknij sobie np. na forum Klanarchii - ludzie tuż po premierze zaczęli wrzucać na forum jakieś własne pomysły, moce itd. Takich ludzi łatwo zwerbować jako nowych redaktorów.

Zaś co do redakcji, to prawda jest taka, że wypaliliśmy się już wcześniej i ciągnęliśmy to do premiery licząc na to, że uda się może zwerbować świeży narybek. Nie wiem jak ciebie, ale mnie WoD już zmęczył, a tym bardziej zmęczyło pisanie do niego.

Akurat dział WoD miał atut w postaci dużej bazy tekstów, a i to nie przyciągnęło nowych ludzi.

Glamour pisania to moim zdaniem nigdy nie był duży. Mam wrażenie, że ludziom nie chce się w ogóle pisać o WoDzie - nawet na blogach.
20-04-2010 13:58
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
a co z powstającym działem sesji online ??
20-04-2010 18:34
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
0
Powstający dział stał się sekcją redakcji RPGO i tak też będzie funkcjonować - akurat w tym przypadku zmiana jest doprawdy minimalna... W najbliższej przyszłości można się spodziewać artykułów i konkursów pośięconych sesjom prowadzonym na forum.
20-04-2010 20:07
AdamWaskiewicz
   
Ocena:
0
Zresztą pierwszy konkurs już ruszył - na forumową sesję Neuroshimy.
20-04-2010 20:40

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.