» Poradniki » Pobieranie materiałów do recenzji

Pobieranie materiałów do recenzji


wersja do druku

Jak otrzymywać materiały od serwisu


Pobieranie materiałów do recenzji

Serwis Poltergeist współpracuje z wieloma wydawcami i instytucjami, dzięki czemu osoby aktywnie udzielające się na naszych łamach mogą liczyć na materiały do recenzji. Mogą to być egzemplarze książek, komiksów i gier, jak również wejściówki na konwenty.

Materiały mają szansę otrzymać osoby, które regularnie dodają artykuły i otrzymują głosy od użytkowników serwisu. W ten sposób artykuły są publikowane, a ich autorki i autorzy zyskują Reputację autorską w poszczególnych działach.

Publikacja artykułu i Reputacja autorska

Jeśli dodany artykuł zostanie zredagowany i otrzyma 10 głosów, zostanie opublikowany na stronie. Jego autor lub autorka otrzyma wówczas 1 punkt Reputacji w dziale, w którym ukazał się artykuł.

Reputację w każdym dziale zdobywa się osobno.

Poziom Reputacji w danym dziale oblicza się na podstawie aktywności w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Suma Reputacji ze wszystkich działów wpływa na limit materiałów, które można pobrać do recenzji.

Zdobywane punkty Reputacji pozwalają zgłaszać się po materiały do recenzji. Limit materiałów, jakie można jednocześnie pobrać, pokazuje poniższa tabelka.

Reputacja autorska Limit materiałów
3 1
10 3
25 4
45 5

Dodatkowo przy pobieraniu komiksów limit materiałów wynikający z reputacji autorskiej dzielony jest na pół i zaokrąglany w górę, a więc recenzent z Reputacją 3 może wziąć jedną pozycję, a z Reputacją 45 trzy pozycje.

Do pobrania

W tej zakładce znajdziesz materiały, po które w danej chwili można się zgłosić. Jeśli posiadasz wystarczającą Reputację w odpowiednim dziale, kliknij na materiał.

Na stronie materiału kliknij na przycisk "Zgłoś się po materiał". Jeżeli posiadasz wolny limit materiałów, system dopisze Cię do listy.

W tym momencie możesz również dodać adres, na który wyślemy materiał, jeśli zostanie Ci przyznany.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Reputacja autorska i Limit materiałów

Im wyższa Reputacja w dziale, tym łatwiej otrzymać materiał do recenzji. W podanym na stronie terminie system automatycznie przyzna materiał osobie o najwyższej Reputacji autorskiej w danym dziale spośród tych, które zgłosiły się po materiał.

Przykład

Janek 'Miazgator' Kowalski (Reputacja 11) i Stefan 'Ziom' Nowak (Reputacja 9) nie mają w tej chwili żadnej książki w recenzji. Obaj chcieliby zrecenzować najnowszy tom popularnej sagi. Ponieważ Miazgator ma wyższą Reputację, to do niego wyślemy książkę.

Jeżeli po materiał zgłoszą się dwie osoby o tej samej Reputacji, otrzyma go ta z nich, która zgłosiła się jako pierwsza.

Pobranie materiału do recenzji sprawia, że musisz dodać do redakcji jego recenzję. W zależności od rodzaju materiału masz na to mniej lub więcej czasu. Przykładowo, na pewno otrzymasz więcej czasu na recenzję gry planszowej lub gry PC, niż na napisanie relacji z konwentu lub recenzję premiery kinowej. Jednak to w Twoim interesie jest, by jak najszybciej wywiązać się z zobowiązania wobec serwisu i odblokować swój limit materiałów.

Uwaga: Jeśli nie posiadasz odpowiedniej Reputacji lub Limitu materiałów w danym dziale, ale chcesz pobrać jakiś materiał, po który nikt się nie zgłasza - skontaktuj się z szefem lub szefową działu.

Uwagi

Na liście materiałów do pobrania znajduje się rubryka "Uwagi". Znajdują się w niej informacje i wytyczne dla osoby, która chce pobrać materiał. Mogą one dotyczyć na przykład terminu dodania recenzji lub trybu prac redakcyjnych.

Wishlisty

Nie wszystkie działy dysponują taką samą ilością materiałów do recenzji, a chętnych na ciekawe tytuły może być wiele osób. W takich przypadkach dopuszczalne jest utworzenie przez szefa/ową działu publicznego wątku na forum, w którym aktywni użytkownicy mogą zgłaszać, na których tytułach wyjątkowo im zależy.

Szef/owa działu ma obowiązek dbać o sprawiedliwe funkcjonowanie takiego wątku ze szczególnym uwzględnieniem zdania osób z najwyższą Reputacją. Celem istnienia takiego wątku ma być satysfakcjonujący użytkowników podział materiałów do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Przykładem takiej umowy użytkowników jest Planszówkowy WishList.

Pobrane

W tej zakładce można sprawdzić, komu zostały przyznane poszczególne materiały.

Wysłane

W tej zakładce można sprawdzić, kiedy przyznane materiały zostały wysłane. Poczta dostarczy je zazwyczaj w ciągu dwóch dni roboczych.

Uwaga: Jeżeli po upływie 4-5 dni przesyłka wciąż do Ciebie nie dotrze, udaj się na swoją pocztę. Zdarza się, że osoby roznoszące przesyłki nie zostawiają awizo i paczka czeka w urzędzie.

Moje materiały

W tej zakładce możesz sprawdzić, jakie materiały znajdują się u Ciebie w danej chwili.

Tutaj możesz również dodać adres, na który mają być wysyłane materiały. Pamiętaj o podaniu imienia i nazwiska oraz kodu. Nie musisz podawać swojego numeru telefonu, ale ułatwisz nam w ten sposób kontakt z Tobą w nagłych przypadkach.

Twoje dane kontaktowe są objęte poufnością danych osobowych i nie zostaną udostępnione osobom trzecim.

Własność materiałów i zaufanie

Funkcjonowanie systemu pobierania materiałów opiera się na naszym zaufaniu do użytkowników, wspieranym przez system Reputacji. Jeśli otrzymujesz od nas jakiś materiał, oznacza to, że w przeszłości w serwisie ukazały się Twoje teksty docenione przez innych użytkowników.

Jeżeli po przyznaniu lub nawet odebraniu materiału uznasz, że nie zdołasz wywiązać się z zobowiązania wobec serwisu i innych użytkowników, poinformuj nas o tym. Wystarczy, że odeślesz materiał do serwisu lub innego wskazanego użytkownika.

Zrecenzowany materiał jest Twoją własnością i – o ile wydawca nie zastrzegł inaczej – możesz nim dowolnie dysponować.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze


Eliash
   
Ocena:
0

Gdzie można sprawdzić termin na kiedy ma być recka?

19-11-2013 11:16
Repek
   
Ocena:
0

Nie ma zazwyczaj takich sztywnych terminów. Chyba że coś jest materiałem przedpremierowym, wejściówką do kina lub na konwent. Wtedy trzeba się sprężać.

Jak osoba, która pobrała nie daje znaku życia, a minął miesiąc, to zaczynamy się srożyć.

Poza tym, jak zawsze, "skontaktuj się z szefem lub szefową działu". :)

Pozdro

19-11-2013 13:58

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.