» Poradniki » Co to jest RSS?

Co to jest RSS?

Co to jest RSS?

RSS to skrót od Really Simple Syndication, co można przetłumaczyć jako Bardzo Prosta Syndykacja (lub wg innej wersji - Rich Site Summary, czyli Rozszerzony Spis Treści Serwisu). Jest to jeden z alternatywnych (w stosunku do stron www) sposób na dostęp do informacji w sieci Internet, oparty na technice XML. Przydatny jest zwłaszcza przy newsach, wieściach i tego typu specyficznych informacjach, które dzieki czytnikom RSS (programy do odbioru RSS) trafiają bezpośrednio do zainteresowanych bez konieczności odwiedzania stron www.

RSS przypomina popularne newslettery, z tym że wiadomości o aktualizacji docierają do prenumeratora indywidualnie i natychmiast po tym, jak zostają opublikowane (a nie np. raz w tygodniu).

Jakie są zalety kanałów RSS?

  • Dzięki czytnikowi RSS i ciekawym kanałom możesz w jednym miejscu zebrać wiele interesujących Cię informacji - nie musisz już odwiedzać codziennie kilku, kilkunastu stron www.
  • Nie musisz ściągać całych stron www przepełnionych uciążliwymi reklamami - jeśli RSS przyniesie interesującą wiadomość wtedy klikasz i czytasz.
  • Korzystając z RSS-ów nie musisz ściągać na swój komputer nic więcej, niż "spis treści" wybranych serwisów internetowych.
  • Interesujące Cię informacje docierają w prosty i łatwy sposób prosto do Twojego komputera. Co więcej, może się to dziać automatycznie, a Ty np. co dwie godziny sprawdzisz co nowego pojawiło się w ulubionych serwisach.


Jeszcze cztery ważne powody, dla których warto pobierać właśnie nasze, poltergeistowe, kanały RSS:

  1. Otrzymujesz natychmiastowo informacje o aktualizacjach, newsach, tekstach.
  2. Możesz wybrać kanały RSS tylko z interesujących Ciebie działów.
  3. Możesz śledzić ulubione blogi bez codziennego klikania i sprawdzania czy jest coś nowego. Od teraz RSS Ci o tym powie.
  4. Jako jedna z pierwszych osób dowiesz się o nowych konkursach i promocjach.

Jak możesz korzystać z RSS-ów na swoim komputerze?

To bardzo proste. By odbierać kanał RSS i wiadomości wysyłane przez nas potrzebujesz specjalnego programu zwanego czytnikiem. Przypominają one programy pocztowe lub czytniki grup dyskusyjnych, są jednak znacznie prostsze w obsłudze. Istnieją też takie czytniki, które instalują się jako "wtyczka" do programu pocztowego lub przeglądarki internetowej, której używasz (np. Opera lub FireFox). Dzięki temu nie musisz instalować nic nowego by odbierać nasz kanał RSS - odczytujesz wiadomości jak zwykłe e-maile. Czytnik sam oznacza co już zostało przeczytane, sam też pobiera nowe wiadomości i porządkuje je tak, jak Ty sobie tego życzysz.

Do wyboru jest wiele czytników. Niektóre działają jak zwykłe programy pocztowe, a inne np. wyświetlają ruchome paski z przewijającymi się newsami. Możesz skorzystać ze swojego ulubionego czytnika lub wybrać coś z kilku naszych propozycji:

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.