» Modergeist » Artykuły » Gothic: Mroczne Tajemnice - szczypta refleksji

Gothic: Mroczne Tajemnice - szczypta refleksji


wersja do druku
Redakcja: Sadyceuszka, Miszcz Czarny

Gothic: Mroczne Tajemnice - szczypta refleksji
Gothic to gra, której nie trzeba przedstawiać. Ten niezwykle klimatyczny action cRPG podbił serca fanów na całym świecie. Mimo, iż modowanie gry do łatwych nie należy, powstało wiele ciekawych i godnych uwagi modyfikacji. Jedną z nich są właśnie Mroczne Tajemnice, o których chciałem napisać kilka słów. Los chciał, że i ja przyczyniłem się do stworzenia dodatku. Mimo to, postaram się, aby ten artykuł był jak najbardziej obiektywny i pozbawiony sentymentalnych wycieczek. Chciałem ukazać wszystkim zainteresowanym drogę, jaką przebył projekt od początku tworzenia, po najnowszą łatkę 1.04 (całość w wersji 2.0), która już wkrótce zostanie wydana. Artykuł, gameplay i screeny powstały we współpracy z Brucem, koordynatorem dubbingu. Życzę przyjemnej lektury.


Jak to się zaczęło?


Przygoda z Mrocznymi Tajemnicami miała swój początek na forum theModders. Grupa The Poziomkaz w składzie: Siekacz, Shergar, Zdunek i Ojciec Redaktor rozpoczęła pracę nad modyfikacją, nie zdając sobie sprawy w co się pakują. To było na początku lutego 2006. Mroczne Tajemnice zostały wydane 23 marca 2007. Biorąc pod uwagę rozmiar projektu, a także fakt, że twórcy wraz z rozpoczęciem prac dopiero uczyli się modowania Gothica, jest to nienajgorszy workflow. Niestety polska scena fan artu Gothica nie rozpieszcza nas wydanymi modyfikacjami, często słyszy się o projektach, które właśnie "padły". Oczywiście pracy nad Mrocznymi Tajemnicami także towarzyszyły wzloty i upadki. Była to swoista "droga przez mękę", co jest zjawiskiem naturalnym przy zdalnych projektach, prowadzonych przez amatorskie grupy. Pierwsza data premiery (24.12.2006) nie została dotrzymana, okazał się to najbardziej krytyczny moment, niewiele brakowało, aby prace nad Mrocznymi Tajemnicami zostały zawieszone. Na szczęście do grupy dołączył Fenix, który zdołał uporać się z krytycznymi błędami i autorzy z nowym zapałem wzięli się do pracy.

Tyle słowem wstępu. W kolejnych akapitach postaram się opisać i podsumować najważniejsze aspekty modyfikacji. Artykuł ten będzie także podsumowaniem prac nad samym dodatkiem i zarazem zapowiedzią zmian, gdyż wkrótce ukaże się dubbing i najnowsza łatka o numerze 1.04, bardzo usprawniająca modyfikację. Zmian w stosunku do poprzedniej wersji jest tak dużo, że postanowiliśmy zmienić numerację całego dodatku na 2.0.


Niekończące się opowieści


Linia fabularna Mrocznych Tajemnic to, wbrew pozorom, efekt wielomiesięcznych przemyśleń. Początkowo modyfikacja miała na celu dodać niewielki obóz Łowców Orków. Był to typowo hack&slashowy zamysł, z dialogami na podstawowym poziomie komunikacyjnym. Z czasem "libretto" rozrosło się i wyewoluowało, co zaowocowało kilkoma rozbudowanymi obozami i wieloma innymi dodatkami. Oto kilka słów na temat fabuły w nowych obozach, a także w wątkach pobocznych.


Pradawni


Pradawni to twór mający korzenie wśród średniowiecznych Iluminatów. Jest to najbardziej epicki wątek modyfikacji, obfitujący w dumę, honor, ale także wiedzę i poświęcenie. Jest to główna linia fabularna dodatku, dzięki której odkrywamy karty zamierzchłej historii i "mrocznych tajemnic" skrywanych przez tę kongregację.

Aspekt ten pełen jest niedomówień, gracz często musi uważać na to, co robi bądź mówi, gdyż implikacje najczęściej są nieprzyjemne w skutkach. Wynika to z niemalże chronicznej wrogości Pradawnych do "zwykłych śmiertelników".

Wątek ten jest rdzeniem modyfikacji. Odkrywając karty historii Pradawnych przyjdzie nam dokonać wyboru, którą ścieżką podążymy: Beliara czy Innosa. Wbrew pozorom "droga dobra" stanowi większe wyzwanie, natomiast walka ku chwale Beliara to nie tylko zło i ślepe posłuszeństwo, to także podstęp i zdrada.


Obóz strażników przed Starą Kopalnią


Największe rzesze zwolenników zdobył sobie Obóz Strażników przed Starą Kopalnią. Jest to bez wątpienia siedliszcze najgorszych mętów, z którymi przyjdzie spotkać się graczom. Jest to także kontrast dla Pradawnych. Tutaj pierwsze skrzypce gra siła, władza i ruda, a nie puste słowa, duma czy też heroiczne czyny. Dopiero w tym obozie gracz w pełni odczuje, że jest jednym ze skazańców w Kolonii Karnej.

Mnogość zadań, a także kilka rozległych wątków, jakie przyjdzie nam tutaj wypełniać, zapewniają wiele godzin zabawy. Z czasem, gdy gracz zżyje się z obozem, wszystko nabiera innych barw i stajemy się częścią enklawy przemocy. Podczas podążania tą ścieżką fabularną największym problemem może być mała ilość wskazówek, jakie dają nam Bohaterowie Niezależni. Jest to jednak efekt zamierzony. Z założenia osoby, z którymi przyjdzie nam rozmawiać nie są zbyt wylewne czy pomocne, właśnie w ten sposób gracz ma odczuć ich opryskliwość. Mimo, że zmusza to do szukania w ciemno, moment, kiedy odnajdziemy już cel zadania, daje większą satysfakcję.


Obóz Fanatyków


Obóz Fanatyków to uzupełnienie dla tych, którzy czuli niedosyt wybierając drogę Strażnika Świątynnego. Jest to dodatek do Bractwa Śniącego, który wraz z magiem, z obozu przed Starą Kopalnią inicjuje wątek Pradawnych. Zmierzymy się tutaj z realnymi problemami grupki wygnańców, np. z głodem. Z czasem przyjdzie nam wykonać zadanie dla przywódcy zgromadzenia, co zakończy się… niespodzianką.


Obóz Przemytników


Na niewielkiej plaży, w pobliżu Wieży Mgieł znajdziemy kolejny obóz. Tutaj zadekowali się Przemytnicy. Mimo, że nie uświadczymy tu zbyt wielu Bohaterów Niezależnych, to kontrabanda ta jest jedną z mocnych stron modyfikacji. Każdy z napotkanych Przemytników ma własną historię, każda postać jest charakterystyczna, jednak nie wszystkiego dowiemy się od razu. Główny cel Przemytników to zgromadzić tyle rudy, ile tylko się da i zbiec z Kolonii. Gracz będzie mógł pomóc Bohaterom Niezależnym w wielu zadaniach, które są bardzo złożone, często obfitują w kilka finałów.

Z czasem Przemytnicy staną się naszymi przyjaciółmi, bądź zaciekłymi wrogami, tylko od naszych poczynań zależy, jak potoczą się losy gildii. Warto też nadmienić, że dzięki szmuglerom, Quentin, przywódca bandytów, odgrywa w grze istotną rolę.


Obóz Łowców Orków


Nikt przy zdrowych zmysłach nie założyłby obozu na terenie orków. Ale o Łowcach Orków nie można powiedzieć, że są normalnymi ludźmi. Kiedy pojawimy się tam po raz pierwszy, czeka nas atak bestii. Łowcy efektowanie radzą siebie z napastnikami. Po tym wydarzeniu gracz zostaje wplątany w wir wydarzeń, z których nie zawsze wybrnie obronną ręką. Bohaterowie Niezależni są bardzo różnorodni, każdy ma jakiś powód, aby żyć z duszą na ramieniu. Jedyne czego nie można odmówić Łowcom, prócz głupoty, to odwaga. Są niezłomni i nie ustają w walce. Wbrew pozorom szanują swych przeciwników – choć robią to na swój sposób.


Wątki poboczne


W Mrocznych Tajemnicach przyjdzie nam napotkać wielu Bohaterów Niezależnych, nie związanych z żadną spośród gildii, czy frakcji.

Alchemik to starzec, który przede wszystkim pragnie w spokoju doczekać swych dni w Kolonii Karnej. Jeżeli pomożemy mu w codziennych trudach, odwdzięczy się nie tylko miksturami, ale także dobrą radą i zdradzi kilka sekretów. Postać ta znika w trzecim rozdziale i warto pokusić się o jej odnalezienie, bo nagroda jest godna tak heroicznego czynu.

Eremitę spotkamy w jednej z jaskiń. Ten Bohater Niezależny uraczy nas na pozór bełkotliwym potokiem słów. Jednak tajemnica, którą skrywa, warta jest odkrycia, tym bardziej, że powiązana jest z Chromaninem.

W pobliżu Nowego Obozu znajdziemy kuźnię, a Argorn nauczy nas trudnego fachu kowala. Nawet przekuje dla nas smocze łuski na pancerz. W pobliskim jeziorze zaś ukryto skrzynię, której zawartość przyda się każdemu poszukiwaczowi przygód.

Diego znany jest już z podstawowej wersji gry. Przywódca Cieni poprosi nas o wypełnienie kilku błahych zadań, które zamienią się w najbardziej złożony i zarazem jeden z najdłuższych wątków pobocznych modyfikacji. Aby sprostać wyzwaniu, musimy przede wszystkim wykazać się dociekliwością i determinacją. Jeżeli uda nam się "zadowolić" Diego, stanie się nam życzliwy, co da graczowi możliwość wzięcia udziału w spotkaniu przyjaciół, o którym Cień mówił już w podstawowej wersji gry.

Jeden z Przemytników, niejaki Kyro, osiadł w opuszczonym obozowisko w pobliżu Zamku Gomeza. Jeżeli pomożemy mu w opałach będzie skupował od gracza zwierzęce trofea i nauczy nas sztuki ich pozyskiwania.

Obóz Bandytów to już nie tylko zgraja agresywnych troglodytów. Jednak, żeby tam wejść, musimy wcześniej poznać hasło, które otworzy nam drogę do gildii. Quentin, herszt bandy, będzie miał dla gracza pewne zadanie. Warto też zinfiltrować sam obóz, można tam spotkać dwóch Bohaterów Niezależnych, rozmowa z nimi zainicjuje długi i intrygujący wątek poboczny.

Arena Ognia, to miejsce, gdzie sprawdzimy się jako wojownik. Przyjdzie nam zmierzyć się z najlepszymi szermierzami Kolonii w walce o tajemniczy artefakt. Jako mały spoiler dodam, że "laur zwycięzcy" przyda się graczom wybierającym drogę Beliara – więc poczekajcie z użyciem nagrody. Po zakończeniu tego wątku przyłączy się do nas Skrzypek, który będzie nam towarzyszył na dobre i złe podczas gry. Tylko od naszych czynów zależeć będzie jak zakończy się ta znajomość.


Mam nadzieję, że powyższa "wycieczka fabularna" lepiej przybliży graczom ten aspekt dodatku. Chcieliśmy, aby Mroczne Tajemnice nie odbiegały zbytnio od oryginalnego stylu Gothica. Oczywiście w pełni zdajemy sobie sprawę, że nie wszędzie udało się ten cel osiągnąć.


Nowe oblicze Kolonii Karnej


Znana z podstawowej wersji gry Kolonia Karna uległa wielu zmianom. Widać to już na samym początku, kiedy po "przywitaniu" przez Bulita, zaczniemy rozmawiać z Diego. Przede wszystkim kraina została subtelnie przeprojektowana, dodano naprawdę dużo mini-lokacji, nie wspominając o nowych obozach. Grając w Mroczne Tajemnice warto zajrzeć pod każdy kamień, przeszukać najciemniejsze zakamarki jaskiń, czy miejsca, gdzie wcześniej nie było nic godnego uwagi.

Nowe obszary zawsze cieszą oko, a tych w modyfikacji nie zabrakło. Począwszy od Zasypanej Kopalni, Świątyni Pradawnych i Podziemnego Świata, po tajemniczą wyspę, na której przyjdzie nam stanąć oko w oko z głównym przeciwnikiem w grze. Znajdziemy też kilka mniejszych zmian, jak jaskinia z podziemnymi katakumbami. Staraliśmy się, aby lokacje zostały zaprojektowane w sposób przemyślany i subtelny.

Dobrym przykładem na re-design jest zatopiona wieża Xardasa. W czeluściach budowli spoczywa starożytne zło, które nie przybyło do Kolonii Karnej bez powodu. Wiele niespodzianek kryje też obozowisko orków, ale ostrzegam, że walka z "pomiotem Beliara" jest teraz dużo większym wyzwaniem niż w "podstawce".

Warto też zwrócić uwagę na odmieniony Plac Wymian, którego teraz pilnuje dwóch strażników, niezbyt skorych do pogawędek, o czym gracz może przekonać się na własnej skórze. W Klasztorze Zmiennokształtnych znajdziemy wieżę z zamkniętymi drzwiami, do których klucz jest bardzo trudno zdobyć. W środku możemy sobie przywłaszczyć kilka ciekawych przedmiotów, w tym "muzykalny" kryształ. Wieża może także pełnić rolę enklawy, gdzie gracz po znojach wojaczki może spocząć w wygodnym siedzisku i kontemplować uroki Górniczej Doliny. Przyznam się, że było to moje główne zamierzenie, kiedy tworzyłem lokację. Zawsze brakowało mi w Gothicu miejsca, gdzie mógłbym na uboczu odpocząć od fabuły i walki, czy zwyczajnie przechować przedmioty. Może to także sentyment do tej gry dał o sobie znać? Kto wie…

W Kolonii odnajdziemy wiele znaków ingerencji mrocznych i nienazwanych sił. Najczęściej miejsca takie wyróżniają się nowymi modelami, złowrogą aurą, jak i bytnością plugawych istot. Prócz wymienionej już zatopionej wieży Xardasa, polecam wędrówkę w trzewia Wieży Mgieł. Jednak skarby, które przyjdzie nam tam znaleźć mogą okazać się dla gracza zabójcze. W modyfikacji pojawiły się też lepiej wyglądające drzewa i rośliny, które subtelnie wypełniają pustkę znaną z oryginalnego Gothica. Zależało nam na tym, aby ożywić szarość flory, dodać więcej zieleni, nie udało się niestety wymienić starych modeli leśnych olbrzymów, co trochę gryzie się z nowymi.


Mechanika i balans rozgrywki


W porównaniu z oryginalnym Gothiciem zmienił się system nauki walki. Teraz mamy do czynienia ze znanymi z sequela procentami. Zastosowaliśmy takie rozwiązanie ze względu na ilość Punktów Doświadczenia, które mają bezpośredni wpływ na levelowanie postaci. Zdajemy sobie sprawę, że zepsuliśmy balans rozgrywki. O ile na początku rzeczywiście jest trudno, na każdym kroku musimy uważać na to, co robimy, to z czasem, po osiągnięciu pewnego poziomu, rozgrywka staje się zbyt prosta, niemalże nudna. Dość uciążliwy jest też błąd, kiedy to po wyuczeniu walki bronią dwuręczną do 100%, walczymy jakbyśmy znowu zostali adeptem. Na szczęście w najnowszej łatce poprawiliśmy balans, jak i większość błędów mechaniki.

Dodaliśmy do modyfikacji sporo nowych przedmiotów, jak: hełmy, pancerze, broń białą, dystansową, amulety, pierścienie, magiczne kryształy, mikstury, czary i wiele innych. Trochę zachwiało to "gospodarkę" itemów z oryginalnej wersji gry, gdzie było ich znacznie mniej. Ale zabieg ten dodatkowo urozmaicił rozgrywkę i zwiększył arsenał dostępnej broni.

Modyfikacja wprowadza też nowe umiejętności, jak alchemia czy kowalstwo. Gracz może teraz z pomocą alchemika stworzyć mikstury, a także nauczyć się jak wykuwać oręż w dużo ciekawszy i bardziej rozbudowany sposób, niż miało to miejsce w podstawowej wersji gry. Ciekawym dodatkiem jest broń "osobista", którą każdy z nas może wykuć według własnych predyspozycji.

Na zakończenie tego punktu chciałbym nadmienić, że do paczki z modem dodano wykorzystane w projekcie skrypty. Każdy, komu przyjdzie ochota na stworzenie własnej modyfikacji, może z nich skorzystać. Autorzy wymagają jedynie, aby uwzględnić informację o tym w creditach i samych skryptach. Chcieliśmy podzielić się swoją pracą, tym bardziej, że skrypty te potencjalny modder, może potraktować jak swoisty samouczek.


Grafika


Naszym głównym celem, w tym aspekcie, było, aby nowa oprawa audiowizualna odmieniła Gothica na lepsze. Prócz odświeżonych tekstur, modeli drzew i krzewów, przeprojektowane zostało także menu i GUI (graficzny interfejs użytkownika). Dodaliśmy też sporo pfxów (graficzne efekty cząsteczkowe) z Gothic 2, które są szczególnie widoczne w lasach i w nowych lokacjach.

Rzeki płyną teraz żwawiej, a krwistoczerwona bariera doskonale dopełnia klimatu Mrocznych Tajemnic. Zmieniono także niebo, które nie jest już tak szare i "depresogenne", jak to z podstawowej wersji gry.


Dubbing


W dubbing włożono naprawdę ogrom pracy i mimo niezupełnie zadowalającego efektu końcowego, jesteśmy radzi z udźwiękowienia. Przynajmniej jak na amatorską produkcję. Podkreślam, że nad udźwiękowianiem pracowali tylko gracze! Są postaci naprawdę świetnie nagrane, z emocjami i modulacją głosu, jak jeden z kopaczy, ale są także Bohaterowie Niezależni, od których po prostu odrzuca i niestety jednym z nich jest (niestety) Bezimienny.

Ale zacznijmy od początku. Nagranie dubbingu trwało dwa razy dłużej, niż zrobienie samej modyfikacji! Dlaczego? Trudno udzielić konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Na pewno w dużej mierze winę ponoszą koordynatorzy dubbingu, choć ostatni (Bruce) spisał się świetnie. Nie mniejszą winę ponoszą także osoby, które zgłosiły się do pomocy, a tylko zwodziły, nagrały kilka kwestii i zniknęły. Niestety jest to częsty problem w amatorskich produkcjach. Tym bardziej należy docenić fakt ukończenia dubbingu, a czasem nawet warto przymknąć oko, lub raczej ucho, na niektóre kwestie.

Oryginalny głos Bezimiennego brzmi bardzo dobrze, ale trzeba przyznać, że też jest trochę "drewniany", wyprany w emocji. Nie ma tu ekspresji, jest po prostu dobre rzemiosło. Niestety głos Bezimiennego z dubbingu Mrocznych Tajemnic jest zupełnie sztuczny i bez wyrazu. I uwaga! Drobną ciekawostką jest fakt, że Bezimienny przemówi do nas aż trzema głosami. Sami ocenicie, jak to wypadło w grze. Na szczęście dubbing jest opcjonalny i nie wymagany do uruchomienia modyfikacji.


Patch ver. 1.04 (MT ver. 2.0)


Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany! Nowa łatka to coś więcej niż tylko poprawione błędy poprzednich wersji. To także sporo zmian, w tym także fabularnych. Przyjdzie nam spotkać zupełnie nowe postaci, wypełnić nowe zadania i zobaczyć alternatywne zakończenie Gothica. Brzmi nieźle, a jak wygląda w praktyce? Nie ujawnię wszystkiego, napiszę pokrótce o najważniejszych aspektach tego wątku.

Przede wszystkim zmieniliśmy balans, gra nie jest już tak łatwa na wyższych poziomach. Zmniejszyliśmy ilość rudy do zdobycia, przepisaliśmy system przyznawania Punktów Życia. Rzadko znajdziecie bryłki przy ciałach zabitych przeciwników, a sama ruda stała się istotniejszym składnikiem podczas ostrzenia czy wykuwania najlepszego oręża. Wyższy poziom trudności, jest odpowiedzią na sugestie graczy i jesteśmy pewni, że zabieg ten docenią przede wszystkim "stare wygi" Gothica. Poprawiliśmy błędy ortograficzne, interpunkcyjne i stylistyczne, dzięki czemu modyfikacja zyskała na profesjonalizmie. Nie będzie nam dane wypić "alkocholu", nie trafi nas też "szlak". Dodaliśmy nowe przedmioty, w tym dwa hełmy, zbroje i oręż, a także większe stopniowanie broni jedno i dwuręcznej. Warto nadmienić, że w końcu można zagrać w kości w obozie Łowców Trolli. Kharim i Gor Hanis walczą na arenie Starego Obozu po zapadnięciu zmierzchu, a wszystkie bramy można wielokrotnie zamknąć i otworzyć. Aby naostrzyć broń, gracz będzie musiał wykazać się refleksem. Nie będę jednak zdradzał szczegółów mini-gierki, ocenicie ją sami.

Więcej zmian doczekała się fabuła. W Obozie Bractwa w końcu ktoś pomyślał o Fanatykach, dostaniemy ambitne zadanie sprowadzenia uciekinierów do "domu". Będzie też można kupić Ciężką Zbroję Strażnika. Na wzmiankę zasługuje też nowe zadanie związane z ochroną konwojów. Bardzo ciekawym elementem jest Miecz Żywiołów. Ostrze jak i odpowiednie runy, którymi ładuje się oręż, znajdziemy rozsiane w całej Kolonii i w nowych lokacjach. Miecza mogą używać tylko mistrzowie broni jednoręcznej. Dodatkowo, aby przekuć broń, musimy także zostać mistrzem kowalstwa. Nie będziemy już osamotnieni w walce z orkami w ich mieście, wesprą nas Łowcy Orków. Mamy nadzieję, że finał tej pomocy trochę Was zaskoczy. Ciekawym dodatkiem jest także nowy epilog gry, słowa wypowiedziane przez Xardasa na początku Gothic 2: "Jest słaby i wiele zapomniał", nabierają innego znaczenia. Na zakończenie dodam, że koncert In Extremo (odblokowany smaczek twórców gry, czyli koncert w Starym Obozie na początku drugiego rozdziału) także doczekał się zmian, posłuchamy aż pięciu utworów, całość trwa prawie dwadzieścia pięć minut.


Podsumowanie


Mroczne Tajemnice z nową łatką odkrywają lepsze oblicze. Właśnie ze względu na ilość zmian w stosunku do wersji 1.03, postanowiliśmy opatrzyć ostateczną wersję dodatku numerkiem 2.0. Poprawiliśmy wszystkie błędy z poprzednich wersji, dodaliśmy kilka wątków fabularnych i nowe lokacje, w tym jeden easter-egg. Jestem pewien, że wyciągnęliśmy dobre wnioski z popełnionych wcześniej błędów. Balans rozgrywki także doczekał się zmian, niestety nie przebudowaliśmy wszystkiego - po prostu brakło czasu. Na uwagę zasługuje też dubbing, który idealny nie jest, ale to zawsze alternatywa dla graczy, którzy nie lubią czytać dialogów. Modyfikacja w wersji 1.04 znajduje się już w ostatecznej fazie beta-testów, dubbing jest skończony w 100%. Mam nadzieję, że ten artykuł zaostrzy fanom Gothica apetyt na Mroczne Tajemnice 2.0, które ukażą się już wkrótce (na pewno do końca roku).

Poniżej gameplay, już z dubbingiem. Aby uprzedzić co niektóre komentarze – dubbing będzie opcjonalny.


Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Galeria


6.5
Ocena recenzenta
8.08
Ocena użytkowników
Średnia z 6 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Gothic: Mroczne Tajemnice
Producent: The Poziomkaz
Data premiery (świat): 2009
Data premiery (Polska): 23 marca 2007
Strona WWW: www.poziomkaz.pl
Platformy: PCCzytaj również

Elex
Nowe szaty króla... znaczy Gothica
- recenzja
Elex II
Nowe znaczy lepsze?
- recenzja
Risen 3: Władcy Tytanów
Wśród piratów i cieni
- recenzja

Komentarze


~DDX047

Użytkownik niezarejestrowany
    Do shergar'a i Bruce'a
Ocena:
0
Dla was pewnie wszystko jest takie łatwe. Ale ja nie jestem ani Bruce'm ani shergar'em i dla mnie wszystko jest trudne. Poza tym wszystkie strony, na których kiedyś się zarejestrowałem już nie istnieją, np. morrowind.pl. Dziś gdy wpisuję tą nazwę internet kieruje mnie na wgierki.pl.
21-11-2009 12:43
shergar
    ...
Ocena:
0
Jeżeli serio myślisz o moddingu to ODPUŚĆ sobie Gothica. Chyba, że 4 da się modować. Poszukaj czegoś w co warto inwestować swoje umiejętności, coś co może ci się przydać realnie w przyszłości. A jeżeli faktycznie chcesz tylko się pobawić w modowanie to zabierz się za to co sprawi ci największą frajdę. Tylko jak już pisałem - modowanie Gothica nie jest proste. Wszystko zależy od ciebie :)
21-11-2009 16:51
~DDX047

Użytkownik niezarejestrowany
    Do shergar'a (tylko)
Ocena:
0
Wielkie dzięki za motywację.
21-11-2009 17:46
~Bartok

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ja chce moda do gothic I o fabule i świecie jak w gothic 3 bo mam za słabego kompa by wniego pograć.
07-12-2009 16:13
~DDX047

Użytkownik niezarejestrowany
    Do Bartoka
Ocena:
0
1. Mówi się "proszę". Trochę kultury ty **** ;).
2. Sorry, ale żeby taki mod zrobić trzeba cały silnik gothica 1 zmienić, dodać tarcze, hełmy i całą resztę.
3. To kupa roboty, prościej konwersję na system DOS byłoby zrobić :).
4. Chcieć to ty sobie możesz.
07-12-2009 16:38
~Bruce

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
DDX047 - Dobrze gadasz.
Bartok - jak chcesz moda, to go sobie zrób. Chcieć to sobie możesz wiele, ale wśród ludzi obowiązuje coś takiego jak kultura. Jak nie wiesz co to jest, to nie ma dla ciebie ratunku.
09-12-2009 14:58
~DDX047

Użytkownik niezarejestrowany
    Dziękuję
Ocena:
0
Po raz pierwszy ktoś mnie popiera. Czuję się w obowiązku złożyć podziękowania.
PS. Bruce no to jak będzie, mogę do was dołączyć? PROOOOOOOOSZĘĘĘĘĘĘĘĘ!!!!!!
09-12-2009 15:44
~Bruce

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Ale wciąż nie wiemy co tak naprawdę umiesz. Jeśli chcesz dołączyć aby tylko być, to nic z tego. Poza tym, jak napisał shergar, modowanie gothica jest trudne.
09-12-2009 17:06
~DDX047

Użytkownik niezarejestrowany
    Do Bruce'a
Ocena:
0
Sprawdź mnie.
Zleć mi pracę, a ja postaram się ją wykonać.
09-12-2009 18:53
~Bruce

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Raczej ciężko coś tu ci zlecić, skoro mod jest już na ukończeniu. Może zrób jakiś interior z umeblowaniem itd.
11-12-2009 11:30
~DDX047

Użytkownik niezarejestrowany
    No dobra
Ocena:
0
To tylko podaj jeszcze do którego Gothica ma robić mod i ile będziesz na niego (moda) czekał.
11-12-2009 16:57
~DDX047

Użytkownik niezarejestrowany
    Sorry
Ocena:
0
Popełniłem literówkę powinno być mam zamiast ma w poprzednim komentarzu. Przepraszam.
11-12-2009 16:58
~Ages

Użytkownik niezarejestrowany
    Premiera
Ocena:
0
Witam jestem wielkim fanem Mrocznych Tajemnic, ale nieukrywam tez ze jak w cos gram lubie slyszec kwestie bohaterow.
No wlasnie i tu moje pytanie mozecie podac mniej wiecej dzien wydania dubbingu?:)
Przeczytalem ze do konca roku ma wyjsc, ale to dlamnie zamalo i chce bardziej zaspokoic swa ciekawosc :)
15-12-2009 16:33
~DDX047

Użytkownik niezarejestrowany
    do Ages'a
Ocena:
0
Wielokrotnie było mówione, że dokładna data nie jest znana. O ile dobrze pamiętam na forum za takie pytanie dostałbyś bana. Jak modderzy będą chcieli to sami nam podadzą datę.
PS. Przytoczę cytat z jednego ze swoich komentarzy "chcieć to ty sobie możesz".
PS2. Przytoczę drugi cytat "Mówi się proszę. Trochę kultury ty **** ;)"
15-12-2009 22:00
~Donald

Użytkownik niezarejestrowany
    Kawał dobrej roboty wykonany dla fanów
Ocena:
0
Z tego co zauważyłem w wersji 2.0 Mt wykorzystaliście zdubbingowane kwestie niewykorzystane w podstawowym gothicu . Moim zdaniem znakomity pomysł.
18-12-2009 23:45
~Elem

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Do końca roku premiera?? Czyli zostało maksymalnie 12dni? Hmm....właśnie kończe Risen,będzie dobrze jeśli chodzi o 2009 rok ;)
19-12-2009 10:07
~Anonimus

Użytkownik niezarejestrowany
    Epilog
Ocena:
0
Świetnie podsumowane Shergar, ktoś kto miał kiedyś kontakt z moddowaniem dopiero jest w stanie docenić garść wiedzy i informacji jaka płynie z opisanego przez Ciebie doświadczenia.
Gothic, choć gra swego czasu dająca niewyobrażalną swobodę potrafiła zaspokoić potrzeby miłośników klasycznych rąbanek ala Diablo, a także w mniejszym stopniu orędowników pełnokrwistych cRPG (tak, chodzi o całą spuściznę Infinity Engine) czy przygódówek. Jednak gdy przyjrzeć mu się bliżej nic głębszego za sobą nie niesie, namacalne efekty ingerencji w grę można dostrzec dopiero po dłuższym obcowaniu z narzędziami modderskimi, natomiast totalnie nowy świat to już wkład większej grupy ludzi, o której początkujący zwłaszcza dzisiaj modder może tylko pomarzyć. By tak bardzo nie zniechęcić się do żmudnej, ale i owocnej pracy jaką jest modding (jeśli tylko się do niego właściwie zabrać, czyli z przemyślaną koncepcją i stażem przy technicznych aspektach gry) warto zacząć od gier, których sama idea powstania zachęca graczy do przejęcia pałeczki od autorów, przykładem takich gier jest cała seria The Elder Scrolls z najnowszym Oblivionem na czele czy wydanym na tym samym silniku Falloutem 3 (również wspieranym przez obszerny edytor). W tym wypadku podstawowa gra to zaledwie przykład możliwości, które w swoje ręce otrzymuje gracz, natomiast pojęcie moddingu zmienia swoje znaczenie, gdyż kreowanie w dołączonym do gry edytorze, czyni z gracza praktycznie panem wirtualnej rzeczywistości. Bliźniaczym przypadkiem, choć w nieco innej formie jest gra Mount & Blade, której mechanika pozwala na umiejscowienie akcji praktycznie w każdym uniwersum - od tego rzeczywistego, do którego można odnieść się przenosząc barwne karty historii wprost do samej gry - po te zrodzone w głowach pisarzy czy scenarzystów filmowych (bądź też własnej, o ile wyobraźnia na to pozwala). Skrajne zmiany jakie wprowadzić może do M&B gracz, nie kończą się na samej mechanice, ogromną popularnością cieszą się powstałe już projekty, które z tej stricte strategiczno-symulatorowej gry uczyniły rasowego cRPG, gdzie magia i miecz to wytyczne ścieżki, którą podąży gracz.

Modding gier to oprócz pasji również budowanie własnego fundament pod przyszłość (o ile taką chcemy związać z branżą elektronicznej rozrywki mówiąc ogólnie), za tworzeniem lokacji, postaci czy kreśleniem fabuły kryje się solidna praca, z której doświadczenie można potem przenieść na inny grunt, choćby własnego projektu, czego przykładem jest Shergar i wizjonerski BIT.

A co można powiedzieć o samym MT? To przykład najrzetelniejszej roboty jakiej można by wymagać od amatorów przy pracy nad niezobowiązującym projektem. Teraz, chcąc określić świat pierwszego gothika bez zastanowienia, można użyć słowa kolonia karna, natomiast wizyta w leżu śniącego to zaledwie spacerek przy lokacjach, które przyjdzie odwiedzić w Mrocznych Tajemnicach. Kto kiedykolwiek żądał od produkcji Niemców więcej komplikacji fabularnych czy większej różnorodności elementów cRPG, sięgając po tego moda otrzyma to wszystko z nawiązką. Cieszy fakt, że autorzy pomimo upływu czasu, który minął od premiery modyfikacji, dochowali wierności fanom i bogaci w pełniejszą wiedzę wykazali się prawdziwym samozaparciem, by uczynić darmową, amatorską modyfikację czymś, co bez jakichkolwiek wątpliwości można by zestawić z oryginalną wersją gry czy nawet określić mianem pełnoprawnego, oficjalnego dodatku.
21-12-2009 19:02
~DDX047

Użytkownik niezarejestrowany
    Do Anonimus
Ocena:
0
Ale się rozpisałeś xD.
22-12-2009 13:31
~Thorus

Użytkownik niezarejestrowany
    Kiedy będzie dubbing?
Ocena:
0
Może mi ktoś powiedzieć kiedy wejdzie najnowszy patch 1.04 ? Bo trochę nudno grać bez rozmów :D. Proszę o odpowiedź.
Z GÓRY DZIĘKUJE !!
25-12-2009 15:20
~Hektor

Użytkownik niezarejestrowany
    Opóźnienie
Ocena:
0
Termin do końca roku nie zostanie wykonany chyba że Poziomkaz Team zaskoczą nas za pięć dwunasta . Ale wątpie niestety..................
31-12-2009 12:04

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.