Premiera Wiedźmina 2 dopiero 17 maja, a ja już położyłem ręce na jego Edycji Kolekcjonerskiej. Pudełko prezentuje się imponująco i waży dobre trzy kilogramy. Szkoda tylko, że nie użyto wytrzymalszych materiałów, zważywszy na sposób ułożenia zawartości. Głowa Geralta znajduje się na bardzo cienkim dnie wewnętrznego pudełka, zawieszonym dwa centymetry nad właściwym spodem opakowania. W moim egzemplarzu nie wytrzymało ono obciążenia i rozdarło się. Mam wrażenie, że może być to częsty problem wśród posiadaczy "kolekcjonerek".
Właśnie głowa, od samego ujawnienia składu EK nowego Wiedźmina, budziła największe kontrowersje. Wykonana z imitacji marmuru, jest wyciętym laserowo odzwierciedleniem modelu użytego w grze. Figurka wygląda ładnie i dobrze prezentuje się na półce, chociaż można mieć zastrzeżenia co do trwałości – wystające elementy bardzo łatwo się ścierają.
Pierwszym, co rzuca się w oczy po otwarciu pudełka, nie jest jednak facjata Wieśka, a Artbook. Liczy sobie ponad 200 stron, wykonany na papierze bardzo dobrej jakości. W albumie znajdziemy opisy i ilustracje najważniejszych lokacji, postaci i potworów, a także szkice koncepcyjne przedmiotów ze świata gry. Całość wieńczą artworki prezentujące wspomnienia Geralta (znane już z "jedynki" flashbacki) oraz plakaty promocyjne. Zawarte w książce grafiki są najwyższej jakości. Dobrze prezentuje się też twarda okładka. Artbook ten nie przyniesie więc ujmy żadnej biblioteczce.
W zeszłym roku na przeróżnych imprezach i konferencjach pracownicy studia RED rozdawali dziennikarzom zestawy prasowe o nazwie The Witcher 2: Papercraft of Kings. Oprócz humorystycznych zapisków w notesiku, zawierały one figurki postaci z gry, przeznaczone do samodzielnego złożenia. Zaginacze papierków spotkali się z tak ciepłym przyjęciem, że twórcy postanowili dołączyć podobne do każdego egzemplarza gry. Edycja Premium zawiera dwie postacie (Geralt i inna – losowa), zaś Edycja Kolekcjonerska oferuje dodatkowo podobiznę Drauga – jednego z głównych przeciwników w Wiedźminie 2.
Kolejną zawartością pudełka z grą jest standardowa talia kart wykonana przez firmę Piatnik. Niczym nie odstaje ona od innych wyrobów tego producenta, więc o jakość możemy być spokojni. Na rewersie, otoczony roślinną ornamentyką, widnieje szkielet dzierżący w dłoniach koronę i berło. Na awersie zaś możemy znaleźć postacie, takie jak Jaskier, Triss, Zoltan, Vernon, Iorweth, Foltest czy Henselt. Całość wygląda ciekawie i może zostać doskonałym elementem kolekcji każdego karcianego gracza.
W czarnym woreczku, ozdobionym rysunkiem wilczego łba, znajduje się zestaw pięciu kości. Udekorowane są tak, jak te używane w kościanym pokerze w W2: czarno-biała kolorystyka, z rzymskimi cyframi na ściankach.
Dopełnienie kącika hazardzisty w "kolekcjonerce" stanowi Vademecum gracza i sztuczek szulerskich autorstwa Jaskra. Jego treść utrzymana jest w żartobliwym, charakterystycznym dla barda, tonie. Oprócz porad na temat oszukiwania, w książeczce znajdziemy skrót zasad kościanego pokera oraz dwóch gier karcianych.
Ostatnią rzeczą, która wyróżnia Edycję Kolekcjonerską, jest temerski Oren. Moneta ma odpowiednią masę i ładnie brzęczy. Z jednej strony widnieje na niej głowa Foltesta, z drugiej – godło Temerii.
Oczywiście w EK znajduje się także pudełko z wersją Premium gry, a w nim trzy składniki. 96-stronicowy poradnik z opisem poszczególnych zadań, także pobocznych. Zaznaczone zostały miejsca, w których dokonujemy wyborów i umieszczono wskazówki dotyczące poszczególnych walk. Strona graficzna książeczki jest przejrzysta i ułatwia czytanie. Trochę jednak brakuje oznaczeń rozdziałów na górze stron – ułatwiłoby to poszukiwanie odpowiedniego fragmentu.
W pierwszym z dwóch DVD boxów umieszczono płyty z materiałami dźwiękowymi oraz ścieżką dźwiękową. Muzyka, skomponowana przez Adama Skorupę i Krzysztofa Wierzynkiewicza, jest jak zwykle świetna. Zaś na płycie z materiałami filmowymi możemy obejrzeć cztery pierwsze dzienniki deweloperskie, pokaz zdjęć z siedziby studia RED oraz screenów z gry. Oprócz nich jest tu także ładnie wykonana koperta z pamfletem Jaskra oraz przeklętą monetą. Ich kontekst pozostaje póki co tajemnicą, ale to dodatkowo motywuje do zagłębienia się w przygody Geralta.
Wreszcie, oczywiście, pudełko z grą. W nim znajdują się instrukcja, mapa i dwie płyty DVD. Mapa jest bardzo kolorowa, przez co mniej czytelna niż ta w "jedynce". Wciąż jednak wywołuje pozytywne wrażenia. Po jej jednej stronie znajdziemy mapę królestw północnych, a po drugiej – Doliny Pontaru.
To wszystkie składniki Edycji Kolekcjonerskiej Wiedźmina 2. Jej posiadacze będą mogli uruchomić grę dopiero w poniedziałek, ale bogata zawartość skutecznie wynagradza czas oczekiwania. Moim zdaniem bezkonkurencyjnym zwycięzcą wśród elementów EK jest Artbook – staranne wykonanie, oszałamiające grafiki i ciekawe opisy czynią z niego doskonały przewodnik po świecie gry.