» Wieści » Starcraft RPG do ściągnięcia

Starcraft RPG do ściągnięcia

|

Garfield udostepnił do ściągnięcia swój autorski system Strefa zero, oparty na grze komputerowej Starcraft firmy Blizzard. Podręcznik dostępny jest na chwilę obecną w formacie MS Word.

Informacje zawarte w pliku pozwalają na grę, jednak pewne aspekty (sprzęt, poziomy technologiczne, poszerzony opis ras i świata) zostaną z braku czasu udostepnione później.

Przejdź dalej: Starcraft RPG do ściągnięcia

Komentarze


996

Użytkownik niezarejestrowany
    ...
Ocena:
0
Yep Neshin, to by rozjaśniło zupełnie sprawę. Prawdę powiedziawszy można było też po prostu odmówić, a nie wygadywać paranoiczne bzdury o prawach i "żądaniach".


Seji: Maniakalnie to ty mi wciskasz rożne bzdury. Ja napisałem coś prosto i spokojnie.

Z niczym nie obnosiłem się. Najnormalniej i najspokojniej skomentowałem wieść i tyle. Tak samo mógłbym napisać Garnkowi, gdyby napisał wieśc "steampunkowy RPG do ściągnięcia". Nie mając praw do nazwy Wolsung :)
A on by zmienił tytuł lub nie. Ale napewno nie zaczął by się pluć o tym że nie mam prawa do komentowania, sugerowania, lub że nie mam licencji na nazwę jego systemu :D

A tak w ogóle to ROTFL - za co niby mam przepraszać? Za spokojną sugestię? Za to się nie doczekasz przeprosin bo nie ma za co :D


ShadEnc: Pozwól że wyjaśnię. I od razu zaznaczam, że mówię tu o rzeczach czysto umownych, niczego się nie domagam.
W polskim internecie, tylko mój system istnieje pod nazwą StarCraft RPG (z tego co wiem). Wsród serwisów polskich o fantastyce był, również z tego co wiem pierwszy. Inne się pojawiają, ale mają inne nazwy. Dlatego zwyczajowo większość z ludzi, którzy nabili na mojej stronie ponad 100,000 odwiedzin kojarzy SCRPG z tym konkretnym systemem. Zwyczajowo. Wielu z nich kojarzy pewnie również choćby Terrę2 lub Alternity i pod tymi nazwami inne systemy bazujące na SC. Dlatego można stwierdzić, że taki tytuł newsa narzuca skojarzenie z SCRPG moim, a nie z systemem Garfielda (co się zresztą potwierdziło - vide wpis karpia). Zupełnie niepotrzebnie. I nie chodzi tu o żadne prawa do nazwy, tylko o zwykłe ludzkie reakcje.
I tak - nie mając prawa do nazwy udzieliłem jedynie sugestii. Nie było imperatywu, żądań, przymusu.
06-05-2004 14:11
wiedzmak
    ech, fajny dialog, mozna sie posmiac :)
Ocena:
0
pogubilem sie w wywodach, bo kazdy kazdemu zaprzecza. nie o tym jednak mialem: Seji napisal SC by ludzie zwrocile na to uwage, zwrocili - tak. teraz kazdy wie, ze Garfield napisal Strefe Zero z SC daleko w cieniu.

Wywody o V sa daleko OT i darowalbym je sobie, kazdy swoje wie
06-05-2004 20:33
Aethan
    Dziń dybry...
Ocena:
0
OO... 4 dni do matury a ja mówię dziń dybry :(

Tak na dobrą sprawę ani Craven ani Garfield ani nikt oprócz WotC nie ma prawa do nazwy SC RPG. Przynajmniej według polskiej szkoły interpretacji.

Bądź co bądź netykieta obowiązuje także i tutaj. Ma przełożenie tak zwana etyka dziennikarska. SC RPG jest nazwą własną. Nazwą systemu wydanego w Ameryce. Co więcej, tak samo nazywa się system autorski Cravena. Ergo, Wrzucanie takiego newsa o tytule SC RPG do ściągnięcia myli użytkownika do tego stopnia, że uważa na pierwszy rzut oka za jeden albo drugi. Nie macie niczego takiego jak lead w swoich newsach. Funkcją tytułu jest informowanie przede wszystkim, rzetelne informowanie. A takie tytuły wprowadzają jedynie zamęt i, właśnie, dezinformują. Nie jest to złamanie prawa, owszem, ale etykieta dziennikarska nakazuje odpowiednie poinformowanie a nie tylko "przyciągnięcie czytelnika". Komprende?
07-05-2004 09:51
Seji
    A czy etyczne jest
Ocena:
0
uzycie cudzej nazwy do promowania wlasnego systemu? Cudza nazwa jest StarCraft.

A skoro jest to etyczne - ruch fanowski bla bla bla - to rownie etyczne jest uzywanie nazwy w newsach do przekazania pewnych tresci. Poza tym naglowek ma przyciagac i powinien streszczac zawartosc wiesci.

Poza tym, jak to napsial Sienek na V: jelsi Craven nie mial inwencji i nie potrrafil wymyslec _oryginalnego_ tytulu dla swojej gry, niech cierpi. Bo StarCraft RPG wyszukiwane w googlu ("starcraft rpg" -alternity) daje 10800 odwolan. Z czego system Cravena to 2 linki.

StarCraft RPG to uniwersalna nazwa kazdego z systemow RPG osadzonych w tym konkretnym swiecie Blizzarda. Skoro ktos taka, powszechnie uzywana nazwe przyjal za tytul, to sam jest sobie winien. To jak wymyslec marke samochodu, nazwac ja Samochod i miec pretensje, ze ktos tak mowi o Mercedesie.
07-05-2004 10:56
~Y.

Użytkownik niezarejestrowany
    erm, zastanawia mnie jedna rzecz
Ocena:
0
poza tym drobnym faktem, że definicja podana przez Sejiego na temat nagłówka jest niekoniecznie prawdziwa w sztuce dziennikarskiej każdego typu (widzisz Seji, zahołdowałeś właśnie zasadzie brukowców: ważne aby ściągało uwagę, nieważne aby było obiektywne, rzetelne etc) to w tej całej pyskówce zastanawiają mnie dwa fakty:

1) Gdzie się podziała przyzwoitość? Seji wie że na Valkirii istnieje i istniał taki system autorski. Wie też, że w środowisku RPG to własnie system Cravena jest kojarzony z tą nazwą, jeżeli chodzi o systemy autorskie. Niemniej tytułuje wieść tak, a nie inaczej. Ok, dalej jest już mowa o Strefie Zero nagle, więc zgodność tytułu z treścią jest z tego punktu widzenia wątpliwa. Nasuwa obiektywne skojarzenie z systemem Cravena, a nie ze Strefą Zero. Dziennikarsko Seji: trója co najwyżej. Nie wnikając w te wszysstkie wojenki.

2) Skoro nazwa Strefa Zero nic nie mówi o zawartości to może warto czasami spojrzeć na dół sponad chmur, w których trzyma się być może głowę i zastanowić się nad tym, czy nie wybrało się dla systemu złej nazwy? Bo, jak dla mnie - osobiście tym razem powiem - jeżeli nazwa nic nie mówi o zawartości systemu to to trochę kiepsko i to tutaj tkwi też problem. Ale to tylko moje trzy grosze i jedynie głośne rozważania. Wracam z cień dalej oglądać śmieszne fandomowe wojenki niedorosłych dorosłych z niedorosłymi dorosłymi.

Z pozdrowieniami

Y.
07-05-2004 14:45
Seji
    Jako anonimowy internauta
Ocena:
0
chcialem napisac ponownie, ze Valkiria nie ma wylacznosci na tytul StarCraft RPG. Wiecej, taki tytul zawlaszcza sobie nazwe ogolna calej gamy produktow. A to etyczne nie jest. Ale widac relatywnie etyka Cravena jest dobra, a moja zla. Coz, cywilizacja smierci zgotowala nam ten los.

Za brukowiec dziekuje, jak i za troje. Z dziennikarstwa jestem kiepski, ale obiecuje poprawe. Serio.
07-05-2004 15:06
Aethan
    re:
Ocena:
0
A teraz zabawimy się w symboliczne znaczenie postaci z dyskusji;)

Albo nie, bo mnie na ubitą ziemię będą wyzywać, a nie mam żadnej karty do odmawiania pojedynków :/

Więc tak: problem nazwy już opisywałem. Prawa do jej komercyjnego zastosowania ma WotC.

Skoro Craven takiej nazwy użył w nazwie swojego systemu to znaczy, że system jest fanowski. Jednak, Garfield nazwał swój system nie SC RPG tylko Strefa Zero. I w tym momencie mamy tak zwane przekłamanie. Klasyczny przykład.

Wytłumaczę to wszystkim innym, bo Seji pewnie i tak inaczej zinterpretuje całą sytuację. StarCraft RPG to nazwa systemu wydanego na zachodzie i nazwa systemu autorskiego Cravena. Nie jest zaś to nazwa systemu Garfielda. Nazwa systemu Garfielda to "Strefa Zero". Natomiast błędnie interpretuje Seji nazwę "StarCraft RPG" jako nazwę kategorii. Owszem, takie przypadki się zdażały (Artur Górski opublikował cykl artykułów pod wspólnym tytułem "Młoda Polska", od czego wzięła się nazwa epoki literackiej), ale nie w tym przypadku. Kategorią może być "System RPG", "system autorski", nawet "System oparty o grę StarCraft", ale nazwą własną tego systemu (który można ściągnąć z Poltera) jest "Strefa Zero", nie SC RPG. SC RPG to zbyt szczegółowa nazwa, jak na kategorię. Nie jest to nowy trend w robieniu systemów, nie jest to przełom, po prostu jedna z konwersji. Teraz, z nauki o języku wiemy, że główną funkcją informacji prasowej jest "przekazanie treści o rzeczywistości pozatekstowej, której dotyczy zawarta w komunikacie informacja" (Język Polski, vademecum, cz.2, Kraków 2003). Co więcej, cechuje ją obiektywizm, a to oznacza rzetelność informacji a zarazem brak komentarzy i wstawek odautorskich. Teraz, z nauki o języku wiemy, że każde słowo powinno spełniać wyznaczoną rolę, w szczególnym tutaj przypadku słowo jest nośnikiem infomacji. Ponieważ StarCraft RPG jest nazwą własną (i jednego i drugiego systemu, pomijam prawa do używania nazwy), to mylące jest napisanie, że SC RPG jest do ściągnięcia.

Więc, nawet pal licho Cravena i jego system "SC RPG", w naszym kręgu pod tą nazwą występuje właśnie system Cravena, ale nawet jeśli by go nie było, to etyka dziennikarska (nie dotyczy brukowców, decydujcie się;P) nakazuje rzetelną informację i przeformuowanie tytułu tak, aby nie siał dezinformacji.

A ponieważ Craven nie może domagać się, więc ładnie poprosił.

Koniec

EOT
07-05-2004 16:12
~Y.

Użytkownik niezarejestrowany
    Cóż
Ocena:
0
nie chce mi się rejestrować ani wymyślać nicków, mam ich wystarczająco, dobrze obaj wiemy kim jestem. Yaahooz, Yahu czy Y. Mi tam wsio rawno, nie chce mi się pisać za każdym razem tego przydługiego nicka. Zmienię sobie na Yh może. Niemniej znowu nie o treści jest, jak zwykle.

Nie oceniam tutaj Cravena, jego etyki odnośnie nazwy systemu, ani nie twierdzę że Jego etyka jest o'key, Twoja nie. Nigdzie tak nie napisałem.

odniosłem się do treści tego newsa i tylko tego newsa, to czy nazwa Starcraft RPG jest w porządku czy nie, to temat na oddzielną dyskusję i nie ma tu nic do rzeczy. Zasłanianie się tą kwestią Seji nie ma sensu, bo dziennikarz nie jest od oceniania treści o której informuje, ale od jej przekazywania. W tej wiadomości zauważam niespójność i o tym informuję. I o innych faktach też.

Piszesz, bierzesz odpowiedzialność za słowo, podobnie jak i za twierdzenie o tytule (nagłówek to nie to samo swoją drogą), które skomentowałem tak jak skomentowalem. Nie ma za co dziękować, to tyko efekt.

A co do poprawy, wierzę choć wątpię znając twoją przekorę, co mówię już żartobliwym tonem racz zauważyć.

Z pozdrowieniami

Y.
07-05-2004 16:16
Seji
    Ja sie odniose jeszcze do Aethana
Ocena:
0
choc juz mnie to nudzi.

StarCraft RPG to jest kategoria. Szeroka jak diabli. Wpada w nia Alternity, Strefa Zero, SC RPG Cravena i 10800 linkow w Googlu z odznaczeniem Alternity (- alternity). SC RPG to nazwa potoczna, nie wlasna. Tak sie okresli kazdy system RPG osadozny w realiach SC. Czy bedzie to Strefa Zerol, Zerg ma kota czy cos innego.

To, ze Craven uzyl nazwy potocznej do nazwania systemu to problem tylko dla niego. Pozostaje czekac, az Craven pogoni za 1800 linkami z Googla i nakaze wszytskim zmienic nazwe, bo sie kojarzy.

Przesadzacie i to straszliwie. Craven nie jest ani pierwszy, ani ostatni w robieniu SC RPG (obojetne pod jaka nazwa). I kazdy system, ktory bedzie osadzony w swiecie SC bede nazywal SC RPG. Z ewentualnym wyszczegolnieniem pozniej, o ktory chodzi. Bo jest to pewna kategoria, opisujaca konkretne realia. Tak jak dark fantasy definiuje dark fantasy, a Star Wars RPG definiuje Star Wars RPG (swoja droga, ktora edycje mam na mysli?).

I jeszcze uwaga na koniec, bo na prawde mi sie nie chce klepac: jesli dostalbym od Cravena majla na priv z prosba o zmiane tytulu, pewnie bym zmienil. Ale jak ktos wyraza swe "sugestie" publicznie, a potempisze, ze i tak wiedzial, ze nic to nie da - plus rzuca wulgaryzmami i potem leci w zaparte, jak to on mial cos innego na mysli - to niech nie liczy na grzecznosc.

Dosc, ide pograc w Mu.

PS. Yaahooz - tu nie musisz sie rejestrowac. Wszytsko dziala bez rejestracji.
07-05-2004 16:55
~Y.

Użytkownik niezarejestrowany
    Rerekumkum
Ocena:
0
nie trzeba? A to nie wiedziałem, hehe.

wszystko co piszesz Seji to prawda, tak mi się przynajmniej wydaje. Niemniej piszesz o systemie autorskim kogoś. W tym przypadku strefa zero. Istnieje też system autorski SC RPG. Cravena. Poruszamy się w kategorii systemów autorskich dotyczących realiów Star Craft. To też istotne. Moim zdaniem powinieneś był się trzymać Strefy Zero, bo głupi nie jesteś i z mi również nie wciśniesz, że nie wiesz/nie wiedziałeś że Starcraft RPG kojarzy się nie ze Strefą ale z systemem Cravena, abstrahując od tego czy on tę nazwę sobie zawłaszczył prawnie/nieprawnie czy jakkolwiek inaczej.

A poza tym, co z tego że post Cravena był publiczny a nie prywatny? Nie ma tam obrazy, jest jedynie prośba. Uzasadniona w pewien sposób, bo nie chodzi o jego autorkę, ale o autorkę Garfielda (a że jej nazwa się nie kojarzy z SC, to już sprawa tylko jej autora, a nie nasza).

No i czemu prośby tutaj miałbyś nie wysłuchać, a na priv to nagle tak? Wiadomo nie od dzisiaj, że się nie lubicie z Cravenem, niemniej grzecznie poprosił, nic nie wytykał, ani nie obrażał. Na ile kreujesz na siłe argumenty Seji, bo zadziałała tutaj niechęć do cravena i złośliwość, a na ile są one rzeczywiste? Bo jakoś nie znajduję żadnego powodu aby wytłumaczyć sobie, że jak ktoś do mnie napiszę na priv to samo co w poście to wtedy spełnię jego prośbę, a jak napisze tak, aby inni czytali, to już nie.

Czegoś tu nie rozumiem, pomijając fakt, że tytuł w końcu i tak nie uległ zmianie choć powinien, bo niekoniecznie jest zgodny z treścią newsa. Pomijając nawet wątek Cravena:

"Starcraft RPG do ściągnięcia". Czyli jak rozumiem, tytuł mówi mi, że jak kliknę na link to ściągnę oficjalną grę Starcraft RPG, wydaną przez firmę Blizzard? Jakoś w to wątpię.

Amen.
10-05-2004 13:54
~rhtreh

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
rth
24-02-2007 13:27
~Mat52

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
hmm czyli na tej stronce mozna sciagnac orginalnego starcrafta?
07-12-2007 17:16
~dfdf

Użytkownik niezarejestrowany
    dfd
Ocena:
0
fdfdfdf
11-12-2007 15:56
~franek

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
lol!
15-05-2009 17:35
~n

Użytkownik niezarejestrowany
    wescie jestescie do kitu
Ocena:
0
kit kit kit ja mam swoje rymy:pujde tylko tam,hej witam cie ziomek,emzeto perwsze wejscie i drugie,i to som rymy kit kit kit hej witam cie ziomek znowu tutaj saczynamy druga plyta porysowana
30-05-2010 18:26

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.