» Recenzje » Spintires

Spintires


wersja do druku
Spintires
Symulatory nigdy nie były zbyt popularnym gatunkiem. Wielu "prawdziwych" graczy po prostu je pomija, nie traktując ich jako pełnoprawnych tytułów. Jedynie nieliczne pozycje przebijają się do zbiorowej świadomości dzięki różnym wyjątkowym cechom. Jednym z takich tytułów jest Spintires, które zostało sfinansowane dzięki akcji crowdfundingowej, co znaczy, że gra wzbudzała zainteresowanie jeszcze przed powstaniem. Czy była tego warta?

W grze chodzi o przewożenie za pomocą rosyjskich ciężarówek drewna z miejsca wyrębu do tartaku. Aby tego dokonać, trzeba zmierzyć się z trudnym terenem, błotem, zbiornikami wodnymi, brakami paliwa i tym podobnymi utrudnieniami. Zadanie wydaje się proste, ale gra jest naprawdę bardzo trudna, nie okazuje graczom żadnej litości. Nasz pojazd często będzie zakopywał się w błocie, tonął w pozornie płytkich rzekach albo po prostu stawał bez paliwa gdzieś na bezdrożu. Dlatego do wykonywania zadań potrzebna będzie cała flota pojazdów. Samochody naprawcze, transportowe, dźwigi, cysterny czy lekki samochód terenowy do wyszukiwania najlepszej drogi. Pojazdy poruszają się z wielkim trudem i da się odczuć, że prowadzi się potężną maszynę, która niezłomnie brnie przez najgorsze bagna. Przewożąc drewno odblokowujemy kolejne punkty wypadowe, zdobywamy nowe pojazdy oraz nowe ulepszenia do ciężarówek. Ponadto powinniśmy zadbać również o odkrywanie mapy, aby móc lepiej planować trasę przejazdu.

Nie da się ukryć, że gra wizualnie stoi na wysokim poziomie. Grafika jest bardzo dobra, błoto świetnie okleja koła, a krajobrazy wyglądają przekonująco. Oprawa dźwiękowa jest dość skromna z powodu braku muzyki, ale cały czas towarzyszy nam ćwierkanie ptaków oraz bardzo realistyczny dźwięk pracy silnika. Do tego dochodzi świetny model fizyczny. Pojazdy idealnie reagują na zmiany podłoża, co sprawia, że walka ze wszystkimi trudnościami jest bardzo wciągająca i pokonanie każdego zabłoconego odcinka dostarcza olbrzymiej satysfakcji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Niestety przeszkód terenowych nie ma zbyt wielu. Każdy zakręt to kolejna breja tego samego błota lub przeszkoda wodna. Do tego dochodzą drzewa (zniszczalne lub nie, w zależności od rozmiaru) i ewentualnie ciemność. Na tym wachlarz przeszkadzajek się kończy, a mógłby pojawić się chociażby deszcz czy jedna mapa rozgrywająca się na zimowym terenie. Niestety ze względu na małe urozmaicenie dość szybko można poczuć znużenie, toteż mało wytrwali gracze poddadzą się już po kilkudziesięciu minutach. Tym bardziej, że poziom trudności jest naprawdę wysoki. Nie istnieje opcja zapisu, a najdrobniejszy błąd może oznaczać nie tylko, że zmarnowaliśmy ostatnie pół godziny, ale że będziemy musieli poświęcić kolejne kwadranse, aby wydobyć samochód na przykład z rzeki, która wydawała się płytka. Poza tym przeszkadza uciążliwy interfejs.

O ile samo prowadzenie jest stosunkowo intuicyjne, to korzystanie z różnych narzędzi czy nawet odpalenie silnika nie jest takie oczywiste. Oczekujący samouczka srodze się zawiodą, gra na dzień dobry uderza w twarz jedynie tysiącem chmurek z wyjaśnieniami. Już próba przeczytania ich wszystkich potrafi zniechęcić. Problematyczna jest też kamera, z którą bardzo ciężko się współpracuje. Stosunkowo łatwo jest osunąć się kołem lub dwoma w przepaść, bo ciężarówka zasłania większą część ekranu. Niestety brakuje możliwości spoglądania z kokpitu, ze zderzaka, z maski czy z lotu ptaka. Dla mnie najgorszy był brak jakichkolwiek zapisów. Gra zapamiętuje nasze postępy przed jej wyłączeniem, ale jeśli chcielibyśmy sprawdzić się na innej mapie, wszystko, co działo się na poprzedniej, przepada. Tracimy nasze samochody, odkrytą mapę oraz ulepszenia... Ponadto w trybie multiplayer zawsze zaczyna się od zera. Więc jeśli chcemy pograć z kolegą, musimy zarezerwować sobie przynajmniej te cztery godziny grania bez przerwy.

Spintires dostarcza wielu emocji: od ogromnej satysfakcji z pokonania przeszkody począwszy, po uczucie złości, gdy w długiej trasie coś złego stanie się z załadowanym pojazdem. Dlatego na pewno spodoba się osobom, które chciałyby na własnej skórze poczuć, jak to jest wozić drewno w potężnej, rosyjskiej ciężarówce. Przeciętnemu graczowi nie można polecić tej gry z czystym sumieniem. Ma zbyt wysoki poziom trudności i jest zbyt "surowa" w obsłudze.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Plusy:

  • bardzo dobra grafika

  • świetny model fizyczny

  • satysfakcjonujące wyzwania

  • bardzo wysoki poziom trudności

  • bardzo dobre odwzorowanie realiów

Minusy:

  • małe urozmaicenie

  • słaba kamera

  • nieintuicyjny interfrejs

  • bardzo wysoki poziom trudności

  • brak opcji zapisu

Zrzut ekranu pochodzi z oficjalnych materiałów producenta.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.5
Ocena recenzenta
5.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Spintires
Producent: Oovee Games Studio
Wydawca: IMGN.PRO
Dystrybutor polski: IMGN.PRO
Data premiery (świat): 14 czerwca 2014
Data premiery (Polska): 14 czerwca 2014
Wymagania sprzętowe: Core 2 Duo 2,5 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB (GeForce 9600 GT lub lepsza), Windows Vista/7/8
Strona WWW: spintires.com
Platformy: PC
Sugerowana cena wydawcy: 65 zł.

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.