» Wieści » Pierwsza polska gra powraca

Pierwsza polska gra powraca

27-11-2020 21:55 | Jan 'gower' Popieluch

Pierwsza polska gra powraca

Rozpoczęła się zbiórka na ufundowanie reedycji Puszki Pandory, uznawanej za pierwszą polską grę komputerową. Podobnie jak 35 lat temu, gra będzie wydana na kasecie magnetofonowej, ale dołączona będzie również wersja emulowana na PC. Serwis Poltergeist objął inicjatywę swoim patronatem.

Puszkę Pandory stworzył w 1986 roku Marcin Borkowski. Fabuła wydanej na ZX Spectrum 48k gry była inspirowana opowiadaniem Głowa Kasandry Marka Baranieckiego, nagrodzonego Zajdlem w 1985 roku. Ziemia została zniszczona przez trzecią wojnę światową, a odbudowującej się cywilizacji zagraża atomowy arsenał jednego z państw. Zadaniem gracza jest jego rozbrojenie.

W kolejnych latach po wydaniu gry Borkowski pracował w Bajtku, był redaktorem naczelnym Secret Service, a obecnie pisze felietony do magazynu Pixel. To właśnie Pixel, wraz z PSX Extreme odpowiadają za projekt reedycji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

To nie jest pierwsze podejście do wskrzeszenia Puszki Pandory. Na targach Poznań Game Arena 2012 gra został wydana w kilkudziesięciu egzemplarzach, również na kasecie magnetofonowej i zapakowana w metalową puszkę. Organizatorzy zbiórki zapewniają jednak, że nowe wydanie będzie bogatsze – trafi do niego instrukcja, stworzona od podstaw mapa, opowiadanie Baranieckiego oraz zbiór felietonów Borkowskiego (po przekroczeniu celów dodatkowych zbiórki).

Próg wsparcia gwarantujący egzemplarz gry (na kasecie oraz w wersji emulowanej na PC) wynosi 80 zł. Do wyższych progów dołączone zostaną przeróżne książki, gry planszowe i komputerowe od partnerów zbiórki.

Podstawowy cel kampanii to 45 tys. zł. W ciągu kilku godzin od startu organizatorzy zebrali nieco ponad 30% tej kwoty.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Wspieram.to
Tagi: Puszka Pandory | Głowa Kasandry | wspieram.to


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.