Lucid Dream
Smutna historia na granicy jawy i snu
Lucid Dream to pozycja polskiego studia Dali Games. Jak samo reklamuje swoją produkcję, jest to przygodówka w klasycznym stylu point & click. Lucy zaczyna podróż w swoim domu złożonego z jednego pokoju oraz kuchni. Już na pierwszy rzut oka widać, że rodzinie nigdy się nie przelewało: stare meble, kuchnia na węgiel i niewiele sprzętu w połączeniu z niepełnosprawnością bohaterki tworzą smutny, depresyjny klimat, a kiedy zaraz na początku gry odkrywamy, że matka bohaterki ma – prawdopodobnie – halucynacje, robi się nieprzyjemnie.
Wyzwoleniem dla Lucy jest świat snów, do którego udaje jej się przedostać pewnego wieczora. Spotyka tam Onejromantę, który może sprawić, że znajdzie swojego ukochanego tatę i będzie w stanie pomóc matce. Jednak aby tego dokonać, musi odwiedzić wiele dziwnych, często niebezpiecznych miejsc. Sukces zależy od logicznego myślenia oraz – jak na point & click przystało – zbierania przedmiotów i używania ich we właściwych miejscach.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy jest to pozycja adresowana do osób dorosłych, czy do młodszych graczy. Z jednej strony mamy tu smutną historię, która pasuje do tej pierwszej grupy, a z drugiej – bajkowo-senne światy bardziej kojarzące się z dziećmi. Sama mechanika gry to klasyczna przygodówka: wskazujemy Lucy, gdzie ma się przemieścić, przyglądamy przedmiotom, zbieramy, łączymy ze sobą w inwentarzu, a następnie używamy. Nihil novi, ale nikt nie spodziewał się nowatorskich rozwiązań.
Od czasu do czasu pojawiają zadania logiczne, jak konieczność ułożenia łamigłówki czy zastosowania różnego rodzaju mechanizmów. Zarówno one, jak i zadania stawiane przez fabułę nie są trudne – bez problemu powinni poradzić sobie z nimi młodsi gracze. Cała rozgrywka to około 4 godzin, czyli na upartego można ją zakończyć w jeden wieczór.
Może się podobać oprawa wizualna, zwłaszcza w różnych lokacjach świata snu. Czasami jest radosna i kojarzy się z baśniami, co mocno kontrastuje ze światem realnym – brudnym, mrocznym i po prostu brzydkim. Niektóre z lokalizacji potrafią zapaść w pamięć, a ładnie wykonane animacje cieszą oko. Z kolei na minus zapisuje się prostota zadań – choć Lucid Dream nie zalicza się do pozycji "prowadzących za rączkę", raczej nikt nie będzie musiał sięgać po poradnik czy podpowiedzi. Tym bardziej, że podpowiedź dla każdego etapu możemy odblokować w dzienniczku Lucy. Gorzej, że niektóre zadania wydają się wciśnięte do gry na siłę – może w celu wydłużenia jej czasu?
Mimo to nie żal spędzonego nad Lucid Dream czasu. Łatwo z miejsca poczuć sympatię do bohaterki i wyczekiwać poznania się kolejnego zakątka świata snów. Nie polecam miłośnikom złożonych przygodówek, zwłaszcza takich, gdzie ma się do wyboru opcje dialogowe lub kilkanaście dostępnych lokalizacji.
Plusy
- oprawa wizualna
- oniryczno-smutny klimat
- zróżnicowane lokalizacje
Minusy
- krótka
- mało wymagająca
- trudno wskazać grupę docelową
- niektóre zagadki jakby na siłę
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0
Dodaj do swojej listy:



Producent: Dali Games
Wydawca: Dali Games
Data premiery (świat): 8 października 2018
Strona WWW: www.dali.games/
Platformy: PC
Sugerowana cena wydawcy: 53,99 zł