» Wieści » Identyfikatory Pyrkonu po raz pierwszy

Identyfikatory Pyrkonu po raz pierwszy

|

Identyfikatory Pyrkonu po raz pierwszy

Konwent Pyrkon i serwis Poltergeist zapraszają do udziału w plebiscycie Identyfikatory. Celem istnienia nagrody jest wyróżnienie osób, które w szczególny sposób w minionym roku kalendarzowym zapisały się w pamięci miłośników gier i fantastyki.

Identyfikator to uniwersalny symbol obecności na konwencie i bycia fanem. Identyfikatory Pyrkonu to nagroda wręczana osobom, które w szczególny sposób odznaczyły się jako twórcy literatury, komiksu i gier, a także promotorzy fantastyki.

Plebiscyt składa się z dwóch etapów. W pierwszym z nich specjalnie zaproszeni eksperci wyłonią trójkę nominowanych w każdej kategorii. W drugim, najważniejszym, werdykt zostanie oddany w ręce fanów. Pyrkon to największy konwent w Polsce, a Poltergeist jest największym serwisem poświęconym grom i fantastyce. Funkcjonują dzięki fanom i dla fanów. I to właśnie oni - za pośrednictwem strony identyfikatory.polter.pl - wybiorą zwycięzców w poszczególnych kategoriach.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi na konwencie Pyrkon 22 marca 2014 roku.

Wśród głosujących rozlosowane zostaną atrakcyjne nagrody ufundowane przez serwis Poltergeist i konwent Pyrkon. Więcej informacji na temat już wkrótce.

O nagrodzie przeczytać można na stronie identyfikatory.polter.pl.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: Identyfikatory | Identyfikatory Pyrkonu | Pyrkon | Pyrkon 2014 | Poltergeist


Czytaj również

Komentarze


Tyldodymomen
   
Ocena:
+3

Seksizm! To zadanie dla Sabriny Niedyskryminującej Smoczycy

12-02-2014 17:22
Krakonman
   
Ocena:
+1

@Petra: Ciekawe, że wymieniłaś niemal wszystkie te osoby, które mi przyszły do głowy ;)

12-02-2014 18:00
anna.tess
   
Ocena:
+9

Petra, dziękuję za zauważenie :-) Ale chciałabym zauważyć, że jestem związana zawodowo z dwójką polskich pisarzy, więc uważam, że zasiadanie przeze mnie w kapitule dowolnej nagrody byłoby nieetyczne, a w związku z tym proponowanie go - bezcelowe ;-)

12-02-2014 18:24
Repek
   
Ocena:
+3

@Petra

Alfar - z Pyrkonu było kilka osób [Lathea - kobieta, Paszko], więc konwent nie zgłaszał kolejnych. I słusznie, bo chodziło o to, by zaprosić również osoby spoza konwentu i serwisu. Foka - w kandydat[k]ach. Joanna - kandydatura rozważana, zdecydowaliśmy się na inne osoby. Tess - sama odpisała [mieliśmy świadomość tego, co napisała w swoim komentarzu].

Moja Żona - nie było takiej propozycji. Zakładam, że do kategorii Gry. Staraliśmy się, by członkowie Kapituły mieli jakieś faktyczne osiągnięcia, że tak powiem "udokumentowana" lub byli na co dzień ludźmi zajmującymi się grami zawodowo. M. pod te kategorie nie podpada. Osób "znających się dobrze na grach" można znaleźć na pęczki. Osoby, które są w kapitule w tej kategorii jednak zrobiły lub robią "coś więcej". Są autorami gier lub dziennikarzami zajmującymi się tematem zawodowo.

Tak czy siak - nikt się tu w parytet nie bawił, bo nie jest on potrzebny. Liczą się kompetencje i równowaga w kapitułach [np. żeby w grach byli ludzie znający się na różnych typach gier, a w komiksie i literaturze spece od obu tematów i żeby równocześnie kapituły nie liczyły po 15-20 osób].

Co do kryteriów - ludzie mieli się znać na temacie i mieć na to solidne dowody. Są one wymienione na stronie. Jeśli w przyszłości w jakiejś kapitule będą problemy ze skompletowaniem składu, to mamy świadomość, że są jeszcze inne osoby, które można poprosić o pomoc.

I kończąc, powtórzę się za Facebookiem: nic nie poradzę na to, że kobiet w światku sf-f-rpg-i-growym-w-ogóle, bardzo aktywnych, rozpoznawalnych szeroko w fandomie i posiadających konkretne osiągnięcia jest wciąż mniej niż mężczyzn. Chciałbym, aby było inaczej i żebyśmy mogli mieć bardziej zrównoważone w tej kwestii kapituły. Ale ta nagroda nie jest od szerzenia feministycznej misji społecznej, tylko od nagradzania ludzi.

Czyli nie o skład kapituły chodzi, ale o ludzi, których te kapituły zaproponowały. Płeć ma tu pomijalne znaczenie, bo każdy z kandydatów musiał się czymś w minionym roku wykazać.

Pozdrawiam

12-02-2014 18:59
nimdil
   
Ocena:
+1

Czy Szeja nie jest aby autorem pierwszego doktoratu o RPG który został opublikowany - w odróżnieniu od tego co jest napisane na stronie kapituły?

12-02-2014 22:33
nimdil
   
Ocena:
0

Poza tym Michał Mochocki też jest doktorem więc też mu się należy dr przed imieniem i nazwiskiem. Albo w ogóle proponuję panu szei te dwie literki usunąć: raz że w fandomie nie jest szczególnie przyjęte obnosić się z tego typu tytulaturą, dwa że - jak widać - nie tylko on jest doktorem.

12-02-2014 22:36
Repek
   
Ocena:
0

@nimdil

W opisach zamieściliśmy to, co przesłali nam sami zainteresowani.

Pozdrawiam

12-02-2014 23:22
nimdil
    @repek
Ocena:
0

No rozumiem. Może też nie mam racji z tym doktoratem - bazuję tutaj na rozmowie sprzed tylu lat że to w sumie żaden argument. 

12-02-2014 23:49
Repek
   
Ocena:
0

Jak by nie było - jedni zaznaczają swoje tytuły [niektórzy nawet magistra], inni nie. Dlatego najlepiej spytać się samych zainteresowanych i oddać im decyzję. :)

Pzdr.

13-02-2014 09:41
Repek
   
Ocena:
0

I pierwsze nominacje już znamy.

Pozdro

13-02-2014 10:21
szprota
   
Ocena:
+1

"nic nie poradzę na to, że kobiet w światku sf-f-rpg-i-growym-w-ogóle, bardzo aktywnych, rozpoznawalnych szeroko w fandomie i posiadających konkretne osiągnięcia jest wciąż mniej niż mężczyzn"

Ja jednak wrócę do tematu. Przyglądam się składowi zwłaszcza częsci literacko-komiksowej i nie chce mi się wierzyć, że znaleźliście jedną kobietę. A Achika? A Ewa Białołęcka? A z komiksów Katarzyna Babis? (nie wierzę, że jej nie znacie). Nie zarzucam złej woli, ale jest mnóstwo kobiet zasłużonych dla fandomu i pytania o to, czemu ich nie ma w kapitule są po prostu zasadne - będę na Pyrkonie, będę głosować, jest dla mnie istotne, kto wyłania nominacje.

 

13-02-2014 20:22
Repek
   
Ocena:
+1

@szprota

Ewa Białołęcka jest autorką, woleliśmy unikać tego typu kandydatur. Dominika Węcławek, Katarzyna Nowakowska, Paulina Braiter (nie udało nam się jej złapać), Joanna Słupek (proponowaliśmy, nie zdecydowała się) można by wymieniać jeszcze kolejne osoby. Tylko pytanie jest proste - czy te, które są teraz, nie gwarantują dobrej selekcji? A to było celem, a nie parytet za wszelką cenę [i piszę to ja, zdeklarowany feminista i zwolennik parytetu w polityce].

Ale kapituła do konkursu to nie lista wyborcza. Tu szukamy ekspertów, bez względu na płeć. Potrzebowaliśmy około 8-9 osób na tę kategorię. Do tego takich, by ich znajomość Literatury i Komiksu się jak najbardziej równoważyła. Odezwaliśmy się do kilkunastu, kilka się nie zdecydowało, udało nam się skompletować naszym zdaniem kompetentną kapitułę, ogarniającą temat. Kandydatury i nominacje to potwierdziły. To było najważniejszym celem, a nie dywagowanie czy X jest dla kogoś bardziej znany i kompetentny od Y. Bo było jasne, że i tak nigdy wszystkich nie zadowolimy. Jak np. byłaby którakolwiek z wymienionych przez Ciebie osób, to na pewno znalazłby się ktoś, kto by się spytał: a dlaczego nie Z?

Każde nazwisko, które się teraz pojawia, z pewnością zapiszemy. Po tej edycji będzie czas na przemyślenia i podsumowania, a także korekty na przyszłość [może np. powiększenie składów kapituł]. Jeśli często będzie pojawiać się czyjeś nazwisko jako osoby, o której nie pomyśleliśmy, a która cieszy się zaufaniem i uznaniem, to pewnie zwrócimy się do takiej osoby z prośbą o wsparcie akcji swoim autorytetem,

Pozdrawiam

14-02-2014 00:56
Z Enterprise
   
Ocena:
+2

No właśnie! Czemu nie ja? :)

14-02-2014 07:20
Repek
   
Ocena:
0

Nie rozumiem komentarza. Co "prawie dobrze"? W kapitule "Gry" mamy jakiegoś aktywnego twórcę?

Pozdrawiam

14-02-2014 12:16
Fleschu
   
Ocena:
+1

Dlaczego przy Ignacym Trzewiczku jest komentarz o Neuroshimie Hex! 3.0? Chyba powinien być przy M.Oraczu, bo to on jest autorem gry.

A wśród nominowanych brakuje mi właśnie Trzewika albo MOracza, robią świetne gry, które są doceniane na całym świecie.

14-02-2014 12:46
Repek
   
Ocena:
0

@Fleschu

Widocznie nominujący docenił to, że Trzewik jest w jakiejś mierze współodpowiedzialny za tę grę. Ale decydującym tytułem, który sprawiał, że Trzewik mógł być nominowany, był przede wszystkim dodatek do Robinsona.

Pozdrawiam

14-02-2014 15:46
JoAnna
   
Ocena:
0

Bardzo proszę mnie w to nie mieszać, rozwód z aktywnym życiem fandomowym wzięłam w okolicach 2006 roku. Dziękuję. 

14-02-2014 22:47
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+3

Guzik kogo obchodzi czy w kapitule są chłopy, baby, gendery czy inne serwitory w odpowiednich proporcjach. Nie podoba sie, to własna kapitule należy powołać i tyle. 

15-02-2014 00:04

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.