» Recenzje » Graven: The Purple Moon Prophecy

Graven: The Purple Moon Prophecy


wersja do druku

Druidzkie łamigłówki

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska, Shadov

Graven: The Purple Moon Prophecy
Choć zdaje się, że segment gier typu HOPA zdominowało ostatnio Artifex Mundi, w walce o ten wycinek rynku uczestniczą również inni. Kolejnym polskim deweloperem radzącym sobie niezgorzej na tym polu jest Orchid Games i przyszedł czas, aby przyjrzeć się ich najnowszej produkcji.

Odwieczna walka

Graven: The Purple Moon Prophecy zabiera nas do wyludnionego miasteczka we francuskiej Bretanii, gdzie młoda archeolożka podąża tropem starożytnych menhirów, które mogą zmienić postrzeganie druidyzmu. Chwilę po wyjściu z taksówki dziewczyna trafia w sam środek konfliktu między siłami dobra i zła. Tej nocy ma spełnić się pewna przepowiednia: ze swej klatki zostanie uwolniony demon i ponownie zacznie siać terror na Ziemi.

Fabuła nie powala na kolana – po raz kolejny zostajemy rzuceni w wir walki między siłami nieczystymi oraz obrońcami dobra. Nie ma tutaj nawet chwili zawahania czy niedomówienia z czym przyjdzie się nam zmierzyć. Twórcy odkrywają karty już w pierwszej animacji wprowadzającej nas w świat gry. Później również próżno szukać większych niespodzianek, a zwrot akcji przygotowany mniej więcej w połowie scenariusza jest oczywisty. Natomiast nasze odwiedziny w mitycznym Avalonie oraz wydarzenia z tym związane są tak infantylne, że konia z rzędem temu, kto znajdzie bardziej naiwne rozwiązania scenariuszowe.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Ukryte zagadki

Na szczęście poziom fabuły nie jest rzeczą, dla której ktokolwiek sięga po takie tytuły. Podstawą są tutaj łamigłówki, a ich poziom wygląda naprawdę nieźle. Naszym głównym zadaniem jest oczywiście znajdowanie ukrytych przedmiotów. Pod tym względem nie ma się do czego przyczepić. Dostrzeżenie rozrzuconych i schowanych w różnych zakamarkach rzeczy wymaga całkiem sporo wysiłku i koncentracji. Przynajmniej parę razy chwytałem się na tym, że kursor niebezpiecznie zbliżał się do przycisku "pomoc", a to nie zdarza mi się zbyt często w HOPAch.

Oprócz klasycznych dla tego gatunku zagadek, twórcy zafundowali nam kilka minigier logicznych. Niestety, te nie prezentowały już tak równego poziomu. W większości przypadków rozwiązywało się je w biegu. Tylko jedna z nich zmusiła mnie do trochę większego wysiłku. Dodatkowo ostatnim składnikiem gry mającym pobudzić nasze szare komórki były znajdźki w postaci gałązek jemioły oraz elementów kamiennej mozaiki. Niby nic szczególnego, jednak był to zajmujący element.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Średnio to widzę

Lokacje, które przyjdzie nam zwiedzić, prezentują się naprawdę ładnie. Każda z nich szczegółowa, w pełni oddająca ich charakter oraz podkreślająca nastrój historii. Całość psują niestety momenty, w których nasza protagonistka wdaje się w dyskusje z innymi bohaterami. Część z dialogów przedstawiana jest w postaci znanej głównie z gier RPG, gdzie rozmówca wysuwa się na pierwszy plan, a jego kwestie wyświetlane są na ekranie – niestety nie wygląda to najlepiej. Całkiem przyzwoicie prezentuje się za to dubbing, widać, że aktorzy przyłożyli się do swojej pracy. Jeśli mowa o muzyce to wtapia się w tło, że praktycznie nie zwraca się na nią uwagi.

Jak zatem ostatecznie prezentuje się Graven? Jeśli ktoś ma ochotę na niewyszukaną rozrywkę w nudny wieczór, to spokojnie może sięgnąć po ten tytuł. Przejście gry zajmuje około 5-6 godzin i w tym czasie nie będziemy się specjalnie nudzić. Choć fabuła mocno zawodzi, to same łamigłówki potrafią przykuć uwagę, a lokacje cieszą oko. Jednak jeśli ktoś nie jest wielkim fanem tego rodzaju zabawy, spokojnie może pominąć tę grę.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Plusy:

  • trudne zagadki
  • ładne lokacje

Minusy:

  • fabuła
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.5
Ocena recenzenta
5.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Graven: The Purple Moon Prophecy
Producent: Orchid Games
Wydawca: Orchid Games
Dystrybutor polski: IQ Publishing
Data premiery (świat): 29 września 2016
Strona WWW: www.orchidgames.com/graven
Platformy: PC
Sugerowana cena wydawcy: 9,99 EUR

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.