» Artykuły » Publicystyka » Graliśmy w Wanderlust Travel Stories

Graliśmy w Wanderlust Travel Stories


wersja do druku

Każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku

Redakcja: Jan 'gower' Popieluch

Graliśmy w Wanderlust Travel Stories
Czemu podróżujemy do obcych krajów? Czego tam szukamy? Czy podróże zmieniają to, w jaki sposób postrzegamy nasze otoczenie? Do zastanowienia się nad takimi oraz wieloma innymi pytaniami motywuje nas Wanderlust Travel Stories, pierwsza gra od polskiego studia Different Tales założonego przez weteranów branży: Jacka Brzezińskiego i Artura Ganszyńca.

Jak sama nazwa wskazuje, motywem przewodnim Wanderlust będą właśnie podróże po świecie. Choć jednak mamy do czynienia z grą komputerową, czyli medium, w którym istotną rolę odgrywa oprawa wizualna, Travel Stories zdecydowanie bliżej jest do miana interaktywnej powieści – najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za to, jak mocno uda się zaangażować w ten tytuł, będzie nasza wyobraźnia. Grę można porównać właśnie do tytułów z gatunku visual novel – całość zabawy spędzimy, zapoznając się z wyświetlanym na ekranie tekstem, choć towarzyszą mu też fotografie przedstawiające widoki charakterystyczne dla opisywanych lokacji.

Z informacji udostępnionych przez studio wynika, że scenariusz produktu finalnego będzie miał długość ponad 300 tysięcy słów, co powinno usatysfakcjonować nawet najbardziej spragnionych słowa pisanego graczy. Do wyboru będziemy mieli cztery główne historie, o długości porównywalnej do powieści, i pięć opowiadań. Poszczególne fabuły zabiorą nas do Afryki, Azji, Antarktyki, obu Ameryk, Oceanii i Europy, zatem na brak różnorodności również nikt nie powinien narzekać.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Zabawę w wersji demonstracyjnej rozpocząłem w Bangkoku, stolicy Tajlandii. Decyzje zaczynamy podejmować od razu: czy porozmawiać z taksówkarzem, czy też go zignorować, z asortymentem jakich straganów się zapoznać, w którym z hoteli się zatrzymać na czas pobytu w mieście... Tego typu wybory nie wpłyną na nasze powodzenie lub porażkę (zgodnie z zapowiedziami twórców, w Wanderlust nie da się przegrać), w związku z czym będziemy mogli zastanowić się nad nimi w oderwaniu od pragmatyzmu i szukania najkorzystniejszej opcji. Nie znaczy to jednak, że wybór klikniętej opcji dialogowej jest zupełnie pozbawiony znaczenia. Wiele z decyzji poprawia lub pogarsza współczynniki stresu i wypoczynku charakteryzujące naszą postać i chociaż niski poziom któregoś z nich nie doprowadzi do ukazania się na ekranie napisu Game Over, to wpływają one na nastrój kontrolowanej postaci, co z kolei ma przełożenie na jej odczucia w stosunku do sytuacji, w jakich się znajduje podczas przygody.

Oczywiście, różnice te są kosmetyczne, przynajmniej w kontekście mechaniki rozgrywki – każdy miłośnik dobrze opowiadanych historii zgodzi się zapewne jednak, że obserwowanie stopniowo zmieniającego się nastawienia bohaterów opowiadań stanowić będzie nagrodę samą w sobie. Za główne założenie tego tytułu można przecież uznać zapewnienie graczom pola do rozmyślań odnośnie do tego, co czujemy, czytając kolejne opisy obcych miejsc i kultur, oraz co sami byśmy wybrali, znajdując się w takich okolicznościach, w  które rzuca nas historia napisana przez Different Tales. Jeśli podejdzie się do niej z takim właśnie nastawieniem, nietrudno dojść do wniosku, że Travel Stories spełniają swoje zadanie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Ponieważ ciężko jest znaleźć na rynku tytuł zbliżony do Wanderlust pod względem tematyki oraz ambicji twórców, gra powinna zainteresować każdego, kto szuka w wirtualnej rozrywce czegoś więcej, niż tylko powielania widzianych już setki razy motywów. Osobiście czekam na nią z pewną dozą optymizmu co do tego, że twórcy spełnią w produkcie końcowym swoje obietnice i wszystkie dostępne w nim opowieści będą równie interesujące, jak udostępnione dotychczas fragmenty.

Zrzuty ekranu pochodzą z oficjalnych materiałów producenta.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Wanderlust Travel Stories
Producent: Different Tales
Wydawca: Walkabout
Data premiery (świat): 26 września 2019
Wymagania sprzętowe: Dwurdzeniowy procesor; 4 GB RAM; Intel HD 520; Windows 7/8.1/10 (64-bit); 5 GB wolnego miejsca na dysku twardym
Strona WWW: wanderlust.voyage/
Platformy: PC

Komentarze


Yanecky
   
Ocena:
0

Przydałaby się redakcja, bo w pierwszym zdaniu błąd, potem strona bierna niepotrzebnie... Szkoda, bo pomysł super.

23-08-2019 17:56

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.