» Wieści » Demoscena na Pixel Heaven

Demoscena na Pixel Heaven

17-05-2013 00:52 | Jan 'gower' Popieluch

Demoscena na Pixel Heaven
Podczas Pixel Heaven wieczorem i w nocy będą prezentowane dzieła twórców demosceny z lat 80.i 90. Zobaczymy intra oraz dema (programy demonstrujące efekty na danej platformie) na ZX Spectrum, małe i duże Atari, C64 oraz Amigę.Bartek 'Voyagera' Dramczyk, organizator pokazu, mówi:

"Scena nie jest prostą do scharakteryzowania i ogarnięcia subkulturą. Wymaga od widza pewnej wiedzy, dotyczącej ograniczeń sprzętu, na który zostało uruchomione demo, jak i świadomości, jak mały kod odpowiada za wyświetlanie obrazu i odtwarzanie dźwięku w intrach 256-bajtowych, 4-kilobajtowych i 64-kilobajtowych.

Dema na każdą z popularnych dziś platform sprzętowych diametralnie różnią się stylem i wykonaniem. Tylko zagłębienie się w parametry techniczne Atari, Spectrum, Commodore 64 i Amigi pozwala zrozumieć dlaczego na ZX-ie kolory są tak żywe, czemu dema na małe Atari są w odcieniach jednego koloru, albo skąd tyle brązów na C64.

Jednak nie zawsze kompletna wiedza o sprzęcie jest potrzebna do oglądania dem – można się świetnie bawić przy produkcjach demosceny, bez bagażu wiedzy – w końcu to dynamiczne teledyski, często świetnie komponujące motywy muzyczne z obrazem.

Oczywiście jest w tym drugie dno: większość efektów wyliczana jest w czasie rzeczywistym przez procesor komputera, syntetyczne dźwięki to parametry trafiające wprost do rejestrów układów generujących fale, a całe dzieło nie ma najczęściej zamiaru przekazywać górnolotnych myśli – to poskładana z cyfrowych elementów abstrakcja, która narodziła się w głowach demoscenowych koderów, muzyków i grafików, efekt ich wytężonej pracy, który w konkursach scenowych może być doceniony lub wyśmiany.

Za każdym razem, kiedy przychodzi mi zbierać dema i intra do pokazu (a właściwie ich kopie w postaci filmów, bo uruchomienie po kolei 200 produkcji skończyłoby się przestojami i restartami komputera), odkrywam zupełnie nowe intra i dema, czasami muszę sięgnąć po mniej znane produkcje. Nie znam idealnej metody opowiadania o tym, czym jest demoscena, za pomocą dem. Dema i intra chyba zrobią to znacznie lepiej, dlatego tym razem popłyniemy w górę nurtu czasu, od 2013 roku wstecz, aż do początków demosceny."
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: informacja prasowa
Tagi: Pixel Heaven 2013 | Pixel Heaven


Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.