» Recenzje » Agar.io

Agar.io

Agar.io
Któż z nas w latach młodości nie pokochał Pac-Mana? Względnie kto z dzisiejszej młodzieży go nie poznał? Prawda jest taka, że ta pożerająca wszystko kulka stała się poniekąd ikoną gier wideo. Na przestrzeni ostatnich lat poszukiwałem czegoś, co byłoby i Pac-Manem, i grą multiplayer, a najlepiej jednocześnie ich ciekawą ewolucją. Niedawno udało mi się na taką grę natrafić.

Agar.io, zwany przez użytkowników również Agario, jest właśnie takim mutantem powstałym na bazie idei wziętej ze wspomnianej wyżej kultowej zręcznościówki. Pierwszym miejscem, w którym pojawiła się recenzowana produkcja, był Reddit, popularny serwis społecznościowy. Autorem Agar.io jest natomiast Matheus Valadares występujący tam jako Zeach.

Agar.io to gra internetowa typu massively-multiplayer top-down strategy. Rozszyfrowując to określenie, jest to strategiczna masowa gra internetowa, gdzie na planszę patrzymy z lotu ptaka. Ponieważ taka definicja większości graczy niewiele mówi, najlepiej zobrazować to screenem z gry.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Om nom nom...

Krótko mówiąc, rozgrywka polega na zjadaniu mniejszych przez większych i uciekaniu tych mniejszych przed większymi. Gdzie tu podobieństwo do Pac-Mana? Otóż wcielamy się w kulkę czy też komórkę, która, by rosnąć, musi zjadać te mniejsze. Zacząć trzeba od neutralnych kropeczek nieporuszających się po planszy. Znamy ten mechanizm, prawda? Dopiero kiedy nabierzemy masy, możemy zacząć pogoń za... mniejszymi graczami. Wraz ze wzrostem masy spada prędkość, więc uganiając się za nimi, będziemy musieli wykorzystać myśl strategiczną, podstęp i precyzyjne sterowanie myszą, bo to właśnie za jej kursorem podąża nasza kulka. Na tym nie koniec. Z komórki można wypchnąć trochę masy za pomocą klawisza [W] lub spacji do podzielenia kulki, co spowoduje wyrzut połowy masy w kierunku kursora. To bardzo przydatne przy gonitwie za sporo mniejszymi oponentami. Aby tę masę odzyskać, trzeba się w nią wepchnąć jak w przeciwnika. Kiedy zostaniemy zjedzeni i zapoznamy się ze statystykami ostatniej rozgrywki, nie zostaje nic innego, jak zacząć wszystko od nowa.

Agar.io oferuje więcej niż jeden tryb rozgrywki. Ten opisywany wyżej to FFA, czyli każdy na każdego, w który możemy grać nawet wyłącznie ze znajomymi, tworząc własny serwer (wystarczy wybrać tryb PARTY). Możemy też włączyć się w grę zespołową – trafiamy wtedy do jednego z trzech zespołów oznaczonych kolorami. Zjadamy wyłącznie wrogów, a osiągając spore rozmiary, możemy też osłaniać towarzyszy. Niebywałą zaletą jest możliwość grania za pośrednictwem Facebooka, jak i na urządzeniach przenośnych, gdzie o wielkiej popularności świadczy przeszło dziesięć milionów pobrań.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Kolorową kulką po kratkach 

Agar.io to bardzo popularna i darmowa gra przeglądarkowa, która jak na dzisiejsze standardy graficzne wygląda całkiem nieźle. Nie obyło się też oczywiście bez wpadek. Jedna to lagi, czyli sporadyczne zacinanie się serwera. Druga to brak wyraźnych granic planszy, choć mogło to być celowym zamysłem twórców. Poza tym nie można przyczepić się do niczego. Na plus działa również dostępna w Internecie cała baza skórek na nasze komórki, które uaktywnią się zaraz po wpisaniu odpowiedniej frazy w nazwie gracza. Gra może spodobać się każdemu – i graczom casualowym, i tym z wyrobionym gustem. Trzeba po prostu samemu spróbować i ocenić, zwłaszcza że można zrobić to za darmo.

Plusy:

  • dostępność na wszystkie popularne platformy
  • możliwość grania za darmo
  • rozgrywka wysoce wciągająca
  • różne tryby gry

Minusy:

  • zdarzające się lagi i niemożność połączenia się z serwerem
  • brak wyraźnych granic planszy
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: Agar.io
Producent: Matheus Valadares
Data premiery (świat): 28 kwietnia 2015
Strona WWW: agar.io
Platformy: PC (web), iOS, Android
Sugerowana cena wydawcy: darmowa

Komentarze


Fenris

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

Już pomijam absurd recenzowania gry, która polega na zjadaniu innych graczy, szkoda, że tekst ogranicza się do dużego FAQ. :)

15-08-2015 19:10
Bakcyl
   
Ocena:
+1

Agar.io to bardzo popularna i darmowa gra przeglądarkowa, która jak na dzisiejsze standardy graficzne wygląda całkiem nieźle.

 

Po czymś takim resztę recenzji można sobie odpuścić, wiedząc, że to będzie stek bzdur.

26-04-2016 10:43

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.