» Recenzje » 7 Billion Humans

7 Billion Humans


wersja do druku

Programowanie w formie zabawy

Redakcja: Agnieszka 'jagnamalina' Bracławska, Daga 'Tiszka' Brzozowska

7 Billion Humans
Maszyny zastąpiły ludzi w każdej pracy i na Ziemi zapanowała powszechna utopia – wszyscy mają wszystko, nikt nie musi się wysilać. Jak się jednak szybko okazało… każdy marzy o pracy. Najlepiej dobrze płatnej. I praca jest – dla wszystkich siedmiu miliardów ludzi!

7 Billion Humans to tytuł będący kontynuacją innej gry – Human Resource Machine – która dodawana jest w bonusie do tej produkcji. Komuś, kto grał w "poprzednika", wystarczy powiedzieć, że zasady są takie same i wszystko jasne. Ale założę się, że mało osób miało z nim do czynienia, więc wypada wyjaśnić, że jest to gra logiczna, która zarazem edukuje w zakresie… programowania. Jak to działa? Otóż mamy pracowników i wyznaczony dla nich cel – na przykład umieszczenie pudełek z danymi w jednym szeregu. Aby tego dokonać, należy ułożyć (zaprogramować) szereg komend, prowadzących krok po kroku do jego realizacji. Początkowo są one proste, jak "idź" czy "podnieś", potem pojawiają się zmienne "jeśli" i liczne warunki. Każdy krok musi zostać starannie przemyślany – zarówno złe wykonanie polecenia, jak i niedotarcie do celu wiąże się z porażką i koniecznością zaczynania działania od początku.

Na szczęście nie ma tu żadnej presji czasu ani innych "stresogennych" czynników. Kolejność komend można dowolnie zmieniać, ich wykonywanie obserwować w czasie rzeczywistym lub krok po kroku. O ile początkowo zadania są proste, o tyle później pojawiają się na planszy różnego rodzaju "przeszkadzajki", dziury w podłodze czy inne pułapki, przez które powierzona misja staje się rzeczą skomplikowaną, a momentami jej ukończenie wręcz wydaje się niemożliwe. Oczywiście im dalej zagłębiamy się w grę, tym trudniej. Ale nie ma co się irytować – wszystko zostało podane w humorystyczny sposób, tak jak i w poprzedniej części. Postacie są kreskówkowe, komentarze (polska wersja językowa) zabawne, a całości towarzyszy przyjemna muzyczka. Świetne jest również intro, w którym widzimy, jak doszło do zastąpienia ludzi przez maszyny.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Muszę zaznaczyć, że nie jest to produkcja dla każdego. Mechanika gry jest bardzo specyficzna i wymaga całkowitej koncentracji, a mozolne grzebanie w komendach, zmiana ich kolejności oraz kombinowanie ze zmiennymi mogą u co mniej cierpliwych spowodować wyłączenie tego tytułu. Lecz gdy przyjmie się za dobrą monetę założenia, że właśnie o to w tym chodzi, przed graczem otwiera naprawdę skomplikowana zabawa, dająca mnóstwo możliwości – z których przeważnie tylko jedna ma sens. Kilkadziesiąt etapów zabawy to nie wszystko – można jeszcze pokusić się o zdobycie osiągnięć, co owocuje dodatkowymi godzinami ślęczenia nad kodem. W przypadku młodszych graczy mamy tu duży plus edukacyjny. 7 Billion Humans w bardzo miły i łagodny sposób wprowadza w świat programowania i kto wie – może któryś z nich po kontakcie z tą produkcją zainteresuje się poważniej tematyką układania programów? Co do minusów – moim zdaniem niektóre komendy nie są należycie wyjaśnione, zwłaszcza "jeśli". Mamy przy niej jakieś strzałki, znaki równania, strzałki ze znakami równości i musimy zgadywać ich sens lub odkrywać go metodą prób i błędów.

7 Billion Humans polecam programistom w formie relaksu, miłośnikom zagadek logicznych o wysokim stopniu złożoności oraz każdemu, kto chciałby zagrać w nietypowy tytuł. Wszystkich nie zachwyci, ale z pewnością jest wart odnotowania i choćby jednokrotnego spróbowania.

Plusy:

  • kreskówkowa oprawa wizualna
  • humor
  • mnóstwo wymagających zadań
  • proste zasady

Minusy

  • Nie wszystko dokładnie wyjaśnione
  • Nie dla każdego
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: 7 Billion Humans
Producent: Tomorrow Corporation
Wydawca: Tomorrow Corporation
Data premiery (świat): 23 sierpnia 2018
Wymagania sprzętowe: Procesor 2 GHz, 1 GB RAM, karta graficzna z obsługą Shader Model 2.0, DirectX 9.0c, Windows XP lub nowszy, 200 MB wolnego miejsca na dysku twardym
Nośnik: tylko wersja cyfrowa
Strona WWW: tomorrowcorporation.com/7billionhum...
Platformy: PC
Sugerowana cena wydawcy: 53,99 zł

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.