» Recenzje » 1Heart

1Heart


wersja do druku

Dziecko w koszmarze szaleńca

Redakcja: Jan 'gower' Popieluch

1Heart
Pierwszy tytuł w wydawanej przez IQ Publishing serii Made in Poland to produkcja niezależnego studia Chicken in the Corn. Gra opowiada historię dwóch sióstr. Kierując poczynaniami jednej z nich, próbujemy odszukać drugą w mrocznym i miejscami nierealnym świecie. 1Heart to trudna gra nie tylko ze względu na temat, ale również wyzwania jakie twórcy postawili przed graczami. Zapoznajmy się więc ze światem dziecięcego koszmaru, zawieszonego miedzy jawą a snem, gdzie nawet dorośli mogą polec w połowie drogi.

Jawa czy sen?

Film wprowadzający do gry potrafi sprawić, że przejdą nam ciarki po plecach. Oto dwie małe dziewczynki zostają same w domu, bo rodzice pojechali na wakacje. Kto o zdrowych zmysłach zostawia tak dzieci? Twórcy gry zapytali o to samo. Siostry, usłyszawszy dzwonek, otwierają drzwi i znajdują na progu paczkę z pluszowym misiem i robotem zabawką. Podczas zabawy wydostaje się z nich gaz usypiający, co rozpoczyna drogę przez koszmar. Jedna z dziewczynek po otrzymaniu dziwnego zastrzyku w serce budzi się na skraju leśnych mokradeł, gdzie znajduje się samotna chatka. Jednak to dopiero początek dziwnego świata, który wygląda sen, a jednocześnie zdaje się być przerażająco prawdziwy.

Tak zapowiada się fabuła tej ani za długiej, ani za krótkiej gry. Przerywników filmowych mamy całkiem sporo i są utrzymane w mrocznej, czarno-białej, rysowanej konwencji, ze sporadyczną domieszką czerwieni. Buduje to atmosferę przerażenia i idealnie wpasowuje się w klimat opowieści grozy rodem z książek Kinga czy Mastertona. Dużą rolę odgrywa głos narratora, który w zależności od sytuacji zmienia ton, nieraz przechodząc w szept. Połączenie tego z ciekawą, choć prostą fabułą powoduje, że chcemy wiedzieć, co będzie dalej. Przez całą grę odkrywamy sekrety zaginionego miejsca oraz powody, dla których dziewczynki zostały uprowadzone, jednak finalna scena naprawdę szokuje. Należy zaliczyć to jak najbardziej na plus, bo rzadko kiedy możemy spotkać się z tak agresywnym obrotem spraw.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Na pochwały zasługuje cała strona wizualna 1Heart. Liczba lokacji jest naprawdę imponująca jak na tak małą produkcję, a ich wykonanie stoi na bardzo wysokim poziomie. Część miejsc jest mroczna, inne są sielsko spokojne, ale z burzącymi ład elementami takimi jak drut kolczasty czy dziwne cienie ukryte w mroku. Elementem kompletnie wybijającym z rytmu jest polanka z czymś na kształt domku hobbita, koło którego stoi słodka owieczka mająca na racicach fioletowe kapcie.

Aby uruchomić system podpowiedzi, należy kliknąć w bijące serce dziecka w prawym górnym rogu. W ten sposób sprawiamy że bohaterka postać przeżywa atak lęku, co objawia się przyciemnieniem oraz rozmyciem obrazu. Dowiadujemy się wtedy, gdzie powinniśmy się udać lub co znaleźć. Liczba wskazówek jest ograniczona i sami musimy znajdować kolejne ikony serca, które pojawiają się na przykład po zniszczeniu niektórych przedmiotów. Tak skonstruowany system powoduje, że klimat grozy wręcz wylewa się z ekranu – dysponujemy ograniczoną pomocą, część ukrytych przedmiotów jest trudna do znalezienia, a klikanie bez celu może spowodować że nasza postać dosłownie popadnie w obłędu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Matematyczne piekło

1Heart może poszczycić się naprawdę upiornie trudnymi łamigłówkami. Mamy tu zagadki wszelkiego rodzaju: ukryte przedmioty, geometrię przestrzenną, układanki, wyzwania zręcznościowe oraz sporo zabaw z cyframi. Miejscami potrafią one przyprawić o białą gorączkę nawet najbardziej cierpliwych matematyków. Z drugiej strony, część wyzwań jest generowana losowo, dzięki czemu powtórne przejście gry nie będzie wcale dużo łatwiejsze.

Ciekawie zaprojektowano ekwipunek w postaci przewijanego rolką myszy paska. Każdy przedmiot ponumerowano, zaś wiele rzeczy można po drodze połączyć ze sobą, aby zaoszczędzić miejsce. Liczba interaktywnych elementów jest pokaźna, tak więc zawsze jest coś do znalezienia, zmontowania lub zniszczenia, aby popchnąć fabułę do przodu. Bardzo użyteczna okazuje się mapa (a w praktyce, od połowy gry, dwie), która pozwala nam zaoszczędzić czas i szybko przemieszczać się pomiędzy interesującymi lokacjami. Z początku wydaje się, że świat jest malutki, jednak to tylko pozory. Mamy las, mokradła, miasto, kościół wraz naprawdę pokaźnymi podziemiami, a z czasem odkryjemy o wiele więcej.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Horror na miarę mistrzów

Studio Chicken in the Corn stanęło na wysokości zadania i zaserwowało graczom porządny kawał horroru w wydaniu rasowej gry logicznej naprawdę wysokich lotów. Największymi zaletami 1Heart są szata graficzna, poziom trudności oraz zaskakujące zakończenie. Jeśli ktoś jest gotów wysilić mózgownicę, oczy oraz wykazać się od czasu do czasu zręcznością, to ta gra spełnia idealnie wszystkie jego wymagania. Pożre co najmniej sześć godzin, choć jeśli nie dysponujemy komputerem w głowie, to możemy utkwić nad nią znacznie dłużej. Chciałbym widzieć więcej takich tytułów na rynku i mam nadzieję, że również nasi rodacy nie zawiodą w tym temacie.

Plusy:

  • oprawa graficzna
  • różnorodność łamigłówek
  • klimat grozy
  • fabuła
  • zakończenie
  • nie za krótka
  • niska cena
  • wysoki poziom trudności...

Minusy:

  • ...który może przerazić
  • frustrujące zagadki zręcznościowe
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
9
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0
Obecnie grają: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
obecnie gram
Tytuł: 1Heart
Seria wydawnicza: Made in Poland
Producent: Chicken in the Corn
Wydawca: IQ Publishing
Dystrybutor polski: IQ Publishing
Data premiery (świat): 20 listopada 2014
Data premiery (Polska): 20 listopada 2014
Wymagania sprzętowe: Procesor 1,6GHz, pamięć 1GB RAM, karta graficzna NVIDIA GeForce 6100 nForce 405 z obsługą OpenGL 2.1 lub lepsza, 200MB miejsca na dysku twardym, Windows XP/Vista/7/8
Strona WWW: madeinpoland.iqp.pl/1HEART
Platformy: PC
Sugerowana cena wydawcy: 39,90 zł.
Wersja demo: www.exerion.pl/download/1HEART_demo...Czytaj również

KAMERA AKCJA 2 - podsumowanie
Cisza na planie! Światło... KAMERA AKCJA!

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.