» Wieści » Powstała Fundacja Poltergeist

Powstała Fundacja Poltergeist

17-07-2020 19:04 | Jan 'gower' Popieluch

Powstała Fundacja Poltergeist

Po długim okresie przygotowań z radością informujemy o powstaniu Fundacji Poltergeist, która jest nowym wydawcą Poltera. Zapraszamy do przeczytania, jakie motywacje stały za tą decyzją, co oznacza ona dla przyszłości Poltera i jak można nas wspierać.

Poltergeist po raz pierwszy przywitał miłośników fantastyki w 2000 roku. Przez kolejne lata dużo się zmieniało – znacząco poszerzyliśmy poruszaną tematykę, kilkukrotnie zmieniliśmy wygląd i silnik serwisu, przez stopkę redakcyjną przewinęło się siedmiu redaktorów naczelnych oraz dziesiątki redaktorek i redaktorów. Od 2004 roku jedna rzecz pozostała jednak niezmienna – wydawcą Poltera był Przemek 'Draker' Prekurat i to on odpowiadał za techniczne, programistyczne, prawne i finansowe aspekty jego funkcjonowania.

Po 20 latach istnienia Poltera podjęliśmy jednak decyzję o chyba największej zmianie, bo dotyczącej samego rdzenia naszej działalności. Przemek powołał do życia Fundację Poltergeist, która po pomyślnym zarejestrowaniu i kilku innych formalnościach stała się oficjalnie nowym wydawcą serwisu.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Najważniejszy jest oczywiście fakt, że za Polterem wciąż stoi dokładnie ten sam zespół redakcyjny: wszystkie działy nieprzerwanie kontynuują swoją działalność, dotychczasowy wydawca – Przemek 'Draker' Prekurat – jest Fundatorem i jedynym członkiem Rady Fundacji, a redaktor naczelny Poltera – Jan 'gower' Popieluch – tworzy jednoosobowy Zarząd Fundacji.

 Fragment wpisu w KRS

Dlaczego Fundacja?

Działalność Poltera, od jego powstania, była i jest możliwa dzięki społecznemu zaangażowaniu niezliczonych osób współtworzących treści w poszczególnych działach. Ta piękna idea, którą często określamy krótkim hasłem "od fanów dla fanów", niezbyt pasuje do większości znanych w polskim prawie form organizacyjnych, z założenia nastawionych na generowanie zysku. Fundacja jest natomiast idealnym podmiotem, dzięki któremu możemy zaznaczyć nasze nastawienie na popularyzację kultury fantastycznej, jednocześnie przyjmując na siebie standardy transparentności charakterystyczne dla organizacji pozarządowych.

Ważnym elementem tej transparentności jest kwestia finansów. Przed powstaniem Fundacji Polter funkcjonował jako część należącej do wydawcy firmy InteliMedia. Teraz ma swoją własną osobowość prawną, a co za tym idzie – jasną i odrębną strukturę dochodów i kosztów. Fundacja Poltergeist podlega nadzorowi Ministra Kultury, któremu składamy coroczne sprawozdanie z działalności. Po zamknięciu każdego roku przygotowujemy również odrębne sprawozdanie finansowe. Oba dokumenty – zgodnie z najlepszymi standardami organizacji pozarządowych – będą publicznie dostępne na naszej stronie.

Równie ważna jest dla nas zagwarantowanie misji Poltera stabilnej przyszłości. Dlatego w statucie Fundacji zawarliśmy z jednej strony precyzyjne zasady zmiany składu Zarządu i Rady, a z drugiej – regulacje gwarantujące niezmienność kluczowych obszarów i środków jej działalności. Nasz Statut i inne dokumenty dotyczące Fundacji są dostępne tutaj.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Fundacja Poltergeist jest formalnie nowym wydawcą Poltera, ale to nie jedyne, co chcemy robić. Chcielibyśmy, żeby stała się platformą, dzięki której w fandomie będzie działo się dużo dobra. Planujemy organizację konkursów literackich, plebiscytów czy warsztatów dziennikarstwa kulturalnego. Chcemy tworzyć miejsce do swobodnej i twórczej wymiany myśli oraz zapewniać wsparcie osobom, które zgłoszą się do nas z nowymi pomysłami na ciekawe inicjatywy.

Szerzej o motywacjach stojących za Fundacją piszemy w osobnym artykule.

Jak wspierać Fundację?

Od początku swojego istnienia serwis Poltergeist stara się łączyć najwyższe standardy dziennikarskie ze społecznym zaangażowaniem składu redakcyjnego. Większość z nas pracuje, w branżach mniej lub bardziej związanych z kulturą, a Poltera tworzymy "po godzinach", aby dzielić się z czytelnikami nasza pasją do fantastyki.

Chcielibyśmy jednak robić więcej – zarówno na łamach Poltera, jak i w innych obszarach działalności Fundacji. Planujemy między innymi położenie większego nacisku na pogłębione artykuły publicystyczne – felietony, analizy, wywiady, relacje z konwentów i konferencji. Takie publikacje wymagają jednak znacznie więcej czasu na przygotowanie i realizację. Żeby móc ten czas poświęcić i przyciągnąć do współpracy nowe osoby, potrzebujemy Waszego wsparcia. Powołanie Fundacji pozwala nam przyjmować na ten cel nieopodatkowane darowizny.

Przygotowaliśmy specjalną stronę, na której można zarówno zadeklarować stałe miesięczne wpłaty, jak i przekazać jednorazową darowiznę. Na osoby, które regularnie będą nas wspierać, czekają nagrody:

  • równowartość kwoty darowizny w Sztonach
  • wyłączenie wszystkich reklam w serwisie
  • zgłaszanie propozycji artykułu (np. omówienie serii, systemu RPG, autora; recenzja niszowej gry czy wybranego serialu) i głosowanie nad propozycjami
  • udział w comiesięcznych konkursach z nagrodami.

Więcej o różnych metodach wspierania Fundacji i naszych planach piszemy w osobnym artykule.

Moduł Wspieram Poltera

W związku ze zmianą wydawcy serwisu zaktualizowaliśmy Regulamin i Politykę Prywatności – dotyczy to przede wszystkim zmiany administratora danych osobowych, którym jest teraz Fundacja Poltergeist.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Czekamy również na Wasze uwagi i propozycje: co jeszcze chcielibyście zobaczyć na Polterze? Jakie macie pomysły na działania Fundacji? Czy chcielibyście coś zmienić w progach wsparcia i związanych z nimi nagrodach? Piszcie w komentarzach i na adres fundacja(at)polter.pl.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Tagi: Fundacja Poltergeist | Poltergeist


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

Exar
   
Ocena:
+1
Gratulacje!!

Teraz tylko realizować plan 0: zwiększenie liczby czytelników.
17-07-2020 20:38
Kaworu92
   
Ocena:
0

Oh, jak rozumiem będą dofinansowania z ministerstwa kultury? ;-) Fajno, na Poltera wchodzi ciut mało ludzi, troszkę się bałem, ze ż czasem trzeba go będzie zamknąć, w końcu trzeba jakoś serwery opłacić... jak rozumiem teraz niebezpieczeństwo jest zażegnane? ;-)

17-07-2020 20:47
gower
   
Ocena:
0

@Exar
Dzięki!

To trochę sprzężenie zwrotne:) Wierzymy, że więcej czytelników się pojawi, gdy będziemy mieli więcej unikalnych ciekawych treści. A żeby na tworzenie Poltera poświęcać jeszcze więcej czasu, potrzebujemy ludzi i środków, więc zachęcamy do wspierania Fundacji!

17-07-2020 20:50
gower
   
Ocena:
0

@Kaworu92
Do jakichkolwiek dofinansowań bardzo daleko – konkursy ministerialne i inne publiczne granty to bardzo ciężka rywalizacja, w której dużo starsze i bardziej doświadczone od nas media różnie sobie radzą.

Paradoksalnie koszty teraz są większe niż przed założeniem Fundacji (bo dochodzi np. wymóg prowadzenia pełnej księgowości). Dlatego tym bardziej liczymy na darowizny:)

17-07-2020 20:52
Kamulec
   
Ocena:
+3

Podziękowania dla Drakera za te wszystkie lata brania tego na swoje barki, podziękowania dla Drakera i gowera za zajęcie się procesem rejestracji.

17-07-2020 20:57
Kaworu92
   
Ocena:
0

Aha, dzięki gowerze za wyjaśnienie ;-) Ale myślę, że darowizny będą, odkąd "ucięto" Polter plus nie było jak wspierać finansowo Poltera, mam więc nadzieję, że wszystko się Wam zwróci ;-)

17-07-2020 21:53

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.