» O Fundacji » 1,5% podatku dla Poltera

1,5% podatku dla Poltera


wersja do druku

Wspieraj PIT-em

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

1,5% podatku dla Poltera
Początki serwisu Poltergeist sięgają roku 2000, jednak trzy lata temu dokonaliśmy gruntownej zmiany – 26 marca 2020 roku powołaliśmy Fundację Poltergeist, której głównym zadaniem statutowym jest wydawanie Poltera. W tym roku możesz jej pomóc w kilka sekund, przekazując część swojego podatku.

Fundacja utrzymuje się w dużej części dzięki darowiznom. W 2022 roku otrzymaliśmy ich 2 165,47 zł. O tym, jak można je przekazać, oraz o programie nagród dla stałych wspierających, przeczytacie tutaj. W tym artykule chcielibyśmy jednak przedstawić pokrótce, na co wydajemy pozyskane środki, oraz zachęcić do nowej formy wsparcia naszej działalności – poprzez przekazanie 1,5% podatku dochodowego.

PIT z Polterem

1,5% (do zeszłego roku – 1%) to część podatku, którą każdy z nas może przeznaczyć na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP) przy wypełnianiu PIT-u. Fundacja Poltergeist nie ma jeszcze statusu OPP, dlatego zdecydowaliśmy się nawiązać współpracę z Fundacją FaniMani, wspierającą działanie organizacji pozarządowych i uprawnioną do otrzymywania środków z 1,5%. Wystarczy w odpowiedniej rubryce PIT-u podać jej numer KRS (0000507234), a w polu "Cel szczegółowy" wpisać 24543, czyli unikalny identyfikator Fundacji Poltergeist, żeby przekazane środki trafiły do nas. Więcej o działalności FaniMani napisaliśmy tutaj.

Jeśli korzystasz z udostępnionej przez Ministerstwo Finansów usługi Twój e-PIT, sekcję OPP znajdziesz na głównym ekranie deklaracji. Po kliknięciu "Wybierz organizację", wybierz z listy element Fundacja FaniMani, a następnie wprowadź cel szczegółowy: 24543. Usługa ta jest dostępna od 15 lutego pod adresem epit.podatki.gov.pl.

Jeśli wypełniasz tradycyjną deklarację podatkową na formularzu, odpowiednie wartości należy wpisać:

  • w sekcji K i L dla deklaracji PIT-37
  • w sekcji S i T dla deklaracji PIT-36 oraz PIT-28
  • w sekcji P i Q dla deklaracji PIT-36L

W razie jakichkolwiek problemów ze wskazaniem organizacji, napisz do nas na fundacja(at)polter.pl – chętnie pomożemy.

Na co wydajemy pieniądze

Co roku w dziale Dokumenty publikujemy sprawozdanie finansowe Fundacji oraz szczegółową strukturę przychodów i kosztów w dołączonej do niego "Informacji dodatkowej". Sprawozdanie za 2022 rok jest jeszcze przygotowywane, dlatego poniżej prezentujemy skróconą wersję naszych wydatków, skupiając się na kosztach, które mają realne odzwierciedlenie w przelewach wychodzących z rachunku Fundacji.

W pełnym sprawozdaniu znajdują się również wartości odpowiadające umowom barterowym czy otrzymanym bezpłatnie egzemplarzom recenzenckim i patronackim. Także tam zamieściliśmy informacje o przychodach i kosztach działalności gospodarczej (emisji reklam).

 

Rodzaj kosztu Kwota
Infrastruktura Poltera 431,17 zł
Konkursy publicystyczne 2 800,00 zł
Wynagrodzenia 2000,00 zł
Reklama 111,70 zł
Oprogramowanie księgowe 1007,75 zł
Opłaty i prowizje 89,79 zł
Przesyłki 6,50 zł
Podpis kwalifikowany 598,00 zł

Infrastruktura

Co roku musimy opłacać abonament związany z utrzymaniem domeny polter.pl oraz hostingu, na którym działają strona, forum i baza danych, a także przechowywane są wszystkie ilustracje i inne pliki.

Konkursy publicystyczne, wynagrodzenia

Pod koniec 2020 roku rozpoczęliśmy program Publicystyka+,  w ramach którego nagradzamy artykuły inne niż recenzje: analizy, wywiady, pomysły na przygody, teksty przekrojowe. Dzięki temu możemy wprowadzać większą różnorodność w nasze publikacje i oferować czytelnikom teksty, których nie znajdą nigdzie indziej. W ubiegłym roku były to między innymi Kilka słów o retellingach, Dragon, Dungeon i listy mailingowe czy Poradnik: Zarządzanie dużą liczbą Bohaterów Niezależnych.

Udało nam się tym samym zrealizować coś, co przez lata było marzeniem: wynagrodzić finansowo autorów przynajmniej części polterowych tekstów. Były to zarówno osoby od lat wchodzące w skład redakcji, jak i zupełnie nowe, dla których nagrodzone artykuły były debiutami na naszych łamach.

Kolejnym krokiem w podobnym kierunku były drobne nagrody wypłacone koordynatorom najaktywniejszych działów Poltera, którzy codziennie podejmują żmudny i często niewdzięczny wysiłek zarządzania zespołem, dbania o regularność newsów, kontaktu z wydawcami czy pilnowania harmonogramu publikacji.

Reklama

W 2022 roku testowo promowaliśmy kilka naszych postów na platformach społecznościowych. W miarę możliwości będziemy kontynuowali te próby, żeby zbadać ich skuteczność w przyciąganiu nowych czytelników.

Nowe wyzwania

Założenie Fundacji przyniosło nam wiele korzyści. Jedną z nich jest czytelne wyodrębnienie przychodów i kosztów związanych z wydawaniem Poltera i pełna transparencja w tym zakresie.

Z drugiej strony pojawiło się dużo nowych obowiązków, szczególnie księgowo-sprawozdawczych, które doszły do tego, czym na Polterze chcielibyśmy się zajmować, czyli tworzeniem ciekawych tekstów dla czytelników. A przecież i to każdy z członków redakcji robi po godzinach, w wolnym czasie. Sprawami księgowymi Fundacji zajmuję się sam, z prostego powodu – koszt profesjonalnej księgowości pochłonąłby całe nasze przychody.

Dlatego tym bardziej liczymy na Wasze wsparcie – powierzenie części obowiązków profesjonalistom i przyciągnięcie nowych współpracowników pozwoliłoby nam skupić się na najważniejszym: znajdowaniu ciekawych informacji, recenzowaniu nowości, ambitnej publicystyce. W skrócie: tworzeniu miejsca, które będzie domem polskich miłośników fantastyki.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

Jak wspierać Fundację?
Grosza daj Polterowi
Dlaczego Fundacja?
Nowy rozdział historii Poltera
Polterświęta 2022
Podarujmy sobie radość
Polterświęta 2021
Święta w rytmie fantastyki
Polterświęta 2020
Fantastycznie zjednoczeni
Polterświęta 2019
Bądźmy fantastyczni razem

Komentarze


Exar
   
Ocena:
+2
Fajny tekst, mam nadzieję, że uda się zrealizować te marzenia i nakręcić więcej czytelników, autorów i komentatorów.
15-02-2023 05:49
Aesthevizzt
   
Ocena:
+1

Idealny Timing - od dziś można wysyłać PITy (w teorii, bo w praktyce strona wiesza się).

15-02-2023 20:50
Exar
   
Ocena:
0
Ooo, a wiadomo jak je rozliczać?

@Gower: będziesz wysyłał podsumowania darowizn czy pytać indywidualnie?
15-02-2023 22:00
Aesthevizzt
   
Ocena:
0

Teoretycznie wszystko rozlicza strona, w praktyce pewnie zaczną się schody jak będziesz mieć ulgi. W każdym razie nie udało i się jeszcze zalogować  ;)

15-02-2023 22:04
gower
   
Ocena:
+1

@Exar
Powinieneś dostać już dawno temu, sprawdź maila proszę. Wysyłałem 3 lutego.

@Aesthevizzt
Już chyba wszystko powinno działać. Wiem, że wieszała się w nocy, ale sam dzisiaj rano złożyłem PIT i wszystkie przeszło sprawnie.

16-02-2023 01:39
Erivan
   
Ocena:
+4

Wczoraj składałem około południa i stronka śmigała jak złoto. Ulgi też można w miarę prosto dodać. Procencik oczywiście przekazany na Polterka:)

16-02-2023 07:48
Umbra
   
Ocena:
+3

Oho, dwadzieścia lat temu jak się pierwszy raz rejestrowałem to było tylko marzenie 'pokojowe' każdego miłośnika fantastyki, powodzenia moi mili.

16-02-2023 22:25

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.