» O Fundacji » 1,5% podatku dla Poltera

1,5% podatku dla Poltera


wersja do druku

Wspieraj PIT-em

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

1,5% podatku dla Poltera
Początki serwisu Poltergeist sięgają roku 2000, jednak trzy lata temu dokonaliśmy gruntownej zmiany – 26 marca 2020 roku powołaliśmy Fundację Poltergeist, której głównym zadaniem statutowym jest wydawanie Poltera. W tym roku możesz jej pomóc w kilka sekund, przekazując część swojego podatku.

Fundacja utrzymuje się w dużej części dzięki darowiznom. W 2022 roku otrzymaliśmy ich 2 165,47 zł. O tym, jak można je przekazać, oraz o programie nagród dla stałych wspierających, przeczytacie tutaj. W tym artykule chcielibyśmy jednak przedstawić pokrótce, na co wydajemy pozyskane środki, oraz zachęcić do nowej formy wsparcia naszej działalności – poprzez przekazanie 1,5% podatku dochodowego.

PIT z Polterem

1,5% (do zeszłego roku – 1%) to część podatku, którą każdy z nas może przeznaczyć na wybraną organizację pożytku publicznego (OPP) przy wypełnianiu PIT-u. Fundacja Poltergeist nie ma jeszcze statusu OPP, dlatego zdecydowaliśmy się nawiązać współpracę z Fundacją FaniMani, wspierającą działanie organizacji pozarządowych i uprawnioną do otrzymywania środków z 1,5%. Wystarczy w odpowiedniej rubryce PIT-u podać jej numer KRS (0000507234), a w polu "Cel szczegółowy" wpisać 24543, czyli unikalny identyfikator Fundacji Poltergeist, żeby przekazane środki trafiły do nas. Więcej o działalności FaniMani napisaliśmy tutaj.

Jeśli korzystasz z udostępnionej przez Ministerstwo Finansów usługi Twój e-PIT, sekcję OPP znajdziesz na głównym ekranie deklaracji. Po kliknięciu "Wybierz organizację", wybierz z listy element Fundacja FaniMani, a następnie wprowadź cel szczegółowy: 24543. Usługa ta jest dostępna od 15 lutego pod adresem epit.podatki.gov.pl.

Jeśli wypełniasz tradycyjną deklarację podatkową na formularzu, odpowiednie wartości należy wpisać:

  • w sekcji K i L dla deklaracji PIT-37
  • w sekcji S i T dla deklaracji PIT-36 oraz PIT-28
  • w sekcji P i Q dla deklaracji PIT-36L

W razie jakichkolwiek problemów ze wskazaniem organizacji, napisz do nas na fundacja(at)polter.pl – chętnie pomożemy.

Na co wydajemy pieniądze

Co roku w dziale Dokumenty publikujemy sprawozdanie finansowe Fundacji oraz szczegółową strukturę przychodów i kosztów w dołączonej do niego "Informacji dodatkowej". Sprawozdanie za 2022 rok jest jeszcze przygotowywane, dlatego poniżej prezentujemy skróconą wersję naszych wydatków, skupiając się na kosztach, które mają realne odzwierciedlenie w przelewach wychodzących z rachunku Fundacji.

W pełnym sprawozdaniu znajdują się również wartości odpowiadające umowom barterowym czy otrzymanym bezpłatnie egzemplarzom recenzenckim i patronackim. Także tam zamieściliśmy informacje o przychodach i kosztach działalności gospodarczej (emisji reklam).

 

Rodzaj kosztu Kwota
Infrastruktura Poltera 431,17 zł
Konkursy publicystyczne 2 800,00 zł
Wynagrodzenia 2000,00 zł
Reklama 111,70 zł
Oprogramowanie księgowe 1007,75 zł
Opłaty i prowizje 89,79 zł
Przesyłki 6,50 zł
Podpis kwalifikowany 598,00 zł

Infrastruktura

Co roku musimy opłacać abonament związany z utrzymaniem domeny polter.pl oraz hostingu, na którym działają strona, forum i baza danych, a także przechowywane są wszystkie ilustracje i inne pliki.

Konkursy publicystyczne, wynagrodzenia

Pod koniec 2020 roku rozpoczęliśmy program Publicystyka+,  w ramach którego nagradzamy artykuły inne niż recenzje: analizy, wywiady, pomysły na przygody, teksty przekrojowe. Dzięki temu możemy wprowadzać większą różnorodność w nasze publikacje i oferować czytelnikom teksty, których nie znajdą nigdzie indziej. W ubiegłym roku były to między innymi Kilka słów o retellingach, Dragon, Dungeon i listy mailingowe czy Poradnik: Zarządzanie dużą liczbą Bohaterów Niezależnych.

Udało nam się tym samym zrealizować coś, co przez lata było marzeniem: wynagrodzić finansowo autorów przynajmniej części polterowych tekstów. Były to zarówno osoby od lat wchodzące w skład redakcji, jak i zupełnie nowe, dla których nagrodzone artykuły były debiutami na naszych łamach.

Kolejnym krokiem w podobnym kierunku były drobne nagrody wypłacone koordynatorom najaktywniejszych działów Poltera, którzy codziennie podejmują żmudny i często niewdzięczny wysiłek zarządzania zespołem, dbania o regularność newsów, kontaktu z wydawcami czy pilnowania harmonogramu publikacji.

Reklama

W 2022 roku testowo promowaliśmy kilka naszych postów na platformach społecznościowych. W miarę możliwości będziemy kontynuowali te próby, żeby zbadać ich skuteczność w przyciąganiu nowych czytelników.

Nowe wyzwania

Założenie Fundacji przyniosło nam wiele korzyści. Jedną z nich jest czytelne wyodrębnienie przychodów i kosztów związanych z wydawaniem Poltera i pełna transparencja w tym zakresie.

Z drugiej strony pojawiło się dużo nowych obowiązków, szczególnie księgowo-sprawozdawczych, które doszły do tego, czym na Polterze chcielibyśmy się zajmować, czyli tworzeniem ciekawych tekstów dla czytelników. A przecież i to każdy z członków redakcji robi po godzinach, w wolnym czasie. Sprawami księgowymi Fundacji zajmuję się sam, z prostego powodu – koszt profesjonalnej księgowości pochłonąłby całe nasze przychody.

Dlatego tym bardziej liczymy na Wasze wsparcie – powierzenie części obowiązków profesjonalistom i przyciągnięcie nowych współpracowników pozwoliłoby nam skupić się na najważniejszym: znajdowaniu ciekawych informacji, recenzowaniu nowości, ambitnej publicystyce. W skrócie: tworzeniu miejsca, które będzie domem polskich miłośników fantastyki.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

Jak wspierać Fundację?
Grosza daj Polterowi
Dlaczego Fundacja?
Nowy rozdział historii Poltera
Polterświęta 2023
Kryptonim: Grudniowe ciepło
Polterświęta 2022
Podarujmy sobie radość
Polterświęta 2021
Święta w rytmie fantastyki
Polterświęta 2020
Fantastycznie zjednoczeni

Komentarze


Exar
   
Ocena:
+2
Fajny tekst, mam nadzieję, że uda się zrealizować te marzenia i nakręcić więcej czytelników, autorów i komentatorów.
15-02-2023 05:49
Exar
   
Ocena:
0
Ooo, a wiadomo jak je rozliczać?

@Gower: będziesz wysyłał podsumowania darowizn czy pytać indywidualnie?
15-02-2023 22:00
gower
   
Ocena:
+1

@Exar
Powinieneś dostać już dawno temu, sprawdź maila proszę. Wysyłałem 3 lutego.

@Aesthevizzt
Już chyba wszystko powinno działać. Wiem, że wieszała się w nocy, ale sam dzisiaj rano złożyłem PIT i wszystkie przeszło sprawnie.

16-02-2023 01:39
Erivan
   
Ocena:
+4

Wczoraj składałem około południa i stronka śmigała jak złoto. Ulgi też można w miarę prosto dodać. Procencik oczywiście przekazany na Polterka:)

16-02-2023 07:48
Umbra
   
Ocena:
+3

Oho, dwadzieścia lat temu jak się pierwszy raz rejestrowałem to było tylko marzenie 'pokojowe' każdego miłośnika fantastyki, powodzenia moi mili.

16-02-2023 22:25

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.