» Recenzje » Widzieliśmy Westworld

Widzieliśmy Westworld


wersja do druku

Pokaz marionetek się skończył

Redakcja: Jan 'gower' Popieluch, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Widzieliśmy Westworld
Pierwszy sezon Westworld okazał się genialną historią, która mimo niesamowitego skomplikowania przyciągnęła przed ekrany miliony widzów. Czy więc po pierwszej serii twórcy są w stanie jeszcze czymś nas zaskoczyć?

Journey into Night – Pokaz marionetek się skończył, nadchodzimy po ciebie i innych twojego rodzaju. Witaj z powrotem w Westworld.

Tym tytułem witają nas twórcy w drugim sezonie, którego otwierający odcinek mogliśmy już okazję obejrzeć. Zatem więc wracamy do Westworld. Pierwszy sezon ukazał nam nowoczesny park rozrywki stylizowany na Dziki Zachód, gdzie żądni wrażeń goście o zasobnych portfelach mogą przeżyć niesamowite przygody. Wszystko dzięki tzw. hostom – androidom w ludzkiej skórze, z którymi goście mogą wchodzić w dowolne interakcje. Klienci skrupulatnie wykorzystują możliwości parku i mnogość dostępnych scenariuszy, nie tylko stając ramię w ramię z szeryfem w walce z bandytami i uwodząc niewiasty, ale i dokonując rozbojów, gwałcąc i zabijając niewinnych obywateli – oczywiście bez żadnych ograniczeń i konsekwencji, gdyż hosty w żaden sposób nie mogą ich skrzywdzić. Po wszystkim goście wracają do rzeczywistego świata, a hosty po załataniu dziur i przejściu kontroli – do swoich scenariuszy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Westworld drugiego sezonu to jednak kompletne odwrócenie powyższej wizji. Pierwszoplanową rolę w parku przejmują hosty, które uzyskawszy samoświadomość, brutalnie mszczą się na spotkanych po drodze gościach oraz pracownikach, którzy w obawie o własne życie odwdzięczają się tym samym.

W mgnieniu oka okazuje się, że to, co widzieliśmy do tej pory, było tylko pokazem marionetek, niewinnym preludium do właściwej akcji serialu, która rozpoczyna się właśnie teraz. Wszystkie poruszone w poprzednich odcinkach dylematy moralne i etyczne urzeczywistniają się, jako nieunikniona konsekwencja wydarzeń kończących pierwszą serię, kiedy to prezentacja nowej narracji "Journey into Night" faktycznie rozpoczyna podróż w ciemność – nie tylko dla ludzi, ale i dla hostów.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Początek drugiego sezonu to dokładna kontynuacja formy z pierwszego, w którym wartkość akcji nigdy nie stała na pierwszym miejscu. W trakcie ponad godzinnego seansu bez pośpiechu możemy zorientować się w aktualnej sytuacji, połączyć kropki z poprzednim sezonem oraz przyjrzeć się ewolucji każdego z bohaterów: Meave wytrwale szukającej córki z własnych wspomnień, Dolores, która z uroczej córki farmera staje się okrutną przywódczynią buntu maszyn, czy Człowieka w Czerni, który w końcu staje przed wyzwaniem, o jakim marzył.

Widzowie już na początku otrzymują jednak duży zastrzyk wiedzy o świecie, w którym dzieje się Westworld. Dowiadujemy się, że lokalizacją parku jest jedna z chińskich wysp, a Dziki Zachód jest zaledwie jednym z sześciu parków rozrywki korporacji Delos. Pierwszy odcinek ukazuje też prawdziwe pobudki właścicieli, którzy masowo kolekcjonują materiał genetyczny i behawioralny od przebywających w parku gości. W końcu też, dosłownie, mogliśmy zobaczyć, co hosty mają w głowie, a czym okazały się zminiaturyzowane komputery w okrągłej formie mającej przypominać ludzki mózg. No i wisienka na torcie dla wciąż wątpiących – sprawa imienia Człowieka w Czerni została oficjalnie rozstrzygnięta.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Twórcy nie rezygnują z tego, co tak pokochaliśmy w pierwszej serii, czyli tajemniczego klimat, niejednoznacznych, zagadkowych dialogów oraz całkowicie wymieszanych linii czasowych. Dzięki temu aż do zakończenia sezonu nic nie będzie takie, na jakie wygląda na pierwszy rzut oka. Zostajemy o tym zapewnieni już w ostatniej scenie pierwszego odcinka, która znów funduje nam ból głowy i sprawia, że z niecierpliwieniem będziemy wyczekiwać kolejnych odcinków.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
chcę obejrzeć
kolekcja
Tytuł: Westworld
Reżyseria: Richard J. Lewis, Vincenzo Natali, Lisa Joy, Craig Zobel
Scenariusz: Lisa Joy, Roberto Patino, Carly Wray, Jonathan Nolan, Ron Fitzgerald, Gina Atwater, Dan Dietz
Muzyka: Ramin Djawadi
Zdjęcia: Darran Tiernan, John Grillo
Obsada: Evan Rachel Wood, James Marsden, Thandie Newton, Jeffrey Wright, Ed Harris
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2018
Data premiery: 23 kwietnia 2018
Czas projekcji: 10 x 67 min.
Dystrybutor: HBOCzytaj również

Rozmowa o drugim sezonie Gry o tron
Jeszcze jeden rok z Martinem
Tańczący z wilkołakami
konferencja prasowa HBO i spotkanie z Joe Manganiello z Czystej krwi
Subiektywny przegląd ramówki HBO dla Polterowców i nie tylko
Maj w HBO
Subiektywny przegląd ramówki HBO dla Polterowców i nie tylko
Styczeń w HBO
Subiektywny przegląd ramówki HBO dla Polterowców i nie tylko

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.