» Teksty » Festiwale » Polskie Nagrody Filmowe ORŁY 2013 - relacja, podsumowanie

Polskie Nagrody Filmowe ORŁY 2013 - relacja, podsumowanie


wersja do druku

Tylko dla Orłów!

Redakcja: Kassildah, New_One
Ilustracje: Jarosław Niemczak, Polskie Nagrody Filmowe Orły

Polskie Nagrody Filmowe ORŁY 2013 - relacja, podsumowanie
Dwudziestego ósmego lutego 2013 roku w Pałacu Prymasowskim w Warszawie odbyła się piętnasta uroczysta gala wręczenia nominacji do polskich nagród filmowych Orły 2013. W tym roku nagrody przyznawane były aż w osiemnastu kategoriach! Organizatorzy wprowadzili bowiem nową kategorię – najlepszy polski dokument. Gala wręczenia nagród miała miejsce czwartego marca w Teatrze Narodowym w Warszawie. Komu Orzeł dodał skrzydeł, a kto miał twarde lądowanie? Zapraszam do lektury! Pomysłodawcą nagrody Orła jest Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej. Nagrody te można uznać za odpowiednik amerykańskich Oscarów czy brytyjskiej BAFTY. Co roku ceremonia odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdana Zdrojewskiego. To właśnie tych dwóch panów wręczało w czwartek nominacje najlepszym polskim aktorom, producentom, reżyserom oraz scenarzystom. Warto zaznaczyć, że najnowsza kategoria – najlepszy polski dokument – okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Miniony rok był historyczny na tej płaszczyźnie – nakręcono ponad czterdzieści produkcji dokumentalnych! W pierwszych słowach Bogdan Zdrojewski pogratulował piętnastej edycji Orłów oraz zaznaczył, jak bardzo istotne jest nagradzanie artystów. Polska kinematografia rozwija się w niezwykle szybkim tempie, a docenianie pracy wszystkich zaangażowanych w produkcję okazuje się ogromnie ważne. Warto także podkreślić, że wszyscy nominowani otrzymują zaproszenie do Europejskiej Akademii Filmowej. Jest więc o co grać!
Do tegorocznych Orłów kandydowało czterdzieści jeden polskich filmów (oraz ich twórcy), które w okresie od pierwszego stycznia do trzydziestego pierwszego grudnia 2012 roku były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach. Członkowie Polskiej Akademii Filmowej głosowali również na Najlepszy Film Europejski na ekranach polskich kin w 2012 roku. Nie wszyscy nominowani przybyli tego dnia do Pałacu Prymasowskiego. Niemniej na scenie mogliśmy zobaczyć takich artystów jak Maciej Stuhr, Michał Urbaniak czy Arkadiusz Jakubik. Oto nazwiska nominowanych do nagród Orły 2013, zaprezentowanych podczas spotkania:
  • Najlepszy Film Europejski: Artysta, nominacja powędrowała do rąk Sławomira Salomona.
  • Najlepszy montaż: Cezary Kowalczuk za film Mój Rower
  • Najlepszy dźwięk: Nikodem Wołk-Łaniewski za film Felix, Net i Nika, Michał Żarnecki za Piątą Porę Roku oraz Bartosz Putkiewicz za film Pokłosie
  • Najlepsza scenografia: Wojciech Żogała za film Mój Rower
  • Odkrycie roku: Bartek Konopka, reżyser filmu Lęk Wysokości oraz Michał Urbaniak, tym razem w roli aktora w filmie Mój Rower
  • Najlepsze zdjęcia: Piotr Sobociński za film Drogówka
  • Najlepsze Kostiumy: Agata Culak za film Jesteś Bogiem, Małgorzata Brazka za Pokłosie oraz Magdalena Rutkiewicz-Luterek za film Obława
  • Najlepsza drugoplanowa rola kobieca: Joanna Kulig za film Sponsoring
  • Najlepsza drugoplanowa rola męska: Arkadiusz Jakubik za film Drogówka oraz Maciej Stuhr za Obławę
  • Najlepsza muzyka: Mariusz Ostański za film Komeda, Komeda
  • Najlepszy scenariusz: Maciej Pisuk za film Jesteś Bogiem, Marcin Krzysztopowicz za Obławę oraz Roman Polański za film Rzeź (w jego imieniu nominację odbierał Andrzej Serdiukow)
  • Najlepsza główna rola kobieca: Weronika Rosati za film Obława
  • Najlepsza główna rola męska: Maciej Stuhr za film Pokłosie oraz Bartłomiej Topa za Drogówkę
  • Najlepszy film dokumentalny: nominację w najnowszej kategorii odebrali Jerzy Śladkowski za film Fabryka Wódki oraz Michał Marczuk za Fuck for Forest (w jego imieniu stawił się Mikołaj Pokromski)
  • Najlepsza reżyseria: Marcin Krzyształowicz za film Obława oraz Roman Polański za Rzeź (w jego imieniu nominację odbierał ponownie Andrzej Serdiukow)
  • Najlepszy film: Jerzy Kapuściński (producent filmu Jesteś Bogiem), Małgorzata Wiurczak (producentka Obławy) oraz Violetta Kamińska (producentka filmu Pokłosie)
Na koniec odczytano nazwisko pierwszego laureata nagrody Orzeł 2013 – nagroda za osiągnięcia życia powędrowała do Danuty Szaflarskiej, która odebrała ją czwartego marca w Teatrze Narodowym.
Rozmowa z Maciejem Stuhrem o nominacjiPośród zgiełku i tłumu fotoreporterów udało mi się przedostać do stojącego z boku Macieja Stuhra i zadać mu dosłownie kilka pytań odnośnie nominacji oraz pracy przy filmie Obława. Marysia 'merryadok' Piątkowska: Jak pan wspomina pracę na planie filmu Obława? Maciej Stuhr: Szczerze mówiąc ciężko. Doskwierająca zima w górach. Najbardziej wbiło mi się w pamięć bieganie po górach z Marcinem Dorocińskim [odtwórca roli Kaprala Wydry - przyp. red.]. Można powiedzieć, że był to wyczyn graniczący z wyzionięciem ducha. Poza tym oryginalność losów bohaterów. Była to łamigłówka, którą chciało się rozwiązywać z olbrzymią przyjemnością. Cała czwórka głównych aktorów została doceniona nominacjami Akademii Filmowej. M.P.: Jak pan ocenia współpracę z reżyserem Krzyształowiczem? M.S.: Muszę przyznać, że była to bardzo spokojna współpraca, ale trzeba przyznać, że jest to reżyser wymagający. Odrzucał najprostsze rozwiązania, dzięki czemu wydobył z aktorów to co zachwyciło publiczność. M.P.: Czy film Obława był dla pana, jako aktora, pewnego rodzaju wyzwaniem? M.S.: Rola w Obławie była spełnieniem marzeń. Wreszcie zagrałem kogoś innego niż sympatycznego chłopaka. Spodziewam się, że obsadzenie mnie w roli "tego złego" mogło być lekkim ryzykiem, ale czekałem na to od lat. Myślę, że mój wachlarz możliwości wreszcie został w pełni wykorzystany. M.P.: Dwie nominacje do nagrody Orły 2013 to naprawdę świetny wynik. Czy jest to dla pana dużym zaskoczeniem? M.S.: Oczywiście! Nie przypuszczałem w najśmielszych marzeniach i w poniedziałek na pewno będę czekał na wyniki w ogromnych nerwach. M.P.: Bardzo dziękuję za wywiad i trzymam kciuki za pana w poniedziałek.
Piętnasta ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2013 odbyła się czwartego marca w Teatrze Narodowym w Warszawie. Najwięcej statuetek otrzymał w tym roku film Obława – aż cztery nagrody [w tym dla Macieja Stuhra za najlepszą rolę męską, więc być może trzymanie kciuków pomogło – dop. red.]. Na drugim miejscu uplasowały się filmy Pokłosie, Jesteś Bogiem oraz Drogówka – po dwa Orły. Oto pełna lista laureatów nagród Orły 2013:
  • Najlepsza Reżyseria: Roman Polański za film Rzeź
  • Najlepszy Scenariusz: Wojciech Smarzowski za film Drogówka
  • Najlepsza Główna Rola Kobieca: Agnieszka Grochowska za film Bez wstydu
  • Najlepsza Główna Rola Męska: Maciej Stuhr za film Pokłosie
  • Najlepsza Drugoplanowa Rola Kobieca: Joanna Kulig za film Sponsoring
  • Najlepsza Drugoplanowa Rola Męska: Arkadiusz Jakubik za film Drogówka
  • Najlepsze Zdjęcia: Arkadiusz Tomiak za film Obława
  • Nagroda Publiczności: Leszek Dawid za film Jesteś Bogiem
  • Najlepsza Scenografia: Allan Starski za film Pokłosie
  • Najlepsze Kostiumy: Magdalena Rutkiewicz-Luterek za film [/t]Obława[/t]
  • Najlepsza muzyka: Krzysztof Komeda, Mariusz Ostański za film Komeda, Komeda...
  • Najlepszy Dźwięk: Barbara Domaradzka, Piotr Domaradzki za film Obława
  • Najlepszy Montaż: Jarosław Kamiński za film Jesteś Bogiem
  • Odkrycie Roku: Michał Urbaniak za film Mój rower
  • Nagroda za Osiągnięcia Życia: Danuta Szaflarska
  • Najlepszy Film Europejski: Miłość, reżyseria Michael Haneke
  • Najlepszy Film Dokumentalny: Wirtualna wojna, reżyseria Jacek Bławut
Galę w Teatrze Narodowym poprowadził Arkadiusz Janiczek. Pośród nominowanych oraz laureatów mogliśmy zobaczyć takie sławy polskiego kina, jak: Robert Więckiewicz, Janusz Gajos, Marcin Dorociński czy Agata Buzek. Polskie Nagrody Filmowe Orły organizowane są przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły TVP 2, Stopklatka.pl, Polskie Radio Trójka, gazeta.pl oraz Twój Styl.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę



Czytaj również

Rzeź
Jedno mieszkanie, cztery osoby, jeden problem
- recenzja
Lissi na lodzie
Królowi co królewskie
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.