Pamięć zwana imperium
» Pitch Black

Pitch Black

Dodał: Piotr 'Nasstar' M.

Pitch Black
7.24
Ocena użytkowników
Średnia z 31 głosów
-
Twoja ocena
Reżyseria: David Twohy
Scenariusz: David Twohy
Muzyka: Graeme Revell
Zdjęcia: David Eggby
Obsada: Radha Mitchell, Vin Diesel, Cole Hauser

%DANE%
Akcja filmu PITCH BLACK rozpoczyna się kiedy uszkodzony statek kosmiczny, na którego pokładzie leci niebezpieczny skazaniec traci kontrolę i musi lądować na nieznanej planecie. Załoga zostaje zmuszona do odpierania ataków szaleńca oraz walki o życie w pobawionym śladów życia oraz słońca świecie. Kiedy blaknące słońce pozostawia planetę w całkowitych ciemnościach i rozpoczyna się prawdziwa walka.

W thrillerze science fiction wyprodukowanym przez Intrepid Pictures Pty Ltd dla Interscope Communications występują Radha Mitchell, Vin Diesel i Cole Hauser.

Carolyn Fry (RADHA MITCHELL) jest pilotem statku kosmicznego. Wśród jego pasażerów znajduje się przystojny gliniarz Johns (COLE HAUSER), który przewozi groźnego przestępcę Riddicka (VIN DIESEL). Oczy Riddicka zostały przystosowane do życia na planecie pogrążonej w mroku dlatego jest on prawie niewidomy w jasnym świetle dnia.

Kiedy urządzenie na statku zaczynają szwankować, Carolyn zostaje zmuszona do skierowania statku na niezamieszkaną nieznaną planetę. Podczas lądowania dochodzi do katastrofy i Carolyn okazuje się być jedynym pozostałym przy życiu członkiem załogi. Johns i Riddick przebywający w stosunkowo bezpiecznym przedziale dla pasażerów wychodzą z wypadku cało. Te trzy postaci tworzą niezwykły sojusz w walce o przetrwanie. Muszą zadbać o życie pozostałych pasażerów - czterech Muzułmanów z Imamem (KEITH DAVID) na czele, trójki młodych pielgrzymów (LES CHANTERY, Sam Raimi SARI i FIRASS DIRANI), młodą uciekinierkę Jack (RHIANA GRIFFITH), małżeństwa geologów Zeke (JOHN MOORE) i Shazzy (CLAUDIA BLACK) oraz egoistycznego handlarza antykami Parisa (LEWIS FITZ-GERALD).

Na planecie pogrążonej w poświacie zachodzącego słońca rozbitkowie znajdują niezidentyfikowane kości, ale żadnych innych śladów życia. Po jakimś czasie odnajdują opuszczone zabudowania. Kimkolwiek byli ich mieszkańcy uciekli w popłochu. Ale dlaczego?

Kopiąc grób dla martwych członków załogi Zeke odkrywa tunel pełen kości. Zaintrygowany dziwnym odgłosem dochodzącym z wewnątrz mężczyzna wchodzi do tunelu. Słychać jego krzyk, Carolyne podąża na ratunek lecz wszystko co widzi to szczątki Zeke'a. Kobieta szybko ucieka z tunelu czując, że coś za nią podąża.

Carolyne Fry i Riddick zdają sobie sprawę, że planeta jest z rodzaju tych, które pogrążają się w całkowitych ciemnościach co 22 lata. Ostatnim razem, kiedy taka sytuacja miała miejsce ludzie z odnalezionego obozu zostali przez kogoś albo przez... coś zabici. A ponieważ słońce właśnie teraz zachodzi Riddick ostrzega Fry, że powinna zdecydować komu może zaufać.

Okazuje się ponadto, że Johns jest łowcą nagród. Chociaż obiecał Riddickowi wolność nie ma zamiaru dotrzymać słowa. Fry nie może ufać żadnemu z nich. Kiedy jednak na wrogiej planecie zaczyna zapadać zmrok, przerażenie jednoczy wszystkich rozbitków. Cokolwiek czai się w ciemnościach jest tam już od bardzo długiego czasu niecierpliwie czekając na zmrok, który ogarnie planetę.

Kiedy zapada noc grupa rozbitków z przerażeniem obserwuje jak z podziemnych kryjówek wydostają się na zewnątrz stwory, które przespały pod ziemią ponad dwadzieścia lat. Cała planeta rozbrzmiewa dźwiękiem, który poprzedził śmierć Zeke'a. Stwory dzięki echo lokacji (przy pomocy dźwięków przypominających stukot) precyzyjnie poruszają się w ciemnościach.

Fry i reszta rozbitków zwracają się po pomoc do Riddicka - jego oczy widzące w ciemnościach mogą okazać się wybawieniem. Johns ostrzega Fry, że Riddick może poprowadzić ich na pewną śmierć nie zaś do odkrytych w opuszczonym obozowisku pojazdów kosmicznych. Po pewnym czasie Fry, Riddick i Johns odkrywają, że drapieżcy unikają światła. Niestety zapas świec powoli się kończy. Czy komukolwiek z nich uda się zatem opuścić planetę żywym? Może to okazać się bardzo trudne tym bardziej, że nasilają się niesnaski wśród pozostałych przy życiu rozbitków.

Komentarze

string(15) ""

kaleto
   
Ocena:
0
świetny film, cała trylogia jest niesamowita(wg mnie) zresztą uwielbiam Vin Diesela :)
15-11-2009 11:25

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.