» Wieści » Peter Mayhew nie żyje

Peter Mayhew nie żyje

03-05-2019 02:31 | Jan 'gower' Popieluch

Peter Mayhew nie żyje

30 kwietnia w wieku 74 lat zmarł Peter Mayhew. Amerykański aktor wcielał się w Chewbaccę we wszystkich filmach oryginalnej trylogii Gwiezdnych wojen, a także w Zemście Sithów i Przebudzeniu Mocy.

Rodzina aktora przekazała informację o jego śmierci w piątek po północy polskiego czasu. Przyczyna zgonu nie została ujawniona. W dołączonym do informacji liście rodzina pisze:

Peter był człowiekiem za maską Chewbacki w oryginalnej trylogii Gwiezdnych wojen, w Epizodzie 3 i w Nowej Trylogii. Dzięki swojej walce wstał z wózka inwalidzkiego, by jeszcze raz wcielić się Chewbaccę w Przebudzeniu Mocy. Był również konsultantem Ostatnich Jedi z zadaniem wyszkolenia swojego następcy. Wkładał serce i duszę w rolę Chewbacki i było to widać w każdej klatce filmów – od koślawego biegu, jasnoniebieskich oczu i strzelania z kuszy z biodra, aż do każdego drobnego ruchu głowy i ust. Ale dla niego rodzina Gwiezdnych wojen była znacznie więcej niż tylko rolą w filmie.

Znajomości zawiązane na planie zamieniły się w przyjaciół i rodzinę, którą kochał przez kolejne dziesięciolecia. Gdy filmy trafiły na ekrany i stawały się coraz bardziej popularne, Peter wypatrywał okazji do osiągnięcia więcej w swojej roli z Gwiezdnych wojen. Przez ponad 30 lat wędrował po świecie, spotykając się z fanami i przyjaciółmi. Peter stworzył przyjaźnie na całe życie z innymi członkami obsady i fanami spotykanymi na konwentach, dotykając życia milionów ludzi. Zdając sobie z biegiem lat sprawę ze swojego wpływu, zaangażował się w działalność 501 Legionu, projektu Wounded Warrior, fundacji Make-A-Wish i innych organizacji non-profit.

W tym celu założył fundację Petera Mayhew, wspierającą różnorakie cele: od osób i rodzin w trudnej sytuacji, do żywności i zapatrzenia dla wenezuelskich dzieci podczas ich niedawnej drogi ku wolności. Nie tylko oferował fundusze, ale był osobiście zaangażowany w pomoc każdej osobie, rodzinie i sprawie.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Gdy stawał się coraz starszy, nie poddawał się i czuł się jak ryba w wodzie wśród fanów. Czerpał wielką siłę z energii jego rodziny, przyjaciół i fanów, których znał i kochał.

Pozostawił po sobie żonę Angie i troje dzieci. Jego łagodność, ofiarność i troska będą wciąż żyły w Fundacji Petera Mayhew, której stery przejmie teraz Angie, działająca jako jego głos.

Uroczystość pogrzebowa dla rodziny i przyjaciół odbędzie się 29 czerwca. Natomiast na początku grudnia w Los Angeles podczas Empire Con zorganizowane będzie pożegnanie dla fanów, w którym weźmie udział rodzina i wystawione będą prywatne zbiory i kolekcje Petera.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: BBC
Tagi: Peter Mayhew | Gwiezdne wojny | Star Wars


Czytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.