» Recenzje » Nice Guys. Równi goście

Nice Guys. Równi goście


wersja do druku

Śmiech i krew w latach siedemdziesiątych

Redakcja: Agata 'Bulehithien' Wiśniecka

Nice Guys. Równi goście
J.R.R. Tolkien zapewne przewróciłby się w grobie, gdyby usłyszał, że jego poruszające i tęskne Far Over the Misty Mountains Cold zamieniło się w filmie Shane’a Blacka w stygnące ciało aktorki porno o pseudonimie Misty Mountains.

Od tragicznego wypadku gwiazdy kina niskotekstylnego rozpoczyna się osadzona w latach siedemdziesiątych historia mówiąca o skłóconych rodzinach, chciwych biznesmenach i skorumpowanych politykach. Prywatny detektyw Holland March (Ryan Gosling) zostaje wciągnięty w tryby tej opowieści za sprawą ciotki Misty, przekonanej, że widziała siostrzenicę żywą kilka dni po medialnych doniesieniach o jej rzekomej śmierci. Trop wiedzie Hollanda do innej młodej dziewczyny, Amelii (Margaret Qualley), która z kolei zatrudnia innego detektywa, Jacksona Haely’ego (Russell Crowe), aby ten dał nauczkę śledzącemu ją od paru dni mężczyźnie. Tak zawiązuje się niecodzienna znajomość dwóch całkowicie różnych bohaterów.

Ryan Gosling wreszcie wcielił się w postać, która nie jest chodzącym ideałem, i to nowe oblicze prezentuje się wyjątkowo dobrze. Holland March po śmierci żony porzucił służbę w policji, a dni wypełnia mu topienie wyrzutów sumienia w alkoholu i wyciąganie ze zdesperowanych klientów kolejnych zaliczek. To wszystko sprawia, że najbardziej odpowiedzialną osobą w jego domu jest mała Holly (wspaniała kreacja 14-letniej Angourie Rice). Zupełnie innym człowiekiem jest Jackson Haely – chociaż utrzymuje się on ze świadczenia usług profesjonalnego obijania twarzy kastetem, kieruje się w życiu specyficznym honorem, moralnością i lojalnością względem klientów. Obaj bohaterowie tworzą barwny, iskrzący i uzupełniający się wzajemnie duet, którego śledzenie jest czystą przyjemnością. Bardzo dobrze wypadły również postacie drugoplanowe: bezkompromisowa działaczka ekologiczna biorąca udział w propagującym słuszną ideę filmie porn... artystycznym czy para bezwzględnych, acz niezbyt doświadczonych, morderców podążających tropem tytułowych detektywów.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Autorami scenariusza są debiutujący w tej roli Anthony Bagarozzi oraz będący również reżyserem Shane Black. Tego drugiego znamy między innymi ze scenariuszy do Kiss Kiss Bang Bang, serii Zabójcza broń czy trzeciego Iron Mana. Warto zwrócić uwagę na czas i miejsce akcji. Czterdzieści lat temu nic nie zapowiadało, że przeżywające rozkwit Detroit może stanąć na skraju bankructwa. Widzimy więc zadymione puby, organizowane z rozmachem przyjęcia i pełne ulice w mieście, które dzisiaj ma dwukrotnie mniej mieszkańców niż wtedy.

Chociaż Równych gości warto zobaczyć dla samej fabuły, to ten film jest przede wszystkim niesamowicie zabawny. Humor słowny i sytuacyjny zbliża się nieraz do granicy dobrego smaku, ale jej nie przekracza. Świetnie udały się zwłaszcza delikatnie wplecione nawiązania do współczesnych wydarzeń. Podczas seansu wielokrotnie nie można powstrzymać śmiechu, a równocześnie całość nie jest banalna ani cukierkowa. Scenariusz potrafi błyskawicznie sprowadzić na ziemię – tuż po scenie komicznej może bowiem nastąpić bolesne przypomnienie o konsekwencjach dokonanych przez bohaterów wyborów. Mimo dominującego zabawnego charakteru odpowiedzialny za zdjęcia Philippe Rousselot nie unika również pokazywania wprost śmierci i krwawych scen przemocy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Nice Guys nie jest filmem wybitnym i wcale do tego miana nie aspiruje. W segmencie produkcji rozrywkowych zasługuje jednak na zdecydowane wyróżnienie, bo dostarcza to, co powinien – dwie godziny świetnej rozrywki. Szalony humor połączony z dojrzałym i poważnym podejściem do śmierci czy relacji między dzieckiem i rodzicem czynią z duetu Gosling-Crowe idealnych towarzyszy na końcówkę maja.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
9.0
Ocena recenzenta
9
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
chcę obejrzeć
kolekcja
Tytuł: Równi goście (Nice Guys)
Reżyseria: Shane Black
Scenariusz: Shane Black, Anthony Bagarozzi
Muzyka: David Buckley, John Ottman
Zdjęcia: Philippe Rousselot
Obsada: Ryan Gosling, Russel Crowe, Kim Basinger, Margaret Qualley, Angourie Rice
Kraj produkcji: Wielka Brytania, USA
Rok produkcji: 2016
Data premiery: 20 maja 2016
Czas projekcji: 1 godz. 54 min.
Dystrybutor: Monolith Films

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.