» Lobster

Lobster

Dodał: Wojtek19

Lobster
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
chcę obejrzeć
kolekcja
Tytuł: Homar (The Lobster)
Reżyseria: Yorgos Lanthimos
Scenariusz: Efthymis Filippou, Yorgos Lanthimos
Zdjęcia: Thimios Bakatakis
Obsada: Colin Farrell, Rachel Weisz, Jessica Barden, Léa Seydoux,
Kraj produkcji: Francja, Grecja, Holandia, Irlandia, Wielka Brytania
Rok produkcji: 2015
Data premiery: 26 lutego 2016
Czas projekcji: 1 godz. 58 min.
Dystrybutor: United International Pictures

W świecie niedalekiej przyszłości nikomu nie wolno być samemu. Samotność rodzi niepotrzebny zgiełk. Zgodnie z zaleceniem władz miasta (The City), samotni trafiają do Hotelu. Miejsca, w którym spotkają innych samotnych. To tu w ciągu 45 dni powinni znaleźć partnera. Jeśli nie uda im się odszukać miłości, pod postacią zwierząt trafią do Lasu. Tam sami będą musieli walczyć o przetrwanie. 

Wyjątkowe, oniryczne, egzystencjalne kino.

Film nominowanego do Oscara (Kieł) greckiego reżysera Yorgosa Lanthimosa został wyróżniony prestiżową nagrodą jury na tegorocznym festiwalu filmowym w Cannes.

Czy wiesz że?

  • Za reżyserię anglojęzycznego filmu The Lobster odpowiada Yorgos Lanthimos, któremu sławę przyniósł obraz Kieł, nagrodzony główną nagrodą Le Prix Un Certain Regard w Cannes, nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Również kolejny film Lanthimosa, Alpy, spotkał się ze znakomitym przyjęciem krytyków, przyniósł mu m.in. nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (najlepszy scenariusz). Nad scenariuszem do The Lobster Lanthimos pracował ze swym wieloletnim współpracownikiem, Efthimisem Filippou. Zdjęcia do filmu powstały w Irlandii.
  • Scenariusz powstał na podstawie wieloletnich obserwacji i dyskusji nad kondycją dzisiejszego człowieka, Filippou i Lanthimos (scenarzyści) rozważali nad życiem, ludźmi, ich wzajemnymi relacjami i zachowaniami – społecznymi i indywidualnymi.

Yorgos Lanthimos:

Pomysł na ten film wziął się z dyskusji nad niepowstrzymaną potrzebą dzisiejszego człowieka do bycia z kimś, bycia w związku. Ale nie tylko, ważne jest tu także spojrzenie społeczeństwa na ludzi, którym nie udaje się zbudować związku i są samotni. Jest to postrzegane jako błąd, ułomność. Ale to także film o strachu przed byciem samotnym.

Colin Farrell:

Już na początku rozmów z Yorgosem ustaliliśmy, że historia, która dzieje się na drugim planie, jest mniej istotna. Ona po prostu nie bardzo interesuje Davida (postać grana przez Farrella). To wyzwanie dla aktora, ponieważ na ekranie musi przedstawić kogoś kompletnego, świadomego siebie i sytuacji w jakiej się znalazł. To jedyna postać w filmie, która zabiera widza w trzy różne rzeczywistości: spotykamy go w Mieście (The City), mieszkamy z nim w Hotelu (The Hotel), śledzimy jego losy w Lesie (The Woods)

John C. Reilly:

Gdybym miał to porównać do jakiegoś innego filmu, sięgnąłbym do stylistyki Kubricka. Aktorzy w jego filmach grają bardzo naturalnie, nawet naturalistycznie, a akcja wydaje się widzowi dziwna.

Colin Farrell:

Tu naprawdę nie chodzi o uruchomienie procesów, jakimi do tej pory posługiwaliśmy się jako aktorzy. To raczej instrukcja w rodzaju „Zrób tak mało, jak tylko się da”. Yorgosowi nie chodzi o nasz punkt widzenia, o nasze przemyślenia. Praca nad tym filmem była wielkim wyzwaniem i interesującym ćwiczeniem z zaufania – reżyserowi i jego wizji

  • Film nominowano do pięciu Europejskich Nagród Filmowych – w kategoriach: najlepszy europejski film, najlepszy europejski reżyser, najlepszy europejski scenariusz, najlepszy aktor (Colin Farrell), najlepsze kostiumy.

Źródło: Strona wydawcy

Tagi: Colin Farrell | Rachel Weisz | Yorgos Lanthimos | The Lobster


Czytaj również

Zabicie świętego jelenia
Proroctwo i dysonans poznawczy
- recenzja
Tajemnica Zielonego Królestwa
Epickość najwyższych lotów
- recenzja
Oz Wielki i Potężny
Somewhere over the rainbow
- recenzja
Pamięć absolutna
Inaczej nie znaczy źle
- recenzja
Postrach nocy
Rozrywka kategorii B
- recenzja
Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj
Rozróba w mieście z bajki
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.