» » Królowa Śniegu 3: Ogień i lód

Królowa Śniegu 3: Ogień i lód

Królowa Śniegu 3: Ogień i lód
Pamiętacie śnieżne zimy? Sanki, śnieżki i mnóstwo frajdy z dzieciakami. Niestety biały puch coraz częściej bywa wspomnieniem rodziców. Jednak za siedmioma górami, za siedmioma lasami istnieje kraina, gdzie śniegu jest pod dostatkiem, a sama wzmianka o Królowej Śniegu budzi trwogę.

Zła władczyni wydaje się tylko wspomnieniem w krainie zamieszkanej przez ludzi i trolli. Mieszkańcy cieszą się idyllą, i tylko Gerda i Kai pogrążeni są w smutku, bowiem w walce ze złą królową stracili swoich rodziców. Żałobę przerywa dopiero informacja, iż pewna formuła magiczna może przywrócić rodziców do życia. Nieświadoma niebezpieczeństwa Gerda wraz z przyjaciółmi podejmuje się próby odprawienia czaru, lecz zamiast rodziców sprowadzeni zostają Królowa Śniegu oraz Demon Ognia.

Rosjanie w natarciu! Nie tak dawno temu do polskich kin zawitali Zakwakani, a już widzowie mają sposobność obejrzeć inną bajkę wyprodukowaną w kraju Puszkina, czyli trzecią odsłonę zmagań z Królową Śniegu. Gwoli ścisłości rosyjskie studio Wizard Animation otrzymało wsparcie ze strony wielce doświadczonego scenarzysty, Roberta Lence, mającego na swoim koncie takie produkcje jak: Mój brat niedźwiedź, Szeregowiec Dolot czy serialową wersję Pingwinów z Madagaskaru.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Szczerze mówiąc pierwsze minuty przygód Gerdy i Kaia nieco zaskakują, oczekiwałem bowiem płynnego spięcia bieżącej części z poprzednimi epizodami albo zupełnie niezależnej odsłony. Tymczasem historia, poprzetykana licznymi i oderwanymi od siebie retrospekcjami, jest bardzo chaotyczna. Owszem, osoba dorosła wielu elementów domyśli się i poukłada w całość, jednakże młodszym widzom może to sprawić pewną trudność. Szczęśliwie wraz z upływającymi minutami wydarzenia nabierają płynności, stając się w pełni przygodową historią pomyślaną o dzieciach, chociaż niemającą wiele wspólnego z literackim pierwowzorem.

Jednym z atutów Królowej Śniegu jest nawiązanie do klasycznych schematów znanych z rozmaitych baśni. Na pierwszy plan wysuwają się miłość, oddanie i przyjaźń, wszystko połączone silnymi nićmi. Na drugim biegunie jest nieuchronna kara, spotykająca jednego z bohaterów, który okaże się niegodnym zaufania, opuszczając drużynę w decydującej chwili. I są to czynniki, które odróżniają film od wielu innych animacji, skierowanych równocześnie i do dzieci i do dorosłych. W przypadku Królowej Śniegu zarzucono jakiekolwiek próby stworzenia wielopoziomych żartów, koncentrując się na młodszych widzach, co wychodzi bajce na dobre, a uśmiechnięte od ucha do ucha buźki dzieciaków są najlepszym tego dowodem.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Odbiór filmu wspomaga rewelacyjna oprawa audio-wizualna. Rosjanie stworzyli animację, jakiej nie powstydziliby się koledzy z Ameryki, a i udźwiękowieniu nie można niczego zarzucić. Sympatię do Gerdy wzmacnia momentami zauważalne podobieństwo do bardzo popularnej wśród małych księżniczek Elsy z Krainy Lodu. Również polski dubbing został zrealizowany bardzo sprawnie: głosy zostały dobrze podłożone, tłumacze zadbali również, a aby wyeliminować żarty, które mogłyby zostać uznane za niestosowne.

Królowa Śniegu jako bajka na świąteczną przerwę? Jak najbardziej! Trudno obecnie natrafić w kinach na animację ograniczającą się do klasycznych i sprawdzonych schematów, bez żadnych ekwilibrystycznych eksperymentów czy to w treści czy też w formie. I pomimo bardzo topornego zawiązania przygody, końcowy efekt może się podobać: powstała bajka dla dzieci i tylko dla nich, rzecz dość rzadka we współczesnej kinematografii.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
7
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
chcę obejrzeć
kolekcja
Tytuł: Królowa Śniegu 3: Ogień i lód (Snezhnaya koroleva 3. Ogon i led)
Reżyseria: Aleksey Tsitsilin
Scenariusz: Robert Lence
Muzyka: Fabrizio Mancinelli
Kraj produkcji: Rosja
Rok produkcji: 2016

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.