» Klątwa 2 (Grudge 2, The)

Klątwa 2 (Grudge 2, The)

Dodał: Piotr 'Nasstar' M.

Klątwa 2 (Grudge 2, The)
4.25
Ocena użytkowników
Średnia z 4 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
chcę obejrzeć
kolekcja
Reżyseria: Takashi Shimizu
Scenariusz: Stephen Susco
Muzyka: Christopher Young
Zdjęcia: Katsumi Yanagishima
Obsada: Sarah Michelle Gellar, Edison Chen, Amber Tamblyn, Arielle Kebbel, Jennifer Beals
Data premiery: 9 marca 2007

%DANE%
What Was Once Trapped, Will Now Be Unleashed

Akcja toczy się w Tokio, młoda kobieta o imieniu Aubrey zostaje przeklęta w ten sam sposób co jej siostra Karen. Dziwne wydarzenia i zbiegi okoliczności, które powodują strach i osaczają swoje ofiary, które szukają ucieczki z tajemniczego kręgu. Siostry usiłują odkryć tajemnicę i ratować życie.


Pressbook:

STRESZCZENIE

Aubrey Davis (AMBER TAMBLYN) dowiaduje się od matki (JOANNA CASSIDY), że Karen (SARAH MICHELLE GELLAR), jej siostra leży w szpitalu w Japonii. Okazuje się też, że Karen jest zamieszana w śmierć swojego chłopaka, który zginął w pożarze domu w Tokio. Ponieważ pani Davis jest zbyt chora, by pojechać do Japonii, prosi
o to córkę. Chce by ta pojechała do Tokio i przywiozła Karen do domu.
Krótko po przyjeździe do Tokio, Karen spotyka reportera i fotografa Easona (EDISON CHEN). Chłopak ostrzega ją, że Karen jest w niewoli czegoś niewidzialnego
i niebezpiecznego…
Allison (ARIELLE KEBBEL) chodzi do międzynarodowej szkoły w Tokio. Za wszelką cenę chce zakumplować się z Vanessą (TERESA PALMER) i Miyuki (MISAKO UNO). Jest gotowa zrobić dla nich wszystko. Nawet pójść do tajemniczego, spalonego domu, w którym dokonano kilku niewyjaśnionych morderstw, i gdzie
w tajemniczych okolicznościach znikali ludzie…
Młody introwertyk Jake (MATTHEW KNIGHT) nie jest zadowolony, że jego owdowiały ojciec Bill (CHRISTOPHER COUSINS) zaręczył się z Trish (JENNIFER BEALS). Wciąż jest w żałobie po matce i nie może zrozumieć jak jego starsza siostra Lacey (SARAH ROEMER) może tak świetnie dogadywać się z przyszłą macochą. Jake nie rozumie również, dlaczego wszyscy w jego bloku zachowują się coraz dziwniej…
Jeden po drugim bohaterowie padają ofiarą śmiercionośnej klątwy znanej jako
The Grudge. Klątwa wydostaje się ze spalonego domu w Tokio i szybko przemieszcza się atakując każdego, kto stanie na jego drodze.


THE GRUDGE 2: NOWY POCZĄTEK:

Reżyser Takeshi Shimizu jest twórcą japońskiej serii filmów „Klątwa Ju-On”. Amerykański film „The Grudge” był zrobionym przez tego samego reżysera remakem japońskiego oryginału. Film miał światową premierę w październiku 2004 i zarobił blisko 190 milionów dolarów. Fani horrorów docenili „The Grudge” i z całego świata płynęły entuzjastyczne reakcje. Opowieść Takeshi Shimizu o przerażającej klątwie, która niesie śmierć wciągnęła publiczność i zaostrzyła apetyt na więcej.
Shimizu wyjaśnia „Jeśli ‘The Grudge 2’ miałaby być dokładnie taką samą historią jak ‘Ju-On 2’, nie zgodziłbym się na reżyserowanie. Nie bawi mnie już robienie remaku. Producenci zaproponowali mi nową historię, w której zagłębiamy się w tajemnicę The Grudge i jej nowych ofiar.”
Scenarzysta Stephen Susco, który adaptował pierwszy film, tym razem miał za zadanie wykreowanie czegoś więcej. „Chcieliśmy pogłębić i wzbogacić opowieść, którą już znamy” mówi, „więc proces rozbudowy był znacznie bardziej intensywny niż przy pierwszym filmie. Próbowaliśmy z najróżniejszymi historiami i niezliczoną ilością postaci. Potem konsekwentnie je eliminowaliśmy, aż znaleźliśmy rdzeń narracji, który nas w pełni satysfakcjonował.”
Dodaje Shimizu “Tajemnica klątwy, która nie została wyjaśniona w pierwszym filmie, wyjdzie na jaw teraz. Jednak całą jej historię opowiedzieliśmy w taki sposób, że nawet ci, którzy nie widzieli poprzedniego filmu, ani żadnej z moich japońskich wersji, będą bez trudu mogli ją zrozumieć.”


SCENARIUSZ:

Nowa opowieść dalej bada tajemnicę klątwy The Grudge i pokazuje jak rozprzestrzenia się ona poza nawiedzony dom, od którego wszystko się zaczęło.
Amber Tambly, która wciela się w główną postać mówi, że w scenariuszu urzekło ją niesamowite połączenie różnych wątków. „Kiedy czytałam scenariusz, pamiętam, że kolejne sceny przeskakiwały pomiędzy historią mojej bohaterki, a pozostałych postaci. Całość była tak zgrabnie poprzeplatana, że niesamowicie ciekawiło mnie, co za chwilę i komu się przydarzy.”
Sarah Michelle Gellar, która grała główną rolę w poprzedniej części, powraca w „The Grudge 2“. „Już od samego początku wszyscy wiedzieli, że ten film jest bardziej przerażający” mówi. „Głównie dlatego, że bardziej poznajesz bohaterów, masz więcej możliwości na utożsamienie się z nimi. Na przykład postać Allison grana przez Arielle Kebbel jest kimś, kogo widzowie będą mieli szansę dobrze poznać i dowiedzieć się wiele o jej życiu z czasów zanim spotkała ‘The Grudge’.”

Kebbel wyjaśnia “Ponieważ ‘The Grudge 2’ jest horrorem, nie ma tu zbyt wiele czasu na rozwój postaci. Pracując nad moją bohaterką wspólnie z reżyserem musieliśmy zbudować ją tak, by można było ją zrozumieć bez zbędnych słów. Kiedy pierwszy raz widzisz ją próbującą załapać się do paczki ‘cool’ dziewczyn w szkole, nie możesz jej pomóc, ale jest ci jej szkoda. Za jej skarpetki, dziwaczny strój, wszystkie szczegóły wpływają na to, jak ją odbierasz.”
Urodzony w Kanadzie Edison Chen, który jest mega gwiazdą w Azji także jest pod dużym wrażeniem scenariusza. „Krótko mówiąc to jeden z najlepszych scenariuszy, jakie czytałem” mówi.
Aktorkę, Sarah Roemer (grającą Lacey) scenariusz ujął tym, że pogłębia historię znaną z pierwszego filmu: „Dowiadujesz się wreszcie, dlaczego klątwa jest klątwą. To jeden z najlepszych scenariuszy horroru, jaki czytałam od dawna” – twierdzi.
Dla weterana ekranu Christophera Cousinsa fakt, że historie opowiadane w filmie przeplatają się sprawia, że „widz jest celowo dezorientowany i osłabia się jego czujność.”
Tamblyn, która w większości scen gra z Edisonem Chenem zgadza się, że
w odróżnieniu od większości horrorów „The Grudge 2” jest napędzany przez bohaterów. „Film tak naprawdę opowiada o tym jak coś obcego, nieznanego, bardzo przerażającego dzieje się tak bardzo blisko ciebie, że w końcu staje się twoim osobistym doświadczeniem. Na dodatek - dalej niewyjaśnialnym. W większości horrorów nie ma na to czasu. Są w ‘The Grudge 2’ takie rzeczy, że na samą myśl skóra mi cierpnie. Trzęsłam się ze strachu, kiedy czytałam scenariusz. I taki ma być dobry horror- powinien trzymać widownię na krawędzi krzyku.”


ZESPÓŁ:

Obsada „The Grudge 2” jest międzynarodowa. Amber Tamblyn, Arielle Kebbel, Jennifer Beals, Christopher Cousins, Sarah Roemer, Jenna Dewan i Joanna Cassidy są Amerykanami. Matthew Knight i Edison Chen Kanadyjczykami, Teresa Palmer jest Australijką, a Misako Uno Japonką.
Praca z tak zróżnicowaną ekipą była dużym wyzwaniem dla Shimizu. To przecież dopiero jego drugi angielskojęzyczny film. „Nie znam wielu nie-japońskich aktorów, więc producentom wyjaśniałem charakter każdej z postaci, ich rolę w całej historii, czego od nich oczekuję i jak chciałbym żeby wyglądali. Potem producenci szukali
w Stanach odpowiednich aktorów. Japońskich aktorów dobierałem ja i Taka Ichise.” Wielu z aktorów, którzy dostali role w „The Grudge 2” było fanami pierwszej części filmu.
Dodaje Kebbel: „Oprócz emocji zawiązanych z tym, że będę grać Allison i pojadę do Tokio, jeszcze bardziej cieszyła mnie myśl, że będę pracowała z aktorami z tak wielu krajów. To było prawdziwe błogosławieństwo uczyć się, jak Ameryka i Amerykanie są odbierani oczami 16-letniej japońskiej gwiazdy popu. Dla mnie to była niesamowita okazja zadawania pytań o różnice w stylu życia między tymi kulturami.”
Postać grana przez Sarah Michelle Gellar na końcu pierwszego filmu usiłuje spalić nawiedzony dom w nadziei, że zniszczy mściwą Kayako. W „The Grudge 2” Aubrey, grana przez Tamblyn jedzie do Japonii, żeby dowiedzieć się co tak naprawdę stało się z jej siostrą Karen. Gellar grająca postać Karen „zdaje sobie sprawę, że straciła chłopaka, miłość jej życia i jest w zasadzie uwięziona w czymś między szpitalem
a zakładem dla obłąkanych” mówi Gellar. „Każdy kto widział pierwszy film wie, że wszystko co mówi Karen to prawda, ale bohaterom wydaje się jakby była niespełna rozumu.”
Jedyną, która uważa inaczej jest jej siostra, Aubrey. „Amber to był cudowny wybór do tej roli” mówi Gellar „Znam ją odkąd skończyła 13 lat i zawsze uważałam, że wiele nas łączy, choćby sposób, w jaki patrzymy na świat. Nie sądzę, żeby producenci zdawali sobie z tego sprawę, dopóki nie zobaczyli nas razem.”


EWOLUCJA KAYAKO I TOSHIO:

“Japoński duch jest zawsze kobietą z długimi, ciemnymi włosami i nosi białe kimono” wyjaśnia Shimizu, co tłumaczy pamiętną postać Kayako z jego filmów „Ju-On” i „The Grudge”. Jak już widzowie wiedzą ciemne włosy Kayako oplątują ofiarę gdziekolwiek jest – w łóżku, pod prysznicem – wkrótce po tym jak dopada ich klątwa The Grudge. „W dawnych czasach Japonki przywiązywały wielką wagę do swoich włosów i bardzo o nie dbały. Uważały, że ich długie, ciemne włosy mają własną duszę i to było dla nich ważne. Kobieta z rozczochranymi włosami jest więc wyobrażeniem ducha. Potargane włosy wyrażają tłumione emocje, takie jak głęboki żal, złość czy gniew.”

W sprawie białego kimona Kayako, Shimizu tłumaczy „W Japonii po śmierci, przed włożeniem do trumny zwłoki ubieramy w białe kimono. Uważamy, że białe ubranie oczyszcza duszę zmarłego i może ona pójść do nieba. Potem ciało zostaje skremowane. Kiedy dusza zmarłego objawia się jako duch, zwykle ubrana jest w taki właśnie strój.”
Shimizu uważa, że kombinacja tych dwóch elementów sprawia, że duch jest wyjątkowy i naprawdę przerażający, nie tylko dla widowni japońskiej, ale dla widzów na całym świecie.
Scenarzysta Susci mówi, że tym co różni „The Grudge 2” od poprzedniego filmu jest między innymi fakt, że dowiadujemy się więcej o Kayako. „Tym wszystkim, którzy uważali, że już wiedzą o co z nią chodzi, dopiero teraz otworzą się oczy. Zaczynamy rozumieć jej obsesyjną naturę oraz to, co zostało posiane w jej przeszłości, zakiełkowało w postaci fatalnych wypadków, których świadkami byliśmy
w poprzednim filmie.”
„Im więcej dowiadujemy się o Kayako”, mówi Gellar „tym bardziej angażujemy się emocjonalnie. Według japońskich wierzeń duchy powstają z niewyrażonych emocji. Dlatego w końcu zaczynasz rozumieć gniew Kayako.”
Prototyp postaci Kayako został stworzony przez Shimizu do jego pierwszego,
3-minutowego filmu studenckiego. Shimizu uważa, że miał szczęście odkrywając aktorkę Takako Fuji, która od początku wciela się w postać Kayako. „Kiedy zobaczyłem ją po raz pierwszy w teatrze, wiedziałem, że będzie moim idealnym duchem. I to nie zmieniło się od 10 lat.”
„’Ju-On’ nigdy by nie doniosło takiego sukcesu bez niej” mówi. „Chodzi o szczegóły. Na przykład, zauważcie, jak Takako otwiera szeroko oczy. Większość z nas, kiedy to robi wygląda głupawo. W wykonaniu Takako jest to całkowicie naturalne. Nawet nie robią się jej zmarszczki w kącikach oczu. To absolutnie niesamowite.”
Fuji mówi, że pamięta tę etiudę studencką „Katei Homon”, w której zagrała 10 lat temu. Zdjęcia trwały jeden dzień. O tym, że gra tę postać już szósty raz, mówi: „Na początku głównie skupiałam się na złości Kayako. Potem, kiedy robiliśmy kolejne filmy, Shimizu prosił mnie o wyrażanie kolejnych emocji: ‘Kayako płacze i błaga
o pomoc, jest smutna i tak dalej’ wyjaśniał. Tak więc Kayako stawała się coraz bardziej ludzka aż doszliśmy do punktu, w którym jest ona mieszanką złości i innych typowo ludzkich cech.”
Tamblyn, która gra w kilku scenach z duchem Kayako mówi ”Poza planem Takako jest słodką, zabawną dziewczyną w okularach. Potem, kiedy staje przed kamerą
z tymi czarnymi włosami i wyprawia takie rzeczy ze swoim ciałem, że ma się ochotę wrzeszczeć z przerażenia.”
Postać Toshio to syn Kayako, który jak dowiedzieliśmy się z „The Grudge” został brutalnie zamordowany. Pojawia się na ekranie poprzedzając ataki matki. Do nowego filmu Shimizu był zmuszony poszukać innego aktora, ponieważ poprzedni odtwórca Toshio – Yuya Ozeki – po prostu urósł. „Jeśli widzowie zauważyliby, że duch Toshio urósł, zdezorientowałoby ich to. Musiałem poszukać innego aktora. Robiłem wiele przesłuchań i na szczęście znalazłem 8-letniego Ohaga Tanaka.”
„Toshio chce tylko się bawić. Dlatego kiedy się pojawia łapie ludzi za rękę. Z mojego punktu widzenia nie jest przerażający. Jest mi go żal, ponieważ został zamordowany i pozostawiony na poddaszu z martwą matką i kotem.”
Oficjalna strona
Zwiastun: High Medium Low

Galeria

Klątwa 2
Klątwa 2
Klątwa 2
Klątwa 2
Zobacz wszystkie »

Komentarze

string(15) ""

~

Użytkownik niezarejestrowany
    To jest straszne!!!!!!!!!!
Ocena:
0
To jest wzruszajace i straszne! Nie powinno się robić takich rzeczy! Najbardziej mi szkoda tej dziewczynki którą zamordowano ale możecie trohce jaśniej z tym że matka zamordowała tą biedną dziewczynkę?Zróbcie jeszcze troche takich filmów a napewno będzie popularny!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
02-11-2007 13:17
~Kay

Użytkownik niezarejestrowany
    sprostowanie na czyiś komentarz xD
Ocena:
0
xD A to ty chyba pomyliłaś The Grudge z The Ring ! Bo w Klątwie matka nie zamordowała żadnej dziewczynki ;)
18-03-2008 16:35
ewelcia1710
    ściągać
Ocena:
0
jak ten film się ściąga
30-06-2008 19:32
~Ewa

Użytkownik niezarejestrowany
    o boże ???!!!
Ocena:
0
normal straszne wiecie oglądaam klątwe codziennie
04-03-2009 10:33
~

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
ja boje sie isc po ciemku do klopa
08-04-2011 12:16

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.