» Recenzje » Jumanji: Przygoda w dżungli

Jumanji: Przygoda w dżungli

Jumanji: Przygoda w dżungli
Jumanji to jedna z tych produkcji, które – jak Harry Potter, Władca Pierścieni czy Kevin sam w domu – co roku muszą się pojawić w programie telewizyjnym. Miejmy nadzieję, że nowa wersja dawnego hitu nie dołączy do tego grona.

Nakręcone w 1995 roku Jumanji z Robinem Williamsem opowiadało o złowieszczej grze planszowej, która ściągała na jej uczestników przeszkody rodem z koszmarów. W nowej wersji postacie są nastolatkami, a planszówkę zastąpiła ukryta w szkolnej graciarni konsola. Młodych bohaterów (i aktorów) obserwujemy jednak tylko przez chwilę, bo gdy tylko uruchamiają znalezioną grę, ta wciąga ich do porośniętej dżunglą krainy Jumanji i obdarza nowymi tożsamościami. Na ekran wchodzą wtedy Dwayne 'The Rock' Johnson, Kevin Hart, Jack Black i Karen Gillan.

Oryginalne Jumanji skierowane było oczywiście do dzieci, ale zapadało w pamięć ze względu na stale obecny nastrój niepokoju i zagrożenia. W jego fabule nie brakowało również poważnych i poruszających tematów, wprowadzanych przede wszystkim przez Robina Williamsa, który wcielił się w chłopca uwięzionego przez dwadzieścia lat w przerażającym wnętrzu gry. Dlatego też obraz Joe Johnstona przyciągał uwagę, chociaż zastosowane w nim efekty specjalne już w momencie premiery mocno trąciły myszką. Teraz czworo scenarzystów i znany głównie z produkcji telewizyjnych reżyser Jake Kasdan poszli zupełnie inną drogą. W Przygodzie w dżungli ani przez chwilę nie czujemy atmosfery zagrożenia, a całość jest poprowadzona w lekkim, mocno ironicznym stylu. Tę różnicę widać także w podejściu do tytułowej gry. Kilkusetletnia plansza zadziwiała swoim działaniem i przerażała możliwościami. Jej młodsza siostra wciąga co prawda nastolatków do dżungli, ale jest... bardzo słabą grą wideo i na tej słabości twórcy zbudowali lepsze i gorsze elementy humorystyczne. Mamy zatem elementy charakterystyczne dla starszych tytułów cRPG, takie jak bohaterów niezależnych, którzy powtarzają za każdym razem te same kwestie czy boleśnie stereotypowe klasy postaci (w tym czarnoskórego bohatera, którego głównym zadaniem jest noszenie ekwipunku za przywódcą drużyny).

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Ponieważ większość akcji dzieje się wewnątrz wirtualnej dżungli, konwencja słabej gry wideo stała się wymówką do napisania słabego scenariusza filmu. Wraz z bohaterami pokonujemy więc przez kolejne niepowiązane ze sobą przeszkody, by udaremnić plany zupełnie papierowego arcywroga. Nie ma tu zbyt wiele miejsca na nieprzewidziane zwroty akcji czy jakąkolwiek głębię. Również relacje między bohaterami i ich ewolucja to powielenie schematów znanych z każdej produkcji spod znaku high school drama. Karen Gillan (Strażnicy Galaktyki, Doktor Who) i Kevin Hart mają kilka dobrych scen, ale reszta obsady zwyczajnie nie daje rady.

Nawet banalny i schematyczny film może się dobrze sprawdzać jako kino rozrywkowe. Niestety w tym przypadku gwoździem do trumny okazuje się polski dubbing. Odpowiedzialne za dystrybucję United International Pictures nie zdecydowało się na wprowadzenie do kin wersji z napisami, więc jesteśmy skazani na rodzime głosy. A te są po prostu fatalne – Krzysztof Banaszyk, Bartłomiej Kasprzykowski, Julia Łukowiak, Mateusz Narloch i Patryk Czerniejewski brzmią, jakby nagrywali swoje kwestie na ostatnią chwilę i zupełnie nie byli nimi zainteresowani.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Nowe Jumanji ma pewne zalety, a najważniejszą z nich są piękne zdjęcia Gyuli Padosa. Kilka razy można się także szczerze zaśmiać z udanych żartów i ucieszyć na widok nawiązań do oryginału sprzed dwudziestu lat. To wszystko nie zmienia jednak faktu, że Jumanji: Przygoda w dżungli jest zwyczajnie słabym filmem, który wykorzystuje, co prawda, ogólną tematykę swojej kultowej imienniczki, ale obdziera ją ze wszystkiego, co od dwudziestu lat sprawia, że słowo „Jumanji” wywołuje przedziwną mieszankę uśmiechu i niepokoju .

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
5.0
Ocena recenzenta
5.5
Ocena użytkowników
Średnia z 5 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
chcę obejrzeć
kolekcja
Tytuł: Jumanji: Przygoda w dżungli (Jumanji: Welcome to the Jungle)
Reżyseria: Jake Kasdan
Scenariusz: Chris McKenna, Erik Sommers, Scott Rosenberg, Jeff Pinker
Muzyka: Henry Jackman
Zdjęcia: Gyula Pados
Obsada: Dwayne Johnson, Kevin Hart, Jack Black, Karen Gillan
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2017
Data premiery: 29 grudnia 2017
Czas projekcji: 1 godz. 59 min.
Dystrybutor: United International PicturesCzytaj również

Jumanji: Następny poziom
Powrót do świata gry
- recenzja
Strażnicy Galaktyki
Kosmiczna awantura w odległej galaktyce
- recenzja
Koniec świata
- recenzja
Kung Fu Panda
Przyjęcia do sekcji kung-fu od lat sześciu w górę

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.