» Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

Dodała: Agnieszka 'jagnamalina' Bracławska

Judas and the Black Messiah
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
chcę obejrzeć
kolekcja
Tytuł: Judasz i czarny mesjasz (Judas and the Black Messiah)
Reżyseria: Shaka King
Scenariusz: Shaka King, Will Berson
Muzyka: Craig Harris, Mark Isham
Zdjęcia: Sean Bobbitt
Obsada: Lakeith Stanfield, Daniel Kaluuya, Jesse Plemons
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2021
Data premiery: 12 lutego 2021
Czas projekcji: 2 godz. 6 min.

Historia Freda Hamptona, przewodniczącego Partii Czarnych Panter w Illinois i jego fatalnej zdrady dokonanej przez informatora FBI Williama O'Neala.

Judas and the Black Messiah jest oparty na prawdziwej historii Freda Hamptona, zabitego w wieku 21 lat przez FBI, które zmusiło drobnego przestępcę Williama O'Neala do pomocy w uciszeniu Hamptona oraz Partii Czarnych Panter. Nie byli jednak w stanie zabić jego dziedzictwa i 50 lat później echo jego słów wciąż rozbrzmiewa, głośniej niż kiedykolwiek.

I am a revolutionary!

W 1968 roku młody charyzmatyczna aktywista Fred Hampton (Daniel Kaluuya) został przewodniczącym illinojskich struktur Partii Czarnych Panter, walczących o wolność, możliwość kształtowania losu czarnej społeczności oraz zakończenie brutalności policji i mordów na czarnych Amerykanach.

Fred Hampton zainspirował pokolenie do powstania i nie ustępowania przed opresją, co postawiło go na celowniku rządu, FBI i Policji Chicago. Ale żeby zniszczyć rewolucję, musieli zrobić to od środka. Mający trafić do więzienia William O'Neal (LaKeith Stanfield) otrzymuje propozycję od FBI: jeśli zinfiltruje Czarne Pantery i dostarczy informacje o Hamptonie, wyjdzie wolny. O'Neal przyjmuje propozycję.

Jako towarzysz broni Hamptona, O'Neal żyje w strachu, że jego zdrada zostanie odkryta, nawet gdy pnie się coraz wyżej w strukturach Czarnych Panter. Chociaż jednak płomienne przesłanie Hamptona wciąga go coraz głębiej, O'Neal nie może uciec przed śmiertelnym kursem jego zdrady.

Chociaż żyje Freda Hamptona było krótkie, jego przesłanie wciąż rozbrzmiewało. Rząd uznał Czarne Pantery za wrogie zagrożenie dla status quo i sprzedał to kłamstwo przerażonego społeczeństwu w czasach coraz mocniejszych niepokojów. Jednak postrzeganie Panter nie było zgodne z rzeczywistością. W biedniejszych dzielnicach Ameryki Pantery organizowały darmowe śniadania dla dzieci, porady prawne, kliniki, badania nad anemią sierpowatą i edukację polityczną. To właśnie Fred Hampton i jego chicagowski oddział Czarnych Panter, rozpoznając siłę wielokulturowej jedności dla wspólnego celu, stworzyli Tęczową Koalicję – łączącą siły różnych prześladowanych społeczności w Chicago w walce o równość i polityczną siłę.
 

Źródło: Tłumaczenie opisu producenta

Tagi: Jesse Plemons | Daniel Kaluuya | Lakeith Stanfield | Mark Isham | Craig Harris | Sean Bobbitt | Will Berson | Shaka King | Judas and the Black Messiah | Judasz i czarny mesjasz


Czytaj również

Johnny English: Nokaut
Analogowy Jaś Fasola
- recenzja
Drugie oblicze
Powtórzenie z przesunięciem, czyli ponowoczesny pomysł na kino
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.