» Ghost World

Ghost World

Dodał: Maciej 'Repek' Reputakowski

Ghost World
7.78
Ocena użytkowników
Średnia z 9 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 1

Dodaj do swojej listy:
chcę obejrzeć
kolekcja
Reżyseria: Terry Zwigoff
Scenariusz: Terry Zwigoff, Daniel Clowes
Muzyka: Shankarsinh Raghuwanshi, David Kitay
Zdjęcia: Affonso Beato
Obsada: Steve Buscemi, Thora Birch, Scarlett Johansson, Brad Renfro, Illeana Douglas, Bob Balaban, Teri Garr, Stacey Travis
Data premiery: 2001

%DANE%

Ghost World amerykańskiego reżysera Terry’ego Zwigoffa to film niemal nieznany w Polsce, nigdy niepokazywany u nas na dużym ekranie. A jednocześnie absolutnie wart zobaczenia, doceniony wieloma nagrodami, w Stanach Zjednoczonych uchodzący wręcz za kultowy.

Film jest ekranizacją popularnego komiksu Dana Clowesa, amerykańskiego autora i scenarzysty, w której udało się zachować specyficzny humor autora. Jest to opowieść o dwóch nietuzinkowych, zblazowanych, nieco cynicznych nastolatkach u progu dorosłego życia. Po skończeniu szkoły nierozłączne dotychczas przyjaciółki marzą o wyrwaniu się z rodzinnego domu i wspólnym wynajęciu mieszkania. Nie ma dla nich świętości, nie uznają zwykłych, codziennych rytuałów ani schematów narzucanych przez otoczenie. Nie spodziewają się jednak, że dorosłe życie okaże się trudne, a ich przyjaźń zostanie wystawiona na ciężką próbę, szczególnie gdy jedna z nich zacznie iść na coraz większe kompromisy. Film, choć dotyka jak najbardziej poważnych spraw, jest przede wszystkim słodko-gorzką komedią o poszukiwaniu swojego miejsca w życiu.

Bez wątpienia wielkim atutem Ghost World są kreacje aktorskie. W głównej roli zobaczymy zaledwie 24-letnią dziś Thorę Birch, w Polsce najlepiej znaną z filmu American Beauty Sama Mendesa. Za postać Enid w Ghost World otrzymała nominację do Złotego Globu w kategorii najlepsza rola kobieca oraz nominację do MTV Movie Award za najlepszy cytat filmowy.

Drugą nastolatkę zagrała Scarlett Johansson, wtedy rozsławiona sukcesem filmu Zaklinacz koni Roberta Redforda, dziś jedna z najbardziej cenionych aktorek swojego pokolenia. Filmowa Rebecca przyniosła jej nagrodę kanadyjskich krytyków dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Świetną kreację stworzył w Ghost World Steve Buscemi. Ten nowojorski aktor, także teatralny, kojarzony jest przede wszystkim z kinem autorskim i niezależnym. W Polsce znamy go doskonale z filmów Jima Jarmuscha (Mystery Train, Kawa i papierosy), Ethana i Joela Coenów (Barton Fink, Fargo, Big Lebowski) oraz Quentina Tarantino (Wściekłe psy, Pulp Fiction). W tej chwili oglądamy go w kinach w filmie Romance & Cigarettes Johna Turturro. Za kreację w filmie Terry’ego Zwigoffa otrzymał nominację do Złotego Globu w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska.

Sam reżyser filmu wraz z Danielem Clowesem (autor komiksu) otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.

Żródło: www.trwarszawa.pl
Tagi: Daniel Clowes | Ghost World


Czytaj również

Wilson
Wilson, co z ciebie wyrosło?
Ghost World
Przyjaźń, która była duchem
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Adrian Nowicki
    Arcydzieło.
Ocena:
0
Film doskonały pod prawie każdym względem. Jeden z głownych atutów to z pewnością rola Thory Birch.

Moja ocena: 10/10, bez cienia wątpliwości.
19-10-2009 15:57

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.