» Recenzje » Gdzie jest Nemo? [Blu-ray]

Gdzie jest Nemo? [Blu-ray]


wersja do druku

Błękitny evergreen, czyli daj się porwać

Autor: Redakcja: Marysia 'merryadok' Piątkowska

Gdzie jest Nemo? [Blu-ray]
Wielka, pasjonująca, niezapomniana, epicka wręcz przygoda małego błazenka o imieniu Nemo znana jest chyba każdemu. Na tej ponadczasowej (nagrodzonej Oscarem) opowieści ze studia Disneya wychowało się do chwili obecnej więcej niż jedno pokolenie. Pomimo upływu dekady od jej premiery, wciąż jest w stanie wzruszać i bawić całe rodziny. O wielu filmach animowanych zwykło się mówić, że zarówno dzieci, jak i rodzice znajdą w nich coś dla siebie. W tym wypadku to "coś" nie sprowadza się jedynie do żartów, których oczytanie wymaga określonego wieku widza. Ta historia w całości odbierana jest inaczej przez dzieci i dorosłych, choć ma też pokłady treści uniwersalnych, łączących widownię we wspólnym doświadczaniu disneyowskiej magii.

Tytułowy bohater Gdzie jest Nemo?, zamieszkująca Wielką Rafę Koralową mała rybka, jest oczkiem w głowie swojego ojca, Marlina. Ten ostatni, wychowując samotnie ukochanego syna, dwoi się i troi, by otoczyć go należytą opieką. Tym bardziej, że w przeszłości tej rodziny zdarzyła się tragedia – matka Nemo, Coral, została pożarta przez drapieżną rybę wraz z ikrą, z której narodzić się miało rodzeństwo bohatera. Kiedy więc pierwszego dnia szkoły trafia on w tarapaty i ląduje w akwarium pewnego dentysty z Sydney, świat Marlina staje na głowie. Ojciec przezwycięża własne lęki i wyrusza na ratunek swej pociesze. Poznaje przy tym zapominalską rybkę Dory – towarzyszkę podróży i prawdziwą przyjaciółkę – oraz wiele innych stworzeń, ubarwiających jego wielką przygodę. W tym samym czasie Nemo uczy się samodzielności, poznając również nowych kompanów.

Dzięki najnowszej reedycji na Blu-ray, wydanej w Polsce przez CD Projekt, być może kolejne pokolenia skuszą się do odbycia podróży wespół z uroczymi rybkami i ich towarzyszami. Tym bardziej, że ta edycja stanowi naprawdę dobrą ku temu okazję. Na krążku znalazła się bowiem nie tylko zremasterowana wersja filmu, lecz również pokaźna ilość treści dodatkowych. W efekcie przygoda z Nemo, Marlinem i Dory uzupełniona została przyjemną otoczką, w której odnajdziemy zarówno nutkę nostalgii, jak i zabawy oraz ciekawostek dla co bardziej dociekliwych widzów. Podobnie, jak w wypadku samego filmu, również wśród bonusów każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Krótkometrażówka Sklany drobiazg łączy wszystkie wspomniane cechy. Jako przykład filmu animowanego z początków istnienia firmy Pixar, podkreśla, jak bardzo na przestrzeni lat rozwinęła się technologia. Jednocześnie jest to po prostu całkiem zabawna historyjka, która pomimo przestarzałej estetyki nie straciła na aktualności pod względem humoru. Wirtualne akwarium, dla odmiany, pozwala podziwiać dzisiejsze możliwości graficzne, stanowiąc swego rodzaju benchmark aktualnych efektów wizualnych. W istocie jednak, w moim odczuciu to najmniej interesujący bonus na płycie – choć można sobie wyobrazić używanie go jako "usypiacza", zwłaszcza dla dzieci. Rozważałem również prawdopodobieństwo, że brak wglądu w część funkcji tej atrakcji wiązał się z odtwarzaniem płyty za pomocą PlayStation 3. Mając jednak na uwadze fakt, że za dystrybucję odpowiada w tym wypadku CD Projekt – firma obeznana doskonale z rynkiem gier – nie sądzę, by miało to autentyczny wpływ na funkcjonalność wydania.

Znacznie ciekawszym materiałem, zwłaszcza dla dorosłych widzów, jest rozmowa twórców o samym filmie, zatytułowana Wokół Gdzie jest Nemo?. Pozwala ona spojrzeć na tę kultową produkcję z dystansu, niejako od kulis. Rozmowa dotyczy jednak nie tylko ewolucji koncepcji stojących za tym utworem, ale również pewnych refleksji, które pojawiły się w głowach jego autorów na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. W podobnym tonie utrzymane są Warsztaty retrospekcji, czyli swego rodzaju komentarz dotyczący metod narracji w filmach dla dzieci na przykładzie Gdzie jest Nemo?. Podobny klucz zastosowano w dodatku ukazującym niewykorzystaną scenę z alternatywnym początkiem. To nie tyle finalna wersja tejże sceny, co pewne szkice koncepcyjne i wstępne projekty, opatrzone stosownym komentarzem autora.

Na krążku znalazł się również film Disneyland i nowa łódź podwodna. Tytuł doskonale streszcza temat tego dokumentu. Poznać w nim można historię jednej z atrakcji Disneylandu oraz rolę Gdzie jest Nemo? w przywracaniu jej świetności. Jednocześnie jest to źródło kilku ciekawostek dotyczących tego parku rozrywkowego oraz stojących za nim osób. Bardzo przyjemny dodatek dla miłośników historycznych kontekstów, stojących za instytucjami związanymi z rozrywką.

Mnogość bonusów idzie w parze z ich "rozmiarami". Na zapoznanie się z dodatkową zawartością potrzeba nieco czasu, dlatego warto porcjować sobie spokojnie kolejne atrakcje. Co najważniejsze jednak, obfitość omawianego wydania Blu-ray nie przyćmiewa samego filmu, lecz umiejętnie obudowuje go dodatkowymi informacjami. Gdzie jest Nemo? pozostaje tym samym, pasjonującym filmem, jakim był przed laty, tylko odnowionym. Być może remastering to jedyna słuszna droga, by zachęcić (lub w ogóle umożliwić) najmłodszym widzom sięgnięcie po klasykę. Dla wychowanych w dobie obrazu w jakości HD i coraz większych ekranów to poniekąd norma. Niestety jednak, w moim odczuciu efekt "odnowy" jest dość nierówny.

Oto bowiem część tekstur zdecydowanie zyskała na podniesieniu rozdzielczości, ale nie dotyczy to każdego obiektu w filmie. Momentami również płynność animacji wydawała mi się wątpliwie skuteczna, czyniąc wybrane, ulotne ruchy percepcyjnie nieuchwytnymi. Odniosłem wrażenie, jak gdyby dynamika i graficzny design Gdzie jest Nemo? dostosowane były do technologii, za pomocą której pierwotnie film był wyświetlany. W związku z tym konwersja do HD (a w sprzedaży jest też wersja 3D) podkreśliła ulotność technik stosowanych w określonych warunkach technologicznych. Innymi słowy, współczesne filmy animowane projektowane i opowiadane są nieco inaczej, niż dawniej, co uwidacznia się szczególnie przy remasteringu, w drobnych niuansach. Warto jednak podkreślić, że może to być skrajnie subiektywne odczucie. Co więcej, uwagi te dotyczą wyłącznie pojedynczych ujęć, a więc zasadniczo film nadal prezentuje się przepięknie.

Nemo i inne klasyki na Dzień Dziecka

Swego czasu zrealizowaliśmy na łamach Poltera konkurs, w którym można było wygrać Gdzie jest Nemo? w wersji Blu-ray 3D. Zwycięzcom konkursu jeszcze raz serdecznie gratuluję w imieniu własnym oraz redakcji i zachęcam do podzielenia się z nami wrażeniami po obejrzeniu filmu. Pozostałym czytelnikom polecić mogę natomiast wręczenie omawianego tytułu – w dowolnej z odnowionych wersji – jako prezent z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka. Niezłym pomysłem jest także sprezentowanie go mamie w Dzień Matki, ponieważ, jak już wspomniałem, jest to doskonały przykład kina familijnego w ścisłym znaczeniu tego określenia.

Poza tym wypada choćby nadmienić, iż w ofercie firmy CD Projekt – oprócz nowości – znalazło się sporo zremasterowanych klasyków Disneya. W sprzedaży znaleźć można między innymi Zakochanego kundla, Pocahontas oraz wiele innych tytułów, na których wychowało się kilka pokoleń dzisiejszych rodziców. Jeśli więc ktoś pragnie podzielić się z najmłodszymi widzami perłami kina animowanego z czasów swojego dzieciństwa, jest w czym przebierać.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
7.87
Ocena użytkowników
Średnia z 35 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 4

Dodaj do swojej listy:
chcę obejrzeć
kolekcja
Tytuł: Finding Nemo
Reżyseria: Andrew Stanton, Lee Unkrich
Scenariusz: Andrew Stanton
Muzyka: Thomas Newman
Zdjęcia: Sharon Calahan, Jeremy Lasky
Obsada: Albert Brooks, Ellen DeGeneres, Alexander Gould, Willem Dafoe, Krzysztof Globisz, Joanna Trzepiecińska, Kajetan Lewandowski, Olaf Lubaszenko
Kraj produkcji: Australia, USA
Rok produkcji: 2003
Data premiery: 8 marca 2013
Czas projekcji: 100 min.
Dystrybutor: CD ProjektCzytaj również

John Carter
Mars - Żółta Planeta?
- recenzja
Toy Story 4
Ostatnia misja
- recenzja
Wielki Mur
Co kryje się za płotem?
- recenzja
Pasażerowie
Kosmiczny Titanic
- recenzja
Grand Budapest Hotel
Pokój z widokiem na przygodę
- recenzja
Superman DCU: Wyzwolenie [DVD]
Życie na podsłuchu
- recenzja

Komentarze

string(15) ""

Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.