» Recenzje » Auta 3

Auta 3


wersja do druku

Zygzak, coś Ci się telepie!

Redakcja: Daga 'Tiszka' Brzozowska

Auta 3
Jedenaście lat temu Disney po raz pierwszy zapytał: "Co jeśli samochody mają uczucia?". Teraz wracamy na animowany tor wyścigowy, ale dostajemy głęboką i refleksyjną historię o nas samych i o nieubłaganym upływie czasu.

Lata mijają i chociaż Zygzak McQueen wciąż jest żądny zwycięstw, na torze pojawiają się nowi zawodnicy – smuklejsi, zaprojektowani z matematyczną precyzją, trenujący na zaawansowanych symulatorach. Zmiana pokoleń wydaje się nieunikniona, ale główny bohater (Owen Wilson / Piotr Adamczyk) decyduje się wyruszyć na poszukiwanie inspiracji i techniki, które pozwolą mu raz jeszcze zatriumfować. W tej misji towarzyszy mu młodziutka trenerka Cruz Ramirez (Cristela Alonzo / Wiktoria Wolańska) oraz starzy znajomi, na czele ze Złomkiem. W poprzednich odsłonach polskiego głosu użyczał mu Witold Pyrkosz, który zmarł w kwietniu i którego pamięci została poświęcona cała realizacja polskiej wersji, o czym informuje plansza wyświetlana po zakończeniu filmu. W trzeciej części w tej roli słyszymy Mariana Opanię.

Niedawna śmierć Pyrkosza sprawia, że tematyka Aut 3 jest jeszcze bardziej widoczna. Tym razem otrzymujemy bowiem już nie dość banalną historyjkę o tym, jak fajnie jest się ścigać, ale przemyślaną opowieść o przemijaniu, starości, radzeniu sobie z nieubłaganą zmianą i odpowiedzialności autorytetów za los następnego pokolenia. W tej warstwie Disneyowi jest zaskakująco blisko do niedawnego Logana, oczywiście w realizacji przeznaczonej dla młodszych odbiorców. Jednocześnie film Briana Fee jest niesamowicie zabawny – dialogi i komizm sytuacyjny wywołają liczne wybuchy śmiechu zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W paru miejscach scenarzyści mocno jednak przesadzili, szafując żartami o mocnym podtekście seksualnym zdecydowanie nieprzeznaczonymi dla młodszych odbiorców.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Tak jak zwykle przy filmach Pixara, polski dubbing stoi na bardzo wysokim poziomie. Oprócz Adamczyka, Wolańskiej i Opani usłyszymy także Wojciecha Malajkata, Piotra Gąsowskiego, Annę Dereszowską czy Włodzimierza Zientarskiego. Wszystkie kwestie dialogowe brzmią naturalnie, a tłumacze umiejętnie nawiązali w tekstach do polskiej rzeczywistości. Niemniej szkoda, że tylko nieliczne kina zdecydowały się na danie widzom możliwości obcowania z oryginalną wersją filmu. W multipleksach nie mamy wyboru i musimy oglądać dubbing.

Mimo głębi głównego wątku fabularnego Auta 3 są wciąż filmem o inteligentnych samochodach, nie mogło więc zabraknąć efektownych kraks i zachwycających modeli. Mknące po torze maszyny wyglądają jak z okładek magazynów, a przyspieszenie niemal wciska w fotel. Odpowiedzialny za pracę „kamery” Jeremy Lasky wykonał świetną robotę, prezentując animowany świat pełen pisku opon i pędzących pojazdów. W ten obraz doskonale wkomponowują się wybrane do poszczególnych scen utwory, a w wśród nich takie hity jak Good Foot Justina Timberlake'a czy Then You Look At Me Celine Dion.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Auta 3 to film znacznie lepszy, niż można się było spodziewać po trzeciej części animacji o wyścigach samochodowych. Wysoki poziom techniczny został uzupełniony o poruszającą i poważną fabułę oraz naturalne poczucie humoru. To świetna okazja zarówno na wypad z przyjaciółmi, jak i zabranie do kina dzieci.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.0
Ocena recenzenta
8.25
Ocena użytkowników
Średnia z 2 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
chcę obejrzeć
kolekcja
Tytuł: Auta 3 (Cars 3)
Reżyseria: Brian Fee
Scenariusz: Kiel Murray, Bob Peterson, Mike Rich
Muzyka: Randy Newman
Zdjęcia: Jeremy Lasky, Michael Sparber, Kim White
Obsada: Owen Wilson, Cristela Alonzo, Chris Cooper, Nathan Fillion, Piotr Adamczyk, Wiktoria Wolańska, Wojciech Malajkat, Marian Opania,
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2017
Data premiery: 16 czerwca 2017
Czas projekcji: 1 godz. 49 min.
Dystrybutor: Disney Polska
Tagi: Cars | Cars 3 | Auta | Auta 3

Komentarze


earl
   
Ocena:
+1

Oprócz Adamczyka, Wolańskiej i Opani usłyszymy także Wojciecha Malajkata, Piotra Wąsowskiego, Annę Dereszowską czy Włodzimierza Zientarskiego.

Piotra Gąsowskiego.

Poza tym - zastanowiło mnie, czemu Wójt Hudson pojawił się jedynie na początku filmu, natomiast nie ma go w finałowych scenach, gdzie są wszyscy pozostali mieszkańcy Chłodnicy Górskiej a także dawny nauczyciel Hudsona i jego koledzy-mistrzowie.

18-06-2017 17:35
Plegier
   
Ocena:
+1

Hudson nie żyje, ale nie zostało do końca wyjaśnione, jak umarł.

19-06-2017 09:01

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.