» Dodatki i podręczniki » Zagraniczne » Thieves’ Gallery

Thieves’ Gallery


wersja do druku

Awanturnicy srebrnego ekranu

Redakcja: Aesthevizzt

Thieves’ Gallery
Branża rozrywkowa na przestrzeni lat przyzwyczaiła nas, że wielkie premiery obudowywane są całą masą pobocznych produktów skierowanych do fanów danej produkcji. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej adaptacji filmowej Lochów i Smoków.

Film Honor Among Thieves doczekał się między innymi książek, komiksów, dedykowanych figurek oraz różnego rodzaju gadżetów w mniejszym lub większym stopniu związanych z kinową opowieścią o grupie łotrów. Ze względu na charakter materiału źródłowego, nie mogło rzecz jasna zabraknąć materiałów skierowanych do fanów papierowego Dungeons & Dragons. Jednym z nich jest niewielki dodatek Thieves’ Gallery udostępniony za darmo w marcu 2023 roku wszystkim posiadaczom kont na platformie D&D Beyond. Jemu też przyjrzymy się w niniejszej recenzji.

Podobnie jak poprzednie bezpłatne minipodręczniki publikowane przez Wizards of the Coast takie jak Spelljammer Creatures oraz Dragonlance Creatures, Galeria Złodziei skierowana jest przede wszystkim do Mistrzów Podziemi, choć zamiast potworów oferuje zestaw sześciu postaci (zarówno protagonistów, jak i antagonistów) z filmu Honor Among Thieves zaprezentowanych jako Bohaterowie Niezależni do piątej edycji Dungeons & Dragons. Wbrew temu co mogła by sugerować nazwa mamy tu nie tylko przedstawicieli "złodziejskich" profesji, ale także druida, barbarzyńcę, a nawet paladyna. W ogólnym ujęciu dodatek wzbudza skojarzenia z The Rogues Gallery do pierwszej edycji AD&D, do którego nawiązuje zresztą swoim tytułem, aczkolwiek treści jest tu zdecydowanie mniej.

Każdy z BN-ów opatrzony jest ilustracją (nawiązującą do aktorskiej kreacji), krótkim rysem fabularnym prezentującym historię, poglądy i charakter oraz kompletem statystyk przygotowanych zgodnie z aktualną wersją D&D 5E, a więc po zmianach wprowadzonych w Tasha's Cauldron of Everything. Ich skala wyzwania waha się natomiast od pięciu do aż piętnastu. Opisy nie są zbyt rozbudowane i przydałyby się jakieś niewielkie ramki z pomysłami na przygody, ale i tak dostajemy tu kilka ciekawostek (choćby powiązania z faeruńskimi organizacjami czy ważnymi wydarzeniami z historii), które sprawiają, że poszczególne postacie są kimś więcej niż suchym zbiorem statystyk. Bardzo dobra robota, szczególnie biorąc pod uwagę rozmiar dodatku. Jednocześnie całość osadzona jest przed akcją filmu, więc liczba potencjalnych spoilerów jest niewielka (nie ma tu właściwie nic, czego nie ujawniono w zwiastunach i materiałach przedpremierowych), zatem po podręcznik spokojnie mogą sięgnąć nawet osoby, które Honor Among Thieves dopiero planują obejrzeć. Rozwiązanie godne pochwały.

Pozytywnie przedstawia się również strona mechaniczna – praktycznie każdy z bohaterów posiada jakiś unikatowy element ekwipunku lub zdolność wykraczającą poza standardowy wachlarz talentów posiadanych przez BN-ów w piątej edycji Dungeons & Dragons. Na przykład bard Edgin Darvis potrafi przeciwnika zdzielić lutnią, druidka Doric zmienia się w sowoniedźwiedzia, a Xenk Yendar walczy nietypowym mieczem przywodzącym na myśl uzbrojenie z azjatyckich gier fabularnych. Pomysły warte zapamiętania nawet jeśli nie planujemy bezpośrednio korzystać z zawartych tu postaci.

Przed ostatecznym podsumowaniem warto na chwilę zatrzymać się przy jakości wydania Thieves’ Gallery. Pod tym względem jest standardowo dla pozycji publikowanych na platformie D&D Beyond – podręcznik posiada własną podstronę z aktywnym spisem treści, odnośnikami do innych książek oraz podglądem umożliwiającym szybkie sprawdzenie zasad danego zaklęcia lub umiejętności. Dodatkowo jego zawartość można wykorzystać w innych narzędziach udostępnianych przez serwis takich jak generator spotkań. Wygodne i łatwe w obsłudze, choć chciałoby się mieć także dostęp do wersji PDF, którą można by użyć w sytuacji braku dostępu do Internetu. Podobać mogą się ilustracje, które są atrakcyjne wizualnie i zgodne z linią artystyczną piątej edycji D&D (na szczęście nikt nie wpadł na pomysł wykorzystania fotosów z filmu). Jednoznacznie pozytywnie spisała się także korekta, która na moje oko nie przepuściła żadnych błędów. Generalnie od strony wizualnej Galeria Złodziei prezentuje się bardzo dobrze.

Podsumowując Thieves’ Gallery trzeba powiedzieć, że dostaliśmy niewielki, lecz bardzo udany dodatek, który nie jest jedynie nieco bardziej rozbudowaną ulotką reklamową, ale pozycją o realnym zastosowaniu na sesjach. Bohaterowie są interesujący od strony fabularnej, a ich statystyki posiadają kilka smaczków, które spokojnie można wykorzystać przy tworzeniu własnych BN-ów. Wszystko to sprawia, że Galerii Złodziei z czystym sumieniem mogę wystawić wysoką ocenę widoczną w notce poniżej i polecić ją właściwym wszystkim osobom prowadzącym D&D 5E, bez względu na to czy są zainteresowane najnowszą filmową adaptacją najstarszej stołowej gry fabularnej. Autorzy z wydawnictwa Wizards of the Coast raz jeszcze pokazali, że bardzo dobrze radzą sobie z tworzeniem darmowych podręczników i mam nadzieję, że w przyszłości trend ten zostanie utrzymany.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Thieves’ Gallery
Linia wydawnicza: Dungeons & Dragons
Autorzy: Ashley Alexander, Dan Dillon, Ron Lundeen, Sarra Scherb
Ilustracje: Shuangcheng Leng, Jason Li, Yang Luo, Tatiana Vetrova, Wenfei Ye, Liangliang Zhang, Qiya Zhang
Wydawca oryginału: Wizards of the Coast
Data wydania oryginału: 6 marca 2023
Miejsce wydania oryginału: USA
Liczba stron: 9
Format: Strona internetowa
Cena: Darmowy



Czytaj również

Pozytywne skutki afery OGL
Światełka w tunelu
Dungeons & Dragons: Złodziejski honor
Uśmiechnięte smoki
- recenzja
Monstrous Compendium Vol 2: Dragonlance Creatures
Starzy znajomi z Krynnu
- recenzja
Gotyckie piekło na Wybrzeżu Mieczy
Przegląd polskiej linii wydawniczej D&D 5E
Monstrous Compendium Vol 1: Spelljammer Creatures
Miniaturowy przegląd osobliwości
- recenzja
Dragon, Dungeon i listy mailingowe
Klasyczne podręczniki do FR w piątej edycji - cz. IV

Komentarze


Aesthevizzt
   
Ocena:
+1
Jesli mam byc szczery to mam nadzieje ze nastawione na wyciaganie pieniedzy Beyond padnie zanim uda sie zastapic DTRPG.
25-03-2023 08:36
Radnon
   
Ocena:
0

Moim zdaniem będą raczej próbowali przekształcić D&D Beyond w pełnoprawną konkurencję dla obecnie działających wirtualnych stołów, DriveThruRPG to trochę inny profil działalności.

Zresztą mają ten temat poruszyć podczas najbliższego D&D Direct, więc w środę powinniśmy być mądrzejsi.

25-03-2023 19:44
Exar
   
Ocena:
0

nastawione na wyciaganie pieniedzy Beyond padnie

Zdradzę Ci tajemnicę - wszystkie akcje wszystkich normalnych firm nastawione są na wyciąganie pieniędzy :). 

26-03-2023 08:25
Aesthevizzt
   
Ocena:
+1

@Radnon

Zgadza się, ale miej na uwadze, że obecnie Beyond to jedyne źródło oferujace elektroniczne wersje podręczników do 5e.

@Exar

Wiadomo, ale nie wszystkie są aż tak perfidne.

26-03-2023 11:24
Radnon
   
Ocena:
+1

@Aesthevizzt

Jak najbardziej i patrząc po ostatnich ruchach chcą wokół D&D Beyond zbudować jedyną słuszną platformę do grania w D&D, a że obecnie dla masy osób RPG=D&D sytuacja może się rozwinąć w różne strony.

Tymczasem WotC rozszerzyło paczkę filmowych dodatków o komplet elektronicznych kostek i opis pięciu legendarnych magicznych broni.

05-04-2023 10:25
Aesthevizzt
   
Ocena:
+1
Jesli dobrze kojarze Beyond poczatkowo bylo niezaleznym tworem majacym dzialac wylacznie w wersji elektronicznej. Pandemia mocno przyspieszyla rozwoj gra online, wiec Czardzieje zwietrzyli interes i przejeli rozwiniety perspektywiczny biznes.
05-04-2023 16:50

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.