» Dodatki i podręczniki » Wydane w Polsce » Shizein: Cyfrowe Pałace Króla Comodora

Shizein: Cyfrowe Pałace Króla Comodora


wersja do druku

System error, not enough data

Redakcja: Tomasz 'Radnon' Cybulski, Daga 'Tiszka' Brzozowska

Shizein: Cyfrowe Pałace Króla Comodora
W staroszkolnych systemach niejednokrotnie mamy do czynienia ze swobodnym mieszaniem gatunków i konwencji. W początkach naszego hobby wiele produkcji łączyło fantasy, SF i horror – choćby w starych podręcznikach do D&D mamy kosmitów, a w pierwszym bestiariuszu do RuneQuesta znajdziemy potwory z mitologii Cthulhu.

Obok takiego łączenia możemy też znaleźć dużo dziwniejsze pomysły, odchodzące bardzo daleko od standardowego fantasy i historii o lochach i potworach. Choćby w polskim systemie Shizein postacie nie są poszukiwaczami przygód, lecz szaleńcami przeniesionymi do psychodelicznej rzeczywistości, a na ich drodze nie będą stawać swojskie orki i gobliny, lecz tak dziwaczne stwory jak trzygłowe nikczemne pisklęta, mordercze muchomory i szablozęba królowa.

Systemowa podstawka wymieniała cztery krainy, w jakich mogła zostać osadzona rozgrywka, ale bardziej szczegółowo przybliżała tylko jedną z nich, Labirynty Grzybni. Na szczęście wydawca udostępnił do darmowego pobrania mini-suplement opisujący kolejną, zgodnie z jego tytułem – Cyfrowe Pałace Króla Comodora. Dodatek liczy zaledwie 11 stron i mając w pamięci układ treści w podręczniku podstawowym, poważnie obawiałem się, ile informacji autor zdoła pomieścić na tak ograniczonej przestrzeni.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Okazuje się, że zdecydowanie mniej, niż spodziewałem się tu znaleźć. Po jednej stronie trzeba bowiem odjąć na okładkę i stronę tytułową (na której znajdziemy tylko grafikę znaną już z podstawki, tyle że w innych kolorach), a kolejne dwie na zamknięcie podręcznika (o ile w ogóle można użyć takiego określenia). Ogółem na całą merytoryczną treść zostaje nam więc zaledwie siedem stron, co nawet w bardziej tradycyjnie złożonej produkcji byłoby objętością niezwykle skromną. Dostajemy sylwetkę i mechaniczne statystyki władcy tej domeny, tytułowego monarchy, a także jego robotycznego błazna i wirtualnych strażników; dwie strony poświęcono na opis królewskiego pałacu, a dwie kolejne – na statystyki istot, które można w nim napotkać. Lista tych elementów może wydawać się niezbyt imponująca, a dodatkowym mankamentem jest fakt, iż opisy lokacji są wprost tragicznie zdawkowe, wymuszając na prowadzącym samodzielne dopracowywanie szczegółów, zarówno mechanicznych, jak i fabularnych. Podczas gdy w podręczniku podstawowym otrzymywaliśmy zbiór lokacji może niezbyt rozbudowanych, ale samych w sobie ciekawych, oryginalnych i – przede wszystkim – grywalnych, tutaj autor poszedł po linii najmniejszego oporu, serwując czytelnikowi takie ogólniki jak choćby: "Ośrodek medyczny: pomieszczenie wyposażone w nowoczesne aparatura medyczna służące do diagnozowania i leczenia chorób". Na dobrą sprawę to nawet nie tyle opis, co sucha definicja, a co gorsza – jak nietrudno dostrzec – pozbawiona jakiejkolwiek korekty, która poprawiłaby najbardziej rażące błędy.

Rozczarowanie Cyfrowymi Pałacami... musi być tym większe, że nie trzeba było dużo, by stworzyć dodatek naprawdę grywalny – na wzór Labiryntów Grzybni z systemowej podstawki dać kilka ciekawych lokacji, osadzić w nich opisane stwory i BN-ów, i mielibyśmy gotowy do poprowadzenia dungeon crawl w nietypowej scenerii. A biorąc pod uwagę, że nie znajdziemy tu szaletowego humoru, który był bolączką podręcznika podstawowego, ocena tego suplementu bez trudu mogłaby podnieść notowania gry jako całości. Niestety, muszę powtórzyć tu finałową notę z recenzji shizeinowej podstawki, choć z zupełnie innych powodów. Na dobrą sprawę jedyne, co zasługuje tu na docenienie, to sam pomysł, którego potencjał nie został jednak należycie wykorzystany, oraz oprawa graficzna – z jednej strony spójna z systemową podstawką, a z drugiej dobrze dopasowana do settingowych realiów i specyfiki tej konkretnej krainy. To jednak zbyt mało, by Cyfrowe Pałace Króla Comodora zasłużyły na lepszą notę, mogę tylko ponownie wyrazić nadzieję, że jeśli doczekamy kolejnych suplementów, choćby opisujących pozostałe regiony uniwersum Shizein, będą one bardziej dopracowane i grywalne.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

Dziękujemy wydawnictwu Tenebris Games za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
4.0
Ocena recenzenta
4
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Shizein: Cyfrowe pałace króla Comodora
Linia wydawnicza: Shizein
Autor: Sebastian Piórkowski
Ilustracja na okładce: Elżbieta Wancław-Chłopik
Ilustracje: Elżbieta Wancław-Chłopik
Wydawca polski: Tenebris Games
Data wydania polskiego: 2 lutego 2023
Liczba stron: 11
Format: pdf
Cena: pay what you wantCzytaj również

Shizein
Bad trip RPG
- recenzja
The God With No Name
Tajemnica wymarłej kopalni
- recenzja
The Isle of Glaslyn
Kieszonkowy hexcrawl
- recenzja
Bastard King of Thraxford Castle
Upiorny dzień świstaka
- recenzja
The Mutant Epoch: Pitford - Gateway to the Ruins
Brama do ruin, brama do przygód...
- recenzja
The Mutant Epoch: Beyond Red Crater
Staroszkolny postapokaliptyczny dungeon crawl
- recenzja

Komentarze


82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
+2

Dosłownie "przerost formy nad treścią" ;)

05-05-2023 10:46
Johny
   
Ocena:
0

Przeczytałem tę recenzję i teraz jeszcze podstawki. Ciekawe czy gdyby ta gra była sprzedawana na papierze miałaby szansę stać się kultowym hitem kolekcjonerskim. Coś na zasadzie tak zła że aż dobra.

Wydaje mi się, że jak jest dostępna w PDFie nie zdobędzie takiej popularności. Przynajmniej ja kupuje PDFy do czytania. Książkę można by kupić dla samych ilustracji by odjechanie wyglądała na półce.

05-05-2023 23:03
82284

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0

Problem w tym, że na wydanie wersji drukowanej potrzeba znacznie większych środków (możliwe, że miała zapewnić je sprzedaż PDF), ale skoro system jest co kiepski, to nawet zbiórka społecznościowa wiele by nie dała.

05-05-2023 23:42

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.