Rasy i klasy nowego D&D

Wojownicy i podstawy D&D Next

Autor: Nikola 'Szponer' Adamus

Rasy i klasy nowego D&D
Najważniejsze zmiany w marcowych zasadach:- umiejętności zostały powiązane ze współczynnikami;
- wybór Backgrounds stał się obligatoryjny;
- powróciły kategorie atutów (General, Martial, Magic, Expert);
- zerwano związek Martial Dice (teraz: Deadly Strike) z manewrami;
- dodano opcjonalny moduł eksploracyjny.


Oto kolejny artykuł mający na celu przybliżenie D&D Next. Skupię się przede wszystkim na rasach i klasach - zwłaszcza na wojownikach (oraz barbarzyńcach, paladynach, łotrzykach i pokrewnych). Opowiem także dokładniej o innych składowych postaci - Tłach i atutach – wspominanych we wcześniejszych tekstach Ninetonguesa i Zsu-Et-Ama.


Mówisz, że byłeś żołnierzem?

Ninetongues w swoim tekście jedynie krótko wspomniał, czym są Tła (Backgrounds). Postaram się powiedzieć o nich trochę więcej. Wszystkie Tła składają się z dwóch elementów - Cechy (Trait) oraz sugerowanych zestawów umiejętności i ekwipunku (z tych ostatnich można oczywiście zrezygnować). Ich funkcja jest czysto narracyjna - pokazują, iż przeszłość bohatera nie jest bez znaczenia. Każdy Trait zapewnia konkretną korzyść; np. bycie rycerzem zagwarantuje postaci gościnę, a z kolei przeszłość przewodnika ułatwi znalezienie świeżej wody i jedzenia w dziczy. Takie rozwiązanie to ukłon w stronę początkujących graczy - na starcie dostają oni gotowy, elastyczny materiał, z którego łatwo mogą stworzyć ciekawą historię postaci. Niektóre Tła wydają się niewystarczająco doprecyzowane, co może prowadzić do nieporozumień, ale ich siła tkwi właśnie w ogólnym opisie. Mają być wskazówką, a nie sztywnymi ramami.


Rzecz o specjalistach i atutach

Trochę inaczej działają Specialties, czyli po prostu listy sugerowanych atutów z jakimś tematem przewodnim. Mogą być one dowolnie modyfikowane, przez co tak naprawdę nie różnią się niczym od wybierania atutów na własną rękę. Służą ukierunkowaniu czy też wyspecjalizowaniu postaci w jakimś aspekcie, by ułatwić tworzenie postaci przez szybkie znalezienie odpowiednich opcji - na przykład walki dwiema broniami. Nie wiążą się z żadnymi dodatkowymi mechanizmami, nie mają konkretnego znaczenia fabularnego, a przez to nie są zbyt ciekawe - tym bardziej że nie istnieją restrykcje, które broniłyby wybrać np. specjalność Sharpshooter, a jednocześnie korzystać z innej listy atutów (albo dobrać je całkiem dowolnie). Na marginesie warto zauważyć, że większość Specjalności dotyczy możliwości ściśle mechanicznych - akcji w walce, testów umiejętności czy rzucania zaklęć. Znacznie ciekawsze atuty rzeczywiście poszerzające repertuar postaci (podobne do specjalistycznych umiejętności, np. dające możliwość czytania z ruchu warg albo niemal magicznego pozyskiwania sympatii) nie zostały ujęte w żadnym zestawie - a szkoda.

W odróżnieniu od Backgrounds, atuty nie są w D&D Next obowiązkowe - dana grupa może wybrać grę bez nich (i bez Specialties). O korzystaniu lub rezygnacji z atutów decyduje prowadzący. Tła i Specjalności mogą budzić skojarzenia z zestawami startowymi znanymi z 3. edycji, których wybór gwarantował natychmiastowe rozpoczęcie gry, ale były one pozbawione charakteru i wpływu na dalszą grę. Oferowany przez Czarodziejów z Wybrzeża model tworzenia postaci za pomocą Backgrounds i Specialties być może nie pozwala zacząć rozgrywki zupełnie bez zaglądania do podręcznika, ale oprócz czystej mechaniki wzbogaca warstwę fabularną i zachowuje przydatność na wyższych poziomach.


Koniec z dedykowanymi rasami?

Duże zmiany w stosunku do poprzednich edycji, a nawet ostatniej paczki testowej, zaszły w kwestii ras. W ostatnich odsłonach gry premie rasowe pozwalały wskazać optymalne kombinacje rasa/klasa - krasnolud był idealnym wojownikiem, elf naturalnym łowcą itd. Przez wprowadzenie limitu wysokości współczynników, znacznie premii rasowych zmalało, tym bardziej że zostały one obniżone. Obecnie wszystkie rasy otrzymują premię +1 (podobnie jak w AD&D, choć bez żadnych kar) do dwóch współczynników, z których jeden jest z góry określony, a drugi wynika z wynika z podrasy. Np. elf leśny dostanie +1 do Zręczności i Mądrości, a wysoki - do Zręczności i Inteligencji. Równocześnie z tym buffem osłabiono inne cechy rasowe - np. wycofano się z podniesionych kostek obrażeń broni rasowej na rzecz biegłości premiowych. Choć wzgórzowy krasnolud nadal będzie się dobrze sprawdzał jako wojownik, nie jest już koniecznie najlepszym wyborem - nic też nie stoi na przeszkodzie, by był dobry w czymś innym. Najistotniejszą poza tym zmianą było przywrócenie krasnoludom widzenia w ciemności, utraconego jeszcze w 4. edycji.

Jeśli chodzi o ludzi, to dzięki premii +1 do wszystkich współczynników są mocni mechanicznie, ale brak cech specjalnych (choćby premiowych umiejętności czy atutów) czyni ich najmniej klimatyczną rasą. Są po prostu "dobrzy we wszystkim". Widać, że Czarodzieje z Wybrzeża nie mają na nich pomysłu.


Retusz przyszłych bohaterów

W D&D Next kapłan, wojownik, łotrzyk oraz czarodziej są podstawowymi klasami umożliwiającymi prowadzenie gry. Pozostałe profesje są traktowane jako opcjonalne, a o ich dostępności decyduje prowadzący. W obecnej wersji wszystkie, z wyjątkiem barbarzyńcy, otrzymują na 1. poziomie specjalną zdolność dającą graczowi możliwość częściowego określenia pewnej specjalizacji - preferowanej szkoły magii, stylu walki czy wielbionego aspektu bóstwa.

W pierwszym artykule o D&D Next Ninetongues zwrócił już uwagę na premie do trafienia. W tym zakresie zaszło trochę zmian - niektóre klasy zostały oddane jako mniej wojownicze od innych. Pomimo zmienionej skali (premie nie przekraczają +3 czy +5 na maksymalnym poziomie), nie odbiega to zanadto od rozwiązań z 3. edycji. Wojownicy cieszą się wyższymi premiami do trafienia od kapłanów i łotrzyków, a ci i tak wyprzedzają druidów, z kolei czarodzieje w ogóle nie zyskują premii w walce bronią (za to jak wszyscy magowie korzystają z porównywalnych Spellcasting Bonus). Obok modyfikatorów trafienia najważniejszym czynnikiem równoważącym postaci czarowników i zbrojnych jest Deadly Strike - zależne od klasy premiowe kostki obrażeń broni uzyskiwane na wyższych poziomach.

Przejdźmy teraz do szczegółowego omówienia wojowników i ich naśladowców.


Sensowny wojownik i łotrzyk-morderca

Wojownik w D&D Next nareszcie przestał być nudną klasą pozbawioną cech charakterystycznych (zaklęć, szału czy zdolności leczących) i pozostającą daleko w tyle na wyższych poziomach. Jego siłą tkwi w mistrzowskim wyszkoleniu,- oprócz wspomnianych dodatkowych kości obrażeń, wojownik dysponuje także dodatkowymi kostkami Expertise. Reprezentują one zdolność do niemalże nadludzkich wyczynów w trakcie walki, znajomość różnych trików i manewrów (ofensywnych i defensywnych) niedostępnych dla pozostałych klas. Niektóre powiązane są z konkretnym orężem, inne są bardziej ogólne, ale wszystkie są warte uwagi. Wojownicze wyszkolenie ma charakter spotkaniowy, ale różni się od wyraźnie od komórek na zaklęcia i przewyższa elastycznością moce z 4. edycji.

W podobny sposób wyspecjalizowany jest łotrzyk, który na 1. poziomie wybiera dla siebie pole działania - Scheme, określający pakiet umiejętności, atutów i premii wpływających na styl walki i możliwości poza nią. Skrytobójca, poszukiwacz skarbów, zwiadowca... do wyboru, do koloru. Opcji jest naprawdę sporo, wszystkie też wydają się klimatyczne i przemyślane. Wygląda to zdecydowanie lepiej, niż triki z D&D Essentials, nie wspominając nawet o rozwiązaniu z Pathfindera - masie premiowych atutów. Łotrzyk to przy okazji jedyna jak dotychczas klasa, która umożliwia rozpoczęcie gry z poszerzoną pulą umiejętności.

 

 

Umiejętności w D&D NextW nowym D&D zrezygnowano z klasowych list umiejętności - każda postać rozpoczy grę z czterema dowolnymi skillami, do testów których korzysta z premiowych kostek; ponadto łotrzyk uzyskuje dwie dodatkowe umiejętności ze względu na wybrany archetyp. Niektóre bardziej specjalistyczne czynności - naśladowanie głosów czy kradzież kieszonkowa - wymagają odpowiednich atutów, które szczególnie łotrzykowie otrzymują w pakiecie premiowym. Na wyższych poziomach bohaterowie mogą albo poszerzać swoje możliwości i szkolić się w dodatkowych umiejętności, albo też podnieść typ premiowych kostek (k6 na k8 itd.)


Wszystko to prezentuje się dobrze, ale niestety - podobnych wyborów zabrakło na późniejszych poziomach, przez co niezależnie od obranego archetypu, podstawowy rozwój klasowy jest taki sam dla wszystkich i opiera się na znanych z 3. edycji zdolnościach: Sneak Attack i Evasion. To duże odstępstwo od poprzedniego pakietu, w którym zdradzieckie ciosy i skrytobójstwa były domeną jedynie wybranych łotrów. Z drugiej strony klasa była wówczas znacznie bardziej "wojownicza" - teraz różnice są większe, nawet jeśli łotrzyk to jedyna poza wojownikiem klasa, która zyskuje na wyższych poziomach możliwość wykonywania wielokrotnych ataków.


Traperzy i nudziarze

O ile łotrzyk czy wojownik przeszli solidny retusz, to paladyn jest "zaledwie" całkiem niezłą krzyżówką kapłana z wojownikiem. Chyba największą zmianą względem poprzednich edycji jest złagodzenie ograniczeń charakteru - na zasadach marcowych paladyn może być "dowolny Praworządny": Dobry, Neutralny lub Zły, zależnie od złożonej przysięgi, wybieranej tak, jak archetyp łotrzyka albo bliżej: kapłańskie wyznanie. Tak jak to ostatnie, paladyńska przysięga określa dostęp do czarów domenowych oraz opcji Channel Divinity (już od pierwszego poziomu). Nie zabrakło rzecz jasna zdolności uzdrawiania przez nakładanie rąk. Paladyńskimi wariantami są Cavalier (rycerz w lśniącej zbroi, obrońca uciśnionych), Warden (strażnik naturalnego porządku, zielony rycerz faerie) i Blackguard (czarny rycerz, antybohater, dla którego cel uświęca środki). Niestety brakuje tej klasie bardziej zindywidualizowanych cech, które mocniej by ją wyróżniały. W tej chwili to po prostu wojownik, który wyszkolenie zamienia na kapłańskie czary, wierzchowca i ograniczenie charakteru.

Podobny problem pojawia się przy łowcy (krzyżówce wojownika z druidem, bez elementów łotrowskich), który na szczęście doczekał się zmian na lepsze. Jego najciekawszą cechą jest przerobiony Ulubiony wróg - w D&D Next zdolność bardziej ogólna niż w poprzednich edycjach, nieograniczona już do nieciekawych premii. Obecnie Favorite Enemy to raczej styl walki ułatwiający stawianie czoła konkretnemu typowi wrogów, nieograniczony jednak do jednej kateogrii. Np. wybór olbrzymów na głównego wroga zaowocuje bonusami nie tylko wobec gigantów, ale i innych dużych przeciwników, a kariera zabójcy smoków wiąże się z nieustraszonością.


Wyjątkowy barbarzyńca, niepotrzebny mnich

Bardzo dobrze prezentuje się barbarzyńca, a zwłaszcza jego ikoniczny szał - w 3. edycji skomplikowany przez oparcie na premiach do współczynników, zastąpiony bardziej ogólnymi premiami. Z punktu widzenia mechaniki rezultat jest taki sam, odpada konieczność przeliczania róznych wartości. Nawet gdy dzienny limit szału zostanie wyczerpany, barbarzyńca zachowuje jego namiastkę i przez to nie traci klimatu: pozostaje mu Reckless Attack pozwalający skuteczniej walczyć kosztem wystawienia się na ciosy wrogów. Przyczepić się można do innej kwestii, sygnalizowanej już wcześniej: wprawdzie zdolność wpadania w szał nadaje barbarzyńcom wyjątkowość, to jednak nie zostawia żadnego wyboru. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom zabrakło alternatyw - nie zagramy (na razie) zmiennokształtnym berserkiem ani nieokrzesanym wodzem, który motywuje siebie i innych okrzykami.

Ze wszystkich klas wojowniczych w D&D Next, mnich wypada moim zdaniem najgorzej. Nadal jest to klasa bardzo odstająca od pozostałych. W pakiecie testowym brakuje oczywiście fabularnego opisu klasy, ale sądząc po zdolnościach, wciąż mamy do czynienia z amerykańskim spojrzeniem na wschodnie sztuki walki - nieuzbrojony wojownik korzystający z energii ki, pozwalajacej mu na wykonywanie niesamowitych wyczynów. W stosunku do poprzednich edycji D&D i Pathfindera zmieniło się więc niewiele. Mechanicznych zmian jest kilka: przepadła zwiększona szybkość, wyższe skakanie czy grad ciosów. Nowością są cztery ścieżki dostępne mnichowi na pierwszym poziomie - luźno powiązane z żywiołami zestawy nadnaturalnych mocy i specjalnych ciosów przypominających odrobinę czary.


What's Next?

W tym momencie klasy wojownicze wyglądają na bardziej dopracowane niż czarujące, które sprawiają wręcz wrażenie niedokończonych. Ich tabele są niemalże puste, zwłaszcza ta należąca do czarodzieja. Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach ulegnie to zmianie - i muszę przyznać, że po tym, co WotC zrobiło z wojownikiem i barbarzyńcą, mam duże nadzieje. W szczególności liczę na to, że wreszcie bard (dotąd nierozpisany) będzie naprawdę grywalny.

Patrząc na materiały, który ukazały się do tej pory, zauważam kilka tendencji - przede wszystkim D&D Next bardziej niż w poprzednich edycjach odwołuje się do zdrowego rozsądku, dąży także do zwiększenia elastyczności zasad, a jednocześnie dba o równowagę. Z drugiej strony niedawny artykuł nie napawa mnie optymizmem.

 

 

 

 

Co się święci?Podobnie jak to było w Basic D&D i w 4. edycji, WotC chce uporządkować rozwój postaci w stopnie - tiers, co będzie związane z rozłożeniem nauki niektórych zdolności i przesunięciem definiujących bohatera wyborów (jak wybór szkoły magii czy stylu walki) na wyższy poziom. Sugeruje to znaczne sformalizowanie rozgrywki, a na wielu osobach wymusi rozpoczynanie gry na wyższym poziomie (by nie tracić czasu na grę początkującymi postaciami bez kompletu zdolności). Jednocześnie pogłębia to jedynie problem nieopłacalności rozpoczynania gry na 1. poziomie. Pozostaje mieć nadzieję, że takie rozwiązanie będzie jedynie opcjonalne.


Z drugiej strony na przykładzie Backgrounds widać, że D&D Next stara się bardziej skupić na aspekcie fabularnym rozgrywki. Jednakże tym, co zasługuje na największą uwagę, jest dążenie do ograniczenia matematyki (rezygnacja zarówno z rang umiejętności, jak i automatycznego, liniowego rozwoju), a także uproszczenie procesu tworzenia postaci (Specialties). Zauważalna jest także tendencja do większego zbalansowania gry - chociażby w zmianach, jakie zaszły w mechanice ras.

Dotychczas nowe DeDeki pozostają obiecujące - mam w związku z tym nadzieję, że WotC nie zrezygnuje z obranego kierunku.