» Dodatki i podręczniki » Zagraniczne » Peril in Pinebrook

Peril in Pinebrook


wersja do druku

Bajkowa opowieść o smokach

Redakcja: Kamil 'Kamulec' Chmiel

Peril in Pinebrook
Smoki ze swą potęgą i majestatem od zawsze zajmują poczesne miejsce wśród najbardziej rozpoznawalnych fantastycznych stworzeń. Nie dziwi więc, że od początku są jedną z ikon Dungeons & Dragons, które zapewne niejednego gracza przyciągnęły do najstarszej, stołowej gry fabularnej.

Z promocyjnej siły wielkich gadów doskonale zdają sobie sprawę także autorzy z wydawnictwa Wizards of the Coast, którzy regularnie wypuszczają na rynek podręczniki poświęcone właśnie wielobarwnym jaszczurom. Wystarczy wspomnieć, że wokół nich obracała się, otwierająca piątą edycję D&D, kampania Tyranny of Dragons, a kilka lat później otrzymaliśmy dodatek Fizban's Treasury of Dragons. Najnowszą propozycją poświęconą smoczej tematyce jest, wydany w sierpniu 2023 roku, The Practically Complete Guide to Dragons stylizowany na artefakt ze świata gry i skierowany do młodszych odbiorców opis smoków z perspektywy mieszkańców wieloświata Dungeons & Dragons.

W ramach promocji tej ostatniej książki w listopadzie 2023 roku WotC udostępniło darmową przygodę zatytułowaną Peril in Pinebrook pomyślaną jako wprowadzenie do Lochów i Smoków dla zupełnych nowicjuszy stawiających dopiero pierwsze kroki w świecie stołowych gier fabularnych. Sam również po scenariusz sięgnąłem i po zakończonej lekturze muszę powiedzieć, że dostaliśmy niestandardowe spojrzenie na Dungeons & Dragons, które faktycznie może być interesującą propozycją dla osób onieśmielonych pełną wersją piątej edycji D&D.

Po odpowiedź na pytanie z czego owa nietypowość wynika zapraszam do dalszej części recenzji, choć tradycyjnie ostrzegam przed potencjalnymi spoilerami, które sprawiają, że tekst skierowany jest przede wszystkim do Mistrzów Podziemi.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Peril in Pinebrook to niewielki scenariusz, który według zapewnień twórców można rozegrać podczas pojedynczej sesji trwającej od 60 do 90 minut i szacunki te wydają się zgodne z rzeczywistością, choć wiele będzie zależało od zaangażowania graczy w odgrywanie postaci. Prosta jest też opowiedziana w przygodzie historia – uczestnicy zabawy wcielają się w członków ochotniczej milicji z osady Pinebrook (położonej u stóp Gór Grzbietu Świata w północnej części Faerunu), którzy podczas jednego z patroli znajdują świeżo wyklutego srebrnego smoka. Kierująca patrolem pani kapitan zleca bohaterom odstawienie smoczątka do jaskini mającej opinię smoczego leża, a sama wraca, żeby zdać raport swoim zwierzchnikom. Graczom nie pozostaje natomiast nic innego jak ruszyć w góry i odnaleźć dom niezwykłego podopiecznego. Na drodze staną im rzecz jasna różne przeciwności, które będą wymagały zarówno odwagi, jak i sprytu.

Fabuła nikogo zapewne nie zaskoczy, ale jej prostolinijność i lekko bajkowy sznyt mogą przypaść do gustu nie tylko młodszym fanom fantastyki. Tym bardziej, że twórcy zadbali o zadziwiająco bogaty katalog wyzwań czekających na uczestników zabawy – mamy tu zagadki, zagrożenia środowiskowe, okazje do testowania różnych umiejętności, nieco walki, a nawet całkiem rozbudowane sceny oparte o interakcje społeczne. Różnorodność wpływa też pozytywnie na tempo akcji, ponieważ zmieniające się lokacje i kategorie spotkań pozwalają uniknąć monotonii i nadają całości posmaku dobrego filmu animowanego. Autorom należą się szczere wyrazy uznania, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę niewielką objętość scenariusza.

Bardziej dociekliwy gracze mogą co prawda zwrócić uwagę na pewne zgrzyty fabularne (na przykład oficer dowodząca drużyną na początku scenariusza nie zna postaci, choć wszyscy pochodzą z tej samej małej osady) czy dość daleko idące uproszczenia (zachowanie pewnej Bohaterki Niezależnej pojawiającej się w finałowej scenie), ale moim zdaniem można na owe niedociągnięcia przymknąć oko. Nie wpływają one w znaczący sposób na odbiór całości, a dla wielu osób pozostaną zapewne niedostrzegalne.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Peril in Pinebrook to jednak nie tylko scenariusz, ale także wprowadzenie do mechaniki piątej edycji Dungeons & Dragons, które przy pewnej dozie umowności można byłoby uznać za swego rodzaju systemowy Starter. W rzeczywistości zaprezentowane tu zasady są jednak bardzo uproszczone (wszystkie reguły mieszczą się na zaledwie jednej stronie) i trudno traktować je jako cokolwiek innego niż przedsmak pełnoprawnych Lochów i Smoków. Wystarczy wspomnieć, że w tym wariacie używa się tylko dwóch kości (k20 i k6), inicjatywa zależy od miejsca zajmowanego przy stole (niczym w grach planszowych), czary sprowadzone zostały do roli specjalnych zdolności, a takie elementy jak ekwipunek mają znaczenie przede wszystkim fabularne. Do poprowadzenia umieszczonej w podręczniku przygody to w zupełności wystarcza, ale poza nią zawarty tu materiał trudno byłoby wykorzystać.

Ostatnim godnym uwagi elementem podręcznika są porady dla prowadzących i graczy. Ci ostatni zostali potraktowani mocno po macoszemu otrzymując zaledwie kilka linijek tekstu, ale dla Mistrzów Podziemi przygotowano całkiem obszerny poradnik, który uzupełniają ramki porozrzucane w innych miejscach książki. Większość sugestii to absolutne podstawy (priorytet dobrej zabawy, granie w jednej drużyny, otwartość na alternatywne sposoby rozwiązywania problemów, dbanie o tempo rozgrywki), a niektóre wydają się odrobinę dziwaczne (ramka z gotowym tekstem do przeczytania graczom w momencie… wręczania im kart postaci), ale jako całość tworzą dobre wprowadzenie do roli Mistrza Podziemi i na pewno ułatwią zadanie osobom po raz pierwszy zasiadającym za przysłowiową zasłonką MP. Kolejny element ze wszech miar godny pochwały.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Poza powyższymi elementami w podręczniku znajdziemy jeszcze cztery gotowe postacie, handout przydatny przy tłumaczeniu słów zapisanych w smoczym oraz reklamę The Practically Complete Guide to Dragons.

Przed ostatecznym podsumowaniem kilka słów warto jeszcze poświęcić jakości wydania Peril in Pinebrook. W przeciwieństwie do innych darmowych dodatków do D&D 5E (takich jak Monstrous Compendium czy Thieves’ Gallery) została ona udostępnia w formie pliku PDF, a nie dedykowanej strony na platformie D&D Beyond. Co jeszcze bardziej nietypowe początkowo była ona dostępna jedynie za pośrednictwem… twitterowego posta jednego z autorów Lochów i Smoków. Dopiero po pewnym czasie trafiła do bardziej standardowych kanałów dystrybucji i dziś można ją pobrać, chociażby ze wspomnianego serwisu D&D Beyond. Abstrahując od osobliwego miejsca premiery, trzeba powiedzieć, że dostaliśmy całkiem rzetelnie przygotowany dodatek – dwadzieścia dwie strony w pełnym kolorze, dobra organizacja treści, profesjonalna korekta, niezła optymalizacja (acz na słabszych komputerach trzeba chwilę zaczekać na wczytanie kolejnych stron), liczne ilustracje i możliwość wyszukiwania tekstu sprawiają, że korzystanie z podręcznika sprawia sporą przyjemność. Od dzisiejszych standardów odstaje właściwie tylko brak zakładek i aktywnych odnośników, ale przy niewielkiej objętości za bardzo to nie przeszkadza.

Przechodząc do oceny Peril in Pinebrook trzeba powiedzieć, że najnowsza pozycja w katalogu darmowych dodatków do piątej edycji Dungeons & Dragons wypada naprawdę dobrze i pomimo kilku drobnych mankamentów zasługuje na wysoką ocenę widoczną w stopce poniżej. Uproszczona, łatwa do wytłumaczenia mechanika w połączeniu z sympatyczną historią sprawiają, że jest to świetna propozycja dla osób, które chciałyby zachęcić do gier fabularnych młodsze rodzeństwo albo sprawdzić czym tak właściwie jest to papierowe RPG. Zainteresować podręcznikiem mogą się także Mistrzowie Podziemi poszukującą odskoczni od poważniejszych scenariuszy – bajkowa, optymistyczna opowieść o zagubionym smoczątku to dobry sposób na chwilę odpoczynku od kampanii, gdzie stawką jest ratowanie świata (albo przynajmniej regionu). Mam nadzieję, że w przyszłości doczekamy się kolejnych równie udanych miniaturek.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
8.5
Ocena recenzenta
8.5
Ocena użytkowników
Średnia z 1 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Peril in Pinebrook
Linia wydawnicza: Dungeons & Dragons
Autorzy: Dan Dillon, Shawn Merwin
Ilustracja na okładce: Katerina Ladon
Ilustracje: Emily Fiegenschuh, Jim Nelson, Eva Widermann
Wydawca oryginału: Wizards of the Coast
Data wydania oryginału: listopad 2023
Miejsce wydania oryginału: USA
Liczba stron: 22
Format: PDF
Cena: DarmowyCzytaj również

Prisoner 13
Komandosi z zimnych stron
- recenzja
Monstrous Compendium Volume 3: Minecraft Creatures
Wielościany na stole
- recenzja
D&D Player’s Handbook 5th Edition
D&D 5E dla graczy
- recenzja
Pozytywne skutki afery OGL
Światełka w tunelu
Thieves’ Gallery
Awanturnicy srebrnego ekranu
- recenzja
Monstrous Compendium Vol 2: Dragonlance Creatures
Starzy znajomi z Krynnu
- recenzja

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.