» Dodatki i podręczniki » Zagraniczne » Pathfinder Roleplaying Game Bestiary (OGL) Pocket Edition

Pathfinder Roleplaying Game Bestiary (OGL) Pocket Edition


wersja do druku

Podręczna menażeria

Redakcja: Tomasz 'Radnon' Cybulski

Pathfinder Roleplaying Game Bestiary (OGL) Pocket Edition
W odpowiedzi na rosnące oczekiwania graczy, we wrześniu bieżącego roku wydawnictwo Paizo zdecydowało się na opublikowanie dwóch podstawowych podręczników do Pathfinder Roleplaying Game w formacie kieszonkowym - co zresztą spotkało się z entuzjastycznym przyjęciem. Wśród dwóch nowych pozycji znalazło się Bestiary, czyli bestiariusz zawierający bogatą galerię monstrów, z którymi będą zmagać się postacie graczy. Warto przyjrzeć się, na ile ten entuzjazm jest uzasadniony.

Podobnie jak w przypadku recenzji kieszonkowego podręcznika podstawowego, skoncentruję się na formie podręcznika, a nie jego zawartości merytorycznej. Przyczyna jest prozaiczna - kieszonkowy bestiariusz zawiera dokładnie te same potwory, ich opisy oraz statystyki, jak wydanie w standardowym rozmiarze, zaś to zostało już obszernie zrecenzowane na łamach Poltergeista. Zainteresowanych treścią podręcznika odsyłam więc do powyższego artykułu, zaś tych, którzy chcieliby sprawdzić czy miniaturyzacja okazała się dobrym pomysłem, zapraszam do dalszej lektury.

Pierwsze wrażenie - Bestiary prezentuje się znacznie bardziej kieszonkowo niz Core Rulebook. Powodem jest mniejsza objętość - 374 strony w porównaniu do 574, co z kolei przekłada się na niższą wagę - 0,57 kg do 0,98 kg. Jakkolwiek kieszonkowy podręcznik podstawowy, pomimo zmniejszonych gabarytów, nadal wygląda na opasły tom, to Bestiary nie wywołuje już takiego wrażenia. Tym mocniej wyeksponowane są jego zalety wynikające z elastycznej, miękkiej okładki - mała książka z łatwością daje się wertować, co w przypadku częstych poszukiwań właściwej poczwary stanowi ważną zaletę. Z drugiej strony nad paperbackiem ciąży widmo szybkiego wyeksploatowania. Cienki karton może się wystrzępić (zwłaszcza na rogach) i pozaginać, szczególnie jeżeli książka spędzi sporo czasu w podróży.

Wydawca również w przypadku bestiariusza zdecydował się nie zmieniać merytorycznej zawartości. Pomniejszony podręcznik stanowi wierną kopię swego pełnowymiarowego odpowiednika, z zachowaniem całej treści, rozkładu tabel, ilustracji czy sposobu łamania tekstu. Jedyna różnica to uwzględnienie obydwu opublikowanych do tej pory errat. Taka decyzja autorów ma swoje dobre i złe strony. Z pewnością żaden nabywca podręcznika nie otrzyma produktu kadłubownego, pozbawionego pewnych treści, przez co nie będzie musiał sięgać po standardowe wydanie w celu uzupełnienia wiadomości. To po prostu to samo co wcześniej. Odnosząc się do samej formy Bestiary, rezygnacja z części obrazków czy treści czysto fabularnych, pozwoliłaby na dodatkowe zmniejszenie objętości albo powiększenie czcionki, która w obecnej postaci na dłuższą metę staje się niewygodna.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

Najważniejsze jest jednak to, że wraz z rozmiarami, skurczyła się również cena. Wersję kieszonkową dostaniemy już za ok. 80 zł albo 20 dolarów. Niemal dwukrotne przebicie cenowe zmniejszy materialny próg wejścia i być może zachęci do gry zupełnie nowych śmiałków, a nawet ostających przy swych ulubionych systemach zatwardziałych grognardów. Paizo należą się gromkie brawa za taką politykę cenową, gdyż wyróżnia to ich produkt na tle stosunkowo drogich, amerykańskich podręczników.

Wydanie kieszonkowe osiągnęłoby swój szczyt użyteczności gdyby dokonano rzeczy pozornie niemożliwej - połączono Bestiary i Core Rulebook w jeden, stanowczo odchudzony podręcznik. Chociaż byłby to krok z pewnością odstraszający część klientów dopiero wkraczających w arkana Pathfindera, to jednak najbardziej odpowiadający zapotrzebowaniu zagorzałych graczy konwentowych. Wydanie kieszonkowe w pewnej części utknęło gdzieś pomiędzy potrzebą mobilności, a kurczowym trzymaniem się pierwotnej treści. Ma to jeden, zasadniczy skutek - niewielu graczy posiadających wydanie pełnowymiarowe sięgnie po recenzowanego paperbacka. Nie znajdą oni w tym produkcie nowości, które uzasadniałyby kolejne wyłożenie pieniędzy.

Podsumowując - Bestiary to solidny produkt z ograną, sprawdzoną i wielokrotnie nagradzaną zawartością. Jeżeli do tej pory wahaliście się czy spróbować, tańsza wersja kieszonkowa może w końcu rozwieje wasze wątpliwości. Z drugiej strony - czuć pewien niedosyt. Prawdopodobnie nigdy nie uda wam się wcisnąć podręcznika do kieszeni, aczkolwiek redukcja skali ma swoje praktyczne przełożenie - i nie jest to tylko chwyt marketingowy.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę

 

Dziękujemy wydawnictwu Paizo Publishing za udostępnienie podręcznika do recenzji.

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
7.0
Ocena recenzenta
-
Ocena użytkowników
Średnia z 0 głosów
-
Twoja ocena
Mają na liście życzeń: 0
Mają w kolekcji: 0

Dodaj do swojej listy:
lista życzeń
kolekcja
Tytuł: Pathfinder Roleplaying Game Bestiary (OGL) Pocket Edition
Linia wydawnicza: Pathfinder
Okładka: twarda
Ilustracja na okładce: Wayne Reynolds
Wydawca oryginału: Paizo Publishing
Miejsce wydania oryginału: USA
Liczba stron: 328
Oprawa: twarda
Format: B5
ISBN-13: 978-1-60125-888-5
Numer katalogowy: PZO1112
Cena: 19,99 USDCzytaj również

Komentarze


Jeszcze nikt nie dodał komentarza.

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.