» Wieści » O pochodzeniu półorków

O pochodzeniu półorków

|

O pochodzeniu półorków
Na Gaming as Women ukazała się rozmowa z twórcami Pathfindera: Jamesem Jacobsem (Creative Director) i F. Wesleyem Schneiderem (Editor-in-Chief) na temat półorków oraz pochodzenia tej rasy. Wypowiedzi autorów zostały opatrzone komentarzem Brie Sheldon. Artykuł został doceniony na stronie Wesleya Schneidera.

Obok ilustracja autorstwa Erica Belisle'a przedstawiająca półorczego kapitana Drelma, jednego z głównych bohaterów powieści Plague of Shadows z serii Pathfinder Tales.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Gaming as Women
Tagi: Brie Sheldon | F. Wesley Schneider | Gaming as Women | James Jacobs | Paizo | Pathfinder


Czytaj również

Komentarze


Anioł Gniewu
   
Ocena:
+2
Pochodzenie półorków może mieć związek z pogawędkami z nieznajomymi, które przeradzają się w gorące... dyskusje! ;)

http://rpg.polter.pl/X2JCMTQ3MDgua nBn,gfx.html
15-10-2012 16:09
teoretyczneale
   
Ocena:
+12
ZsuEtAm
To co piszesz jest sensowne tylko chyba zapomniales ze cala chryja ostatnia i bany wynikly z tego ze dyskusji na ten poruszony w newsie temat bylo zbyt duzo dla wielu uzytkownikow. Odchodzac od tego jak sensowna jest tamta dyskusja i ze mielismy tu wlasna na ten temat wrzucanie tego newsa w pare dni po tym jak przez kilka dni blogi serwisu byly sparalizowane z powodu kontrowersyjnych zachowan wielu osob (takze moderacji) jest niesmaczne. To pokazanie srodkowego palca uzytkownikom nie tylko tym ktorzy odeszli lub zostali zbanowani ale takze tym ktorzy pisali otwarcie o tym ze dla nich zbyt duzo jest tej kontrowersyjnej tematyki. Uszanujcie po prostu uzytkownikow.
15-10-2012 16:09
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
+7
W międzyczasie moderacja otrzymała w końcu (12 października!) pierwsze zgłoszenie. Podeszliśmy do sprawy poważnie - zebraliśmy i przeanalizowaliśmy dowody, przeprowadziliśmy dłuższą dyskusję. Ostatecznie doszliśmy do wniosku, że postawione Petrze zarzuty są niesłuszne. Tę sprawę uważam za zamkniętą.

Newsy mają to do siebie, że im dłużej zwleka się z ich podaniem, tym mniejsze mają znaczenie. Ten konkretny dotyczy notek sprzed tygodnia. Czy lepiej było dodać je wtedy? Nie jestem pewien. Czy zwłoka była w jakiejś mierze celowa? Szczerze wątpię.

To tylko wiadomośc. Jeżeli nie uważacie jej za ciekawą ani za wartościową, po prostu:

1. Zignorujcie ją. Nie komentujcie!

2. Dodajcie inną wieść. Dostarczcie newsów, które sprawią, że spadnie ze szczytu listy.

3. Napiszcie PW lub załóżcie na blogu petycję do szefów działów - Adama Waśkiewicza (RPG) i Radnona (D&D i d20), że nie życzycie sobie informacji... na jakie tematy? Wskażcie, wyliczcie! Bez wycieczek osobistych, bez ataków. Krótko i do rzeczy.

EDIT: Żebyśmy się dobrze rozumieli. Poltergeist jest wolnym serwisem prasowym. Ostatnie słowo co do tego, co ukaże się na jego łamach (jako wieść czy artykuł) zawsze należy do redakcji, konkretniej zaś - szefów działów i redaktora naczelnego. Jeżeli taka petycja powstanie, będzie jakimś sygnałem, który może zostać rozpatrzony - ale wcale nie musi.
15-10-2012 16:22
   
Ocena:
+5
No ale pochodzenie półorków było wiadome od pierwszego dedeka
Większość to albo owoce, albo potomiowie owych owoców
Jak myślicie, skąd wśród polaków 10% mongolskiego dna?
15-10-2012 16:25
Tyldodymomen
   
Ocena:
+2
Zsu, dobrze rozumiem że zapisy regulaminu które zabraniają trollingu, wycieczek osobistych,bluzgów i ideologii nie są "ścigane z urzędu", tylko po indywidualnym zgłoszeniu?
15-10-2012 16:36
Zsu-Et-Am
    Informacyjnie
Ocena:
+1
W związku z tym, że zabrałem już głos, nie moderuję tej dyskusji, jednak jako jej uczestnik proszę o powstrzymanie się od wycieczek osobistych i niesmacznych żartów.

Pytania o działania administracji prosze kierować na PW. W skrócie: czasem, gdy coś rzuci nam się w oczy, reagujemy od razu (np. spam, groźby przemocy fizycznej). Nie widzimy jednak wszystkiego, nie jesteśmy wszędzie, nie mamy na stronie (blogach, w komentarzach) systemu automatycznych powiadomień - a w wypadku zniewag często obraźliwość nie jest oczywista dla pobocznego obserwatora. Z tego względu zgłoszenia są nam konieczne do działania.
15-10-2012 16:37
Repek
   
Ocena:
0
[mod - Komentarze Overlorda poleciały za wycieczki osobiste.]
15-10-2012 16:39
WekT
   
Ocena:
0
Ja siędziwię że ktoś w ogóle zajmuje się takimi tematami. jakby nie było nic ciekawszego do roboty. Chcecie pólorki to niech będą i kropka.

Zbędne ( a może jednak komus potrzebne??) robienie z igły wideł.
15-10-2012 16:41
Anioł Gniewu
   
Ocena:
+6
Skoro orkoidy w Warhammerze 40000 stanowią formę wyewoluowanych grzybów, to zapewne półorki stanowią owoc ich grzesznych zbliżeń z grzybiarzami... :)
Bądźcie czujni gdy wchodzicie do lasu - sromotnik może czaić się tuż za Wami! Albo przed Wami - w zależności jaką preferuje pozycję! :)
15-10-2012 16:44
Repek
   
Ocena:
0
[mod - kasuję dalszy flejm w sprawie decyzji moderacyjnych z poprzedniego tygodnia. Wystarczy już. I to bez względu na to, czy ktoś się z naszymi decyzjami nie zgadza czy - jak w przypadku skasowanego komcia Nine'a - je popiera.]
15-10-2012 16:50
earl
   
Ocena:
0
Nie da się tego normalnie czytać, bo ktoś idiotycznie zrobił ciemnoniebieskie tło i niewiele ciemniejsze literki. A można było zastosować biały kolor czcionki i nie trzeba byłoby wysilać wzroku.
15-10-2012 17:37
Zsu-Et-Am
   
Ocena:
0
earlu - masz na myśli stronę Gaming as Women? Tło dla tekstu jest białe - jeżeli Ci go nie wyświetla, sprawdź ustawienia przeglądarki (może korzystasz z jakiegoś programu blokującego np. reklamy, który z jakiegoś powodu usuwa też tło strony - zdarza się).
15-10-2012 17:48
earl
   
Ocena:
+1
@ Zsu
Dzięki za radę, zaraz sprawdzę.

EDIT: Masz rację, coś tam było nie tak, ale już jest OK. Dzięki.

@ repek
To nie był mój komentarz.

EDIT: Nic się nie stało :)
15-10-2012 18:06
Repek
   
Ocena:
0
[Offtopic, zgodnie z zapowiedzią, usunięty]
15-10-2012 19:35
Aesandill
   
Ocena:
+2
@ slann
Pamiętaj o Tatarach, którzy byli normalnymi (i są) obywatelami Polski, z wszelkimi prawami i wolnością religijną.
I, o zgrozo, Oni się (werble) krzyżowali z Słowianami. Tak samo jak Żydzi, Niemcy czy ktokolwiek inny,
Sprowadzanie genów Azjatyckich to gwałtów było by jednym słowem, pójście na łatwiznę i wykorzystaniem stereotypów.
15-10-2012 22:21
KRed
   
Ocena:
+17
Dobrze, że poruszono ten temat. Nareszcie półorki będą mogły wejść na drogę, którą wcześniej przeszły inne fantastyczne istoty.

Dziś nikt już nie zadaje złośliwych pytań o pochodzenie centaurów. Uprzedzenia przegrały i centaury wreszcie nie budzą niezdrowej sensacji. Do ludzi dotarło, że prawdziwa miłość potrafi pokonać wszelkie bariery. Bo miłość nie wyklucza.

Naprawdę czas już dorosnąć i usunąć te stygmatyzujące, rzekomo urealniające, napomnienia o gwałcie. Tak, związek człowieka i orka zwykle bywa ekstremalnie krótki, intensywny i czasami jedna ze stron może pielęgnować w sobie pewne opory (wyrosłe z kulturowych i rasowych stereotypów). Ale kim jesteśmy aby to oceniać? Dlaczego tak łatwo nadajemy etykietki? Mówimy o gwałcie, a może to było tylko role-playing służące urozmaiceniu doznań?

A gdyby tak wasze dzieci wyśmiewano za to, że rodzice bawili się w role-playing? I nie mówcie, że nie macie dzieci, bo w każdej chwili mieć możecie (sprawdzić, czy nie ksiądz).
15-10-2012 22:58
Grom
   
Ocena:
+2
Skoro temat zrobił się tak ciepły, aby nie rzec, że gorący to czy mógłby ktoś pokusić się o przetłumaczenie go na nasze, dla tych co kiepsko znają brytolski albo są zbyt zmęczeni aby próbować go przełożyć?
15-10-2012 23:10
Squid
   
Ocena:
+10
OK, z grubsza po naszemu (w skrócie):

Blogerce nie podoba się, że półorki, zgodnie z Pathfinderem, rodzą się na skutek gwałtu.

Designerzy Pathfindera odpisują, że myśleli nad tą kwestią, ale uznali, że taka geneza półorków pasuje do wizji orków jako do szpiku kości złej rasy (jak orkowie z Tolkiena, w przeciwieństwie do dość dobrych orków z innych światów fantasy), a w PF też jest miejsce na ciężkie, ponure tematy.

Blogerka odpisała, że jednak uważa gwałt za zbyt eksploatowany motyw i nie spodziewała się, że twórcy kierują PF do dojrzałych odbiorców.

Wszystko odbyło się w kulturalnej atmosferze, przy użyciu rozsądnych argumentów (brzmiało lepiej niż moje streszczenie) i w duchu wzajemnego szacunku (przynajmniej na poziomie korespondencji; komentarzy nie czytałem).
15-10-2012 23:40
Tyldodymomen
   
Ocena:
+1
Blogerka pisała że gra w Pathfindera.Oraz że jest zaskoczona że PF jest kierowany do dojrzałych odbiorców. Skoro PF w domyśle powinien być kierowany do niedojrzałych odbiorców a blogerka w niego gra...
15-10-2012 23:44
Squid
   
Ocena:
+4
Wiesz, może gra z dziećmi. A może na przykład gra, mimo, że to nie ona jest głównym targetem. My Little Pony też nie są kierowane do dojrzałych odbiorców.

(zawsze jest też opcja, że się machnąłem w tłumaczeniu)
15-10-2012 23:53

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.