» Wieści » Listopadowe zmiany w 4E D&D

Listopadowe zmiany w 4E D&D

20-11-2009 22:20 | Krystian 'Bajer' Bajerski

Listopadowe zmiany w 4E D&D
Na nowe poprawki do wydanych przez Wizardów podręczników przyszło nam czekać kilka miesięcy. Już lipcowe zmiany napawały optymizmem, teraz jest jeszcze lepiej.

Zmian jest sporo. Poczynając od samej oprawy po mechaniczne łatki. W końcu osoba posiadająca papierowy podręcznik może wyciąć poprawioną moc, magiczny przedmiot lub daną frazę i przymocować ją w jakiś sposób do strony, zamieniając starą wersję i ciesząc się jednolitą szatą graficzną podręcznika (o ile można mówić o czymś takim po sporej liczbie "wklejonych" karteczek).

Do najważniejszych zmian, o których warto wspomnieć należy na pewno zlikwidowanie w znacznym stopniu pętli z rzutami obronnymi u czarodzieja specjalizującego się w Kuli Wymuszenia (ang. Orb of Imposition). Wiele magicznych przedmiotów zapewnia mniejsze kary dla przeciwników lub dotyczy tylko pierwszego rzutu obronnego. Nowa odsłona podwójnych broni (ang. Double Weapons) także sprzyja ograniczeniu zbytnio podrasowanych postaci. Legendarne już niemal Bloodclaw Weapon oraz Reckless Weapon są teraz mocami działającymi raz na spotkanie. Oprócz tego poprawiono dużą liczbę problematycznych zasad, atutów czy ścieżek archetypowych (ang. Paragon Path).

Długo by wymieniać wszystkie zmiany. Zapraszam każdego do zapoznania się z nimi na własną rękę.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: Wizards of the Coast
Tagi: D&D 4E | Wizards of the Coast | Errata


Czytaj również

Komentarze

string(15) ""

~Surfer

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
A co będziesz wymieniał.
21-11-2009 10:18
ConAnuS
   
Ocena:
+1
Zmiany w sensie czysto mechanicznym oceniam pozytywnie. Popoprawiali rzeczy, które budziły kontrowersje.

Natomiast ogólnie to coraz bardziej będą utrudniały grę. Wszystkich poprawek w chwili obecnej jest ok. 50 stron. A to nie gra komputerowa, że łatki same się wczytają do gry. Chyba żaden z graczy nie powkleja sobie na dobre miejsce do podręcznika errat.(Ja bym nie dał sobie podręcznika tak okaleczyć) A spamiętać wszystkich zmian nie sposób więc bez bardzo dobrej znajomości systemu chyba lepiej dać sobie z nimi spokój.

W skrócie trzeba było panom z WotC myśleć przy pisaniu gry o mechanice a nie teraz kłopot graczom robić. Ale zawsze lepiej, że jest wybór: stosować erraty albo nie, niż by go miało nie być.
22-11-2009 14:59
Bajer
   
Ocena:
+1
Naprawienie systemu to kłopot? Wg mnie to mimo wszystko pozytyw. Wiem, że malkontenci zaraz powiedzą, że od początku powinno być wszystko sprawne (i w pełni się z nimi zgadzam), ale z dwojga złego lepiej późno niż wcale.

PS. Errata potrzebna jest tylko raz, przy tworzeniu postaci. Kiedy spiszemy sobie zdolności w jakiś sposób (karty mocy?) problem znika.

EDIT:
A jak kogoś męczy errata w postaci osobnego pliku to niech poluje na wersje Deluxe podręczników, które wychodzą co jakiś czas i zawierają w sobie aktualne (na chwilę wydania) poprawki.
22-11-2009 17:27
Beamhit
   
Ocena:
0
I tak do podręczników mało zaglądam - korzystam z Companiona i Character Buildera - a te rzeczy są aktualizowane cały czas.
22-11-2009 17:41
ConAnuS
   
Ocena:
+2
@ Bajer
"Naprawienie systemu to kłopot?"
Przekręcasz moje słowa. Napisałem, że same zmiany oceniam pozytywnie. Kłopotliwe jest natomiast wprowadzanie tego w życie.

"Errata potrzebna jest tylko raz, przy tworzeniu postaci. Kiedy spiszemy sobie zdolności w jakiś sposób (karty mocy?) problem znika."
Errata uwzględnia też sporo zmian niekoniecznie dotyczących samej postaci. Np. reguły skill challenge, zmienione zasady umiejętności, potwory.

@ Beamhit
"I tak do podręczników mało zaglądam - korzystam z Companiona i Character Buildera - a te rzeczy są aktualizowane cały czas."
I tutaj się zgodzę w zupełności. Natomiast patrząc z perspektywy osób nie płacących za te dobrodziejstwa sytuacja nie wygląda już tak różowo.
22-11-2009 18:55
Bajer
   
Ocena:
0
@Beamhit
Posiadanie Insidera ułatwia życie to na pewno.

Swoją drogą nie wspomniałem o tym w wieści. Wiele materiałów z Dragonów także doczekało się erraty. Wystarczy w Compendium wpisać "errata", żeby prześledzić co uległo zmianie.
22-11-2009 19:47

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.