» Książki i komiksy » Forgotten Realms » Lazurowe Więzy - Kate Novak, Jeff Grubb

Lazurowe Więzy - Kate Novak, Jeff Grubb

Lazurowe Więzy autorstwa Kate Novak i Jeffa Grubba to pierwsza część Trylogii Kamienia Poszukiwacza należącej do kanonu literatury osadzonej w Zapomnianych Krainach. Kiedy piszę ten artykuł jestem już po lekturze całej trylogii i moim skromnym zdaniem jest to jedna z najlepszych, o ile nie najlepsza, z wydanych dotąd w Polsce trylogii ze świata Zapomnianych Krain. Lazurowe Więzy są objętościowo najgrubszą pozycją z całego cyklu i niemal tak dobrą, jak Ostroga Wywerna, która stanowi drugi tom tej serii. Teraz pora jednak, aby rzec coś na temat samej fabuły książki.

Główną bohaterką Lazurowych Więzów jest najemniczka Alias, która pewnego dnia budzi się w Ukrytej Damie, niewielkiej gospodzie w Suzail w Cormyrze, nie pamiętając żadnych wydarzeń z kilku ostatnich miesięcy swego życia. Co więcej, odkrywa, że na jej prawym ramieniu umieszczone są wijące się, lazurowe tatuaże przedstawiające pięć nieznanych jej symboli. Ku rozpaczy Alias okazuje się, iż tatuaży nie da się również usunąć. Zdeterminowana najemniczka postanawia odkryć prawdę o symbolach zdobiących jej rękę oraz o tym, co działo się z nią przez ostatnie parę miesięcy... prawdę, która może jej się w ogóle nie spodobać. W jej wyprawie wspomaga Alias troje towarzyszy – turmicki mag Akabar bel Akash, tajemniczy, jaszczurzy paladyn Smoczywabik oraz halflińska bardka Olive Ruskettle. Jednak nieznani prześladowcy mają wobec Alias konkretne plany i nie spoczną, dopóki się one nie ziszczą.

Cała powieść napisana jest w porywającym stylu, który sprawia, że książkę tą czyta się jednym tchem. Przedstawiona w Lazurowych Więzach niebanalna historia opowiedziana została w bardzo intrygujący sposób, dzięki któremu wprost nie można oderwać się od tej lektury. Oprócz tego, powieść doprawiono różnymi smaczkami znacznie zwiększającymi przyjemność czytania. W książce pojawiają się postacie dynamiczne, które silnie kontrastują z wieloma występującymi w beletrystyce Zapomnianych Krain bohaterami statycznymi. Dodatkowych emocji dodają występujące pomiędzy poszczególnymi członkami drużyny Alias niesnaski. Tym razem pochwały należą się również tłumaczce, w tym przypadku pani Oldze Zawadzkiej. Tłumaczenie jest bardzo spójne i przystępne w odbiorze. Kolejnym dużym plusem jest to, że, w przeciwieństwie do wielu wcześniejszych, wydanych przez ISĘ powieści, nie ma tutaj tłumaczonych na siłę idiomów z języka angielskiego. Zamiast tego pojawiają się wreszcie ich odpowiedniki pochodzące z naszego rodzimego języka. Jak łatwo zauważyć, obrazek na okładce Lazurowych Więzów prezentuje się nadzwyczaj ładnie, za co oklaski należą się Clyde’owi Caldwellowi. Reasumując, powieść ta jest, moim zdaniem, jedną z najlepszych i najlepiej wydanych książek ze świata Zapomnianych Krain w Polsce. Miejmy tylko nadzieję, że ISA zachowa ten wysoki poziom w swych następnych pozycjach oraz że będzie wydawać więcej z klasyki Zapomnianych Krain.

Tytuł: Lazurowe Więzy (Azure Bounds)
Autorzy: Kate Novak, Jeff Grubb
Tłumaczenie: Olga Zawadzka
Korekta: Renata Jarkowska
Wydawca: ISA
Rok wydania: 2002
Liczba stron: 464
ISBN: 83-88916-10-6
Cena: 24,90 zł

Lazurowe Więzy

Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamęCzytaj również

Komentarze

string(15) ""

~Sethian

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Książka jest bardzo dobra: barwne, ciekawe postacie, dobrze zarysowana fabuła i duuużo akcji. Polecam
09-10-2003 17:29
~Zibi

Użytkownik niezarejestrowany
   
Ocena:
0
Fajna książka, ale zakończenie mnie rozczarowało.
04-12-2005 15:50
Voaraghamanthar
   
Ocena:
0
Książka naprawde dobra. O recenzji można powiedzieć: krótko i na temat (czyli to co lubie).
09-01-2008 21:20
~K

Użytkownik niezarejestrowany
    RPG
Ocena:
0
gram w RPG, i potrzebuję do kampani wiadomości jakie Alias miała te tatuaże. jeśli ktoś wie niech szybko pisze
30-01-2008 16:26

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.