Laska Cieni i Ciemności - Słaby artefakt

Tylko dla cienistych

Autor: Piotr 'Cahir' Wiankowski

Historia i wygląd: Ten artefakt został stworzony przez najwyższych kapłanów złej bogini Shar, ponad tysiąc lat temu i jest jednym z trzech powstałych egzemplarzy. Mówi się, że sama bogini pobłogosławiła swych wiernych podczas tworzenia tego przedmiotu. W procesie kreacji uczestniczyło też dwóch potężnych magów, którzy mistrzowsko opanowali sztukę posługiwania się Cienistym Splotem, jednak nikt dokładnie nie wie, jakie były imiona tych czarnoksiężników. Niezwykłe i potężne moce tego artefaktu związane są właśnie z tym alternatywnym źródłem magii, które kontroluje Shar. Mędrcy Faerunu uważają, że jest to jeden z najpotężniejszych przedmiotów wykorzystujących Cienisty Splot, jaki w dniu dzisiejszym istnieje w Faerunie. Wielu czarodziejów korzystających z magii cienia poszukuje tych lasek, jak choćby książęta z miasta Pomrok czy zulkir Iluzji - Mythrellaa, jednak do tej pory nikomu nie udało się odnaleźć żadnej z nich. Laska Cieni i Ciemności wydaje się być stworzona z samej esencji cienia, roztaczając wokół użytkownika aurę mroku i tajemniczości. W sercu laski tkwi niezwykły, ogromny czarny klejnot, który dla kolekcjonerów mógłby być wart fortunę. Wydaje się, jakby cała laska czerpała swą ogromną moc z tego właśnie kamienia, jednak wydobycie go z przedmiotu wymaga potężnej magii (np. cud czy życzenie). Artefakt ten jest chłodny w dotyku, lecz osoby posługujące się Cienistym Splotem czują przyjemne mrowienie dzierżąc go w swych dłoniach.

Działanie: Laska Cieni i Ciemności pozwala rzucać następujące czary:

Czary niewymagające zużycia ładunku: odczytanie magii, ciemność, wykrycie magii, zbroja maga, maska cieni.

Czary, które wymagają zużycia 1 ładunku: przywoływanie poprzez cienie, wywoływanie poprzez cienie, projekcja duplikatu, czarne światło, nawał cieni, pocisk mroku, zbroja mroku.

Czary, które wymagają zużycia 2 ładunków: pole antymagii, wywoływanie poprzez cienie, potężniejsze, przywoływanie poprzez cienie, potężniejsze.

Ponadto artefakt ten zapewnia odporność na czary w wysokości 25. Potrafi też wchłaniać zaklęcia rzucone za pomocą Cienistego Splotu. Efekt ten jest podobny w działaniu do mocy tego z Laski Magów (Przewodnik Mistrza Podziemi wer. 3.5 str. 278) z wyjątkiem faktu, że po złamaniu laski użytkownik może się przenieść jedynie na Plan Cienia.
Laska Cieni i Ciemności zapewnia dzierżącemu premię z okoliczności +10 do testów Ukrywania się, a ponadto wszystkie istoty atakujące jej użytkownika otrzymują karę -1 do testów ataku. Istoty próbujące strzelać do posiadacza laski z broni dystansowej traktują go jakby był za całkowitą zasłoną.
Użytkownik, który posługuje się Cienistym Splotem dzierżąc ten artefakt, otrzymuje dodatkową premię +1 do ST czarów ze szkół iluzji, nekromancji i oczarowania, a także czarów z określnikiem [ciemność], lecz jednocześnie podlega karze -1 do ST dla czarów ze szkoły wywoływania i przemian (zarówno premia, jak i kara kumulują się z działaniem atutu Magia cienistego splotu).
Osoby niekorzystające z Cienistego Splotu (oprócz zwykłych kar opisanych w podręczniku Zapomniane Krainy – Opis świata na str. 58) dzierżąc artefakt podlegają efektowi dezorientacji.

Silna iluzja i przywoływanie; PC 20; waga 2 kg.