» Dla Mistrzów Podziemi » Przygody i lokacje » Forgotten Realms: Cienie Podmroku [PDF]

Forgotten Realms: Cienie Podmroku [PDF]


wersja do druku
Autor: Redakcja: Zireael, Radnon, Squid (skład)

Cienie Podmroku to oparta o zasady edycji 3.5 systemu Dungeons & Dragons i rozgrywająca się w realiach świata Zapomnianych Krain obszerna przygoda przeznaczona dla grupy liczącej 4-5 osób. Przygotowana została z myślą o postaciach na 11. poziomie doświadczenia. Gracze wcielą się w grupę zróżnicowanych bohaterów biorących udział w wyprawie do Podmroku, która ma odkryć skarby starożytnego Netherilu. Nie wszystko jest jednak takie jak się na pierwszy rzut oka wydaje... Aby pobrać plik PDF zawierający przygodę kliknij na link zamieszczony niżej:Czytaj również

Bard trochę na opak
Ostatni towarzysze z gry Baldur's Gate
Neutralni towarzysze z gry Baldur’s Gate
Żli bohaterowie z gry Baldur's Gate
Kanoniczna drużyna z gry Baldur's Gate
Czyli słów kilka o zielonoskórych

Komentarze

string(15) ""

Ninetongues
   
Ocena:
+1
Piękne, fajne, konkretne. Zasysać i grać!
02-01-2013 22:53
Salantor
   
Ocena:
+1
A dział D&D znów nic nie robi... :P
02-01-2013 23:13
Tyldodymomen
   
Ocena:
0
Akurat autor chyba do redów ani współpracowników nie należy;p
03-01-2013 00:10
Ifryt
   
Ocena:
0
Warto zaznaczyć, że przygoda jest napisana dla konkretnych postaci, które mechanicznie trzeba dokończyć. Nie wiem, czy nie lepiej było je już do końca rozpisać. Wtedy można by usiąść i grać, a tak trzeba poświęcić dodatkowy czas na ich rozpisanie, co nie jest banalne na tych stosunkowo wysokich poziomach.

Ale ogólnie przygoda całkiem ciekawa. Dobrze, że dział D&D nadal działa. :)
03-01-2013 10:48
Ramirez Kel Ruth
   
Ocena:
0
Na pierwszy rzut oka robi bardzo dobre wrażenie. Polecam!
03-01-2013 11:08
Kamulec
   
Ocena:
+2
Zauważalna poprawa (albo jestem niewyspany), błąd w mechanice znalazłem dopiero po blisko 30 sekundach. Drow wojownik - KP nieprzygotowany/dotyk się nie zgadza.

Wygląda, że błędów przy pomocniczych danych o KP jest więcej, przydałoby się przejrzeć pracę pod tym kątem.

Proponowałbym dodać (bez kasowania tego, co jest) jakąś gotową wersję BG na SRD.
03-01-2013 15:50
Gorbacz
   
Ocena:
+1
Iiii znowu używacie logotypu d20 i powołujecie się na licencję d20 STL pomimo faktu, że została ona wyocfana przez WotC 5 lat temu :)

Iiii znowu dołączacie licencję OGL, a w przygodzie stosujecie rzeczy absolutnie na tej licencji niedozwolone (nazwy własne z Forgotten Realms).

Czekam na wątek "WotC sues a Polish website over OGL breach" na jakimś Enworldzie, trololololololol.
03-01-2013 18:25
Kamulec
   
Ocena:
0
Strona działu używa loga D&D. Czego oczekujesz.

""WotC sues a Polish website over OGL breach"
Bardzo prawdopodobne, jeśli masz zamiar taki temat założyć.

Znaki towarowe i nazwy powiązane z D&D nie są zastrzeżone w Polsce (w minimum jednym podręczniku jest informacja błędna w tej materii).

Z mojej perspektywy ważniejsze, że jak zwykle autor tekstu nie zaistniał w informacji o prawach autorskich.
03-01-2013 18:41
Tyldodymomen
   
Ocena:
0
Czas w Polsce płynie inaczej, niedawno była na Polteru premiea d&d 3.3 a Ty wymagasz by być na bieżąco.
03-01-2013 18:56
Gorbacz
   
Ocena:
0
Abstrahując od tego, że istnieją międzynarodowe mechanizmy ochrony znaków towarowych i taki byk jak Hasbro na pewno z nich korzysta, to są to równocześnie przedmioty prawa autorskiego i tutaj już żadna rejestracja czy inne znaczki nie są potrzebne. C'mon, ludzie, nie podkładajcie się jak dziewczyna z Prus Wschodnich czerwonoarmiście w 1945. Wiem, że szansa na to, że WotC walnie Wam pozew jest dość niska, ale zawsze jest.

A to, że ktoś w Polsce nie ogarnia stosowania OGL i tego jak się posługiwać Informacją o Prawach Autorskich to akurat najmniejszy problem....
04-01-2013 02:19
Kamulec
   
Ocena:
+3
Mylisz się.

"Abstrahując od tego, że istnieją międzynarodowe mechanizmy ochrony znaków towarowych i taki byk jak Hasbro na pewno z nich korzysta,"
Podmiot zagraniczny również musiałby zastrzec znak na terytorium Polski.

"to są to równocześnie przedmioty prawa autorskiego i tutaj już żadna rejestracja czy inne znaczki nie są potrzebne. "
Nie są utworem, więc nie podlegają ochronie z mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

@Tyldodymomen
DnD 3.3 jeszcze nie opublikowałem i przez najbliższy miesiąc tego nie zrobię.
04-01-2013 14:58
Gorbacz
   
Ocena:
0
1. IIRC Wizards of the Coast zastrzegło w Polsce na pewno swoją nazwę i logo jako znaki towarowe. W przygodzie macie disclaimer, że znaków towarowych użyto za pozwoleniem. Mam szczerą nadzieję, że macie to pozwolenie gdzieś na piśmie. Chyba, że rozumiecie przez pozwolenie licencję d20 STL, ale ta już nie istnieje, więc...

2. Logotyp jest jednocześnie znakiem towarowym oraz utworem. "Lloth" rozumiana jako bóstwo drowów z Forgotten Realms jest utworem. "Podmrok" rozumiany jako, erm, Podmrok, jest utworem. Ditto for "Zapomniane Krainy". Na wykorzystanie tego wszystkiego trzeba mieć zgodę właściciela praw autorskich, bo niestety wrzucanie ich na komercyjną stronę www dozwolonym użytkiem zdecydowanie nie jest.
05-01-2013 02:40
Radnon
   
Ocena:
0
Dziękuję wszystkim za komentarze.

Przedyskutowaliśmy w gronie redakcji kwestię loga d20 i OGL. Mieliśmy pewne wątpliwości, ale ostatecznie postanowiliśmy zmodyfikować okładkę poprzez wywalenie loga d20 (przyznaję, że wcześniej po prostu zapomniałem o cofnięciu pozwolenia na jego używanie). W przypadku licencji nie doszliśmy do jednoznacznych wniosków, ale uznaliśmy, że w przypadku materiału fanowskiego nie jest ona niezbędna. Plik z wprowadzonymi zmianami można już pobrać.

W Twoim rozumowaniu Gorbacz pojawia się natomiast jeden zasadniczy błąd - Polter nie jest serwisem komercyjnym. Podobnie ma się sprawa z zamieszczoną tutaj przygodą. Jest to fanowski materiał (od innych artykułów publikowanych w dziale różni się jedynie formatem) i jako taki podpada pod nieco inne zasady. Osobiście nie spotkałem się nigdzie z wymogiem posiadania specjalnej licencji na pisanie materiałów fanowskich osadzonych w oficjalnych settingach D&D. To tak jak z amatorskimi scenariuszami np. do Warhammera - tam też nikt nie wymaga jakiegoś oddzielnego pozwolenia.
05-01-2013 10:40
Kamulec
   
Ocena:
+2
1. A tak po polsku, proszę? Znakiem towarowym jest Wizards of the Coast. Koniec listy.

2. Jedno słowo utworem? Albo dwa w rodzaju "Zapomniane Krainy"? Nie sprowadzajmy sprawy do absurdu. Może (nie wiem) w Stanach sąd by to uznał, w Polsce nie słyszałem o wyroku, który by to potwierdzał, a zapewne już by takich było wiele, gdyby rzecz tak działała. Utworem jest tylko logo d20.
05-01-2013 13:01
   
Ocena:
+2
Witam!

Abstrahując od kwestii prawnych bardzo bym prosił o jakieś komentarze lub pw jeśli ktoś zdecyduje się poprowadzić tą przygodę (zwłaszcza ciekawią mnie relacje między postaciami graczy). Kiedy ja ją prowadziłem miała trochę inną formę i bardzo jestem ciekaw jak to wszystko wypadnie po poprawkach, które wprowadziłem.

Pozdrawiam!
06-01-2013 10:28

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.