» Wieści » Dialog ze społecznością ws. nowego OGL

Dialog ze społecznością ws. nowego OGL

18-01-2023 20:35 | Aesthevizzt

Dialog ze społecznością ws. nowego OGL

Na platformie D&D Beyond firma Wizards of the Coast po raz kolejny odniosła się do kwestii nowego OGL, które w pierwszym tygodniu nowego roku wywołało ogromne kontrowersje wśród wydawców oraz graczy.

Tym razem w imieniu korporacji głos zabrał producent wykonawczy D&D, Kyle Brink, który przeprosił za to, w jaki sposób w sformułowano nowe zasady OGL, które:

okazały się destrukcyjne dla twórców i nie wspierały naszych głównych celów, jakimi są ochrona i kultywowanie inkluzywnej społeczności oraz ograniczenie OGL do stołowych gier fabularnych (TTRPG). Potem skomplikowaliśmy sytuację, milcząc zbyt długo. Zawiedliśmy fanów i twórców, a częstsze i bardziej przejrzyste komunikaty mogłyby temu zapobiec.

Następnie Kyle Brink wskazał, że planowane zmiany będą konsultowane ze społecznością w analogiczny sposób jak w przypadku Unearthed Arcana oraz One D&D:

1. W piątek 20 stycznia lub wcześniej udostępnimy nową proponowaną dokumentację OGL do przejrzenia i wyrażenia opinii, podobnie jak w przypadku materiałów testowych.

2. Po zapoznaniu się z proponowanym OGL, będziecie mogli wypełnić krótką ankietę – podobnie jak w przypadku ankiet dotyczących opinii na temat testów gry Unearthed Arcana. Będzie zawierać konkretne pytania dotyczące dokumentu oraz otwarte pola do wyrażenia swoich opinii.

3. Ankieta pozostanie otwarta przez co najmniej dwa tygodnie, a o jej zamknięciu powiadomimy Was z wyprzedzeniem, aby każdy, kto zechce, mógł wziąć w niej udział. Następnie przeanalizujemy i przedstawimy Wam to, czego się z niej dowiedzieliśmy.

Na koniec Kyle Brink wymienił kwestie, których ankieta nie będzie dotyczyć:

 • Wasze treści wideo. Niezależnie od tego, czy jesteście komentatorami, streamerami, podcasterami lub twórcami wideo innego rodzaju na platformach takich jak YouTube, Twitch lub TikTok, zawsze podlegasz Wizards Fan Content Policy. OGL nie dotyczy (i nie będzie dotyczyć) tej kwestii.
 • Wasze akcesoria do posiadanych materiałów. Żadne zmiany w OGL nie wpłyną na Wasze możliwości sprzedawania figurek, powieści, odzieży, kości lub innych przedmiotów związanych z Waszymi dziełami, postaciami i światami.
 • Prace niepublikowane, np. na zakontraktowane usługi. Korzystacie z OGL, jeśli chcecie opublikować swoje prace, które odwołują się do treści piątej edycji zawartej w SRD. Oznacza to, że OGL nie ma wpływu na prace zlecone, płatne usługi MP, szkolenia, itd.
 • Zawartość VTT. Wszelkie zmiany w OGL nadal pozwolą każdemu twórcy na publikowanie treści na VTT, a wydawcom VTT na korzystanie z treści OGL na tej platformie.
 • Treści na DM Guild. Treści, które publikujecie na DMs Guild, są publikowane na podstawie Community Content Agreement with Dungeon Masters Guild. W tej kwestii nic się nie zmieni.
 • Wasze materiały na licencji OGL 1.0a. Nic nie wpłynie na treści opublikowane przez Was w ramach OGL 1.0a. One zawsze będą objęte licencją OGL 1.0a.
 • Wasze dochody. Nie będzie żadnych wymagań dotyczących tantiem ani sprawozdawczości finansowej.
 • Wasze prawa do treści. Będziecie nadal właścicielami treści bez żadnych zastrzeżeń dotyczących zwrotu licencji.
Zaloguj się, aby wyłączyć tę reklamę
Źródło: D&D Beyond
Tagi: D&D | Dungeons & Dragons | OGL | One D&D | Open Gaming Licence | Wizards of the Coast


Czytaj również

Komentarze


Kaworu92
   
Ocena:
0
 • Wasze materiały na licencji OGL 1.0a. Nic nie wpłynie na treści opublikowane przez Was w ramach OGL 1.0a. One zawsze będą objęte licencją OGL 1.0a.
 • Wasze dochody. Nie będzie żadnych wymagań dotyczących tantiem ani sprawozdawczości finansowej.
 • Wasze prawa do treści. Będziecie nadal właścicielami treści bez żadnych zastrzeżeń dotyczących zwrotu licencji.

UwU me likey :3

18-01-2023 20:53
Aesthevizzt
   
Ocena:
+1

Nadal nie jest jasne czy tworzenie materiałów na OGL 1.0a rzeczy do 3e/5e będzie nadal możliwe.

18-01-2023 22:41
Radnon
   
Ocena:
+1

Generalnie to nowe oświadczenie niewiele się różni od poprzedniego - owszem język jest lepszy (nie ma choćby tego absurdalnego zdania o "wszyscy wygraliśmy"), ktoś się pod tekstem raczył podpisać (zakładając, że to prawdziwa osoba), ale sama treść pozostała właściwie bez zmian. W kilku punktach taktyczny odwrót, ale stare OGL dalej chcą ukatrupić.

19-01-2023 10:04

Komentowanie dostępne jest po zalogowaniu.